Opel Club Macedonia

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.149
Поени од реакции
5.162
Можно е светлово за грешка да е вклучено заради програмирањето за сервис на колата?
Кога ја палам ми вика Service is 100km over due.

Прегледај го приврзокот 315427
Тоа ти кажува дека треба да смениш уље, ако сакаш да го ресетираш подсетникот расчепкај се низ интернет. Сигурно ќе налеташ на видео како се прави тоа.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.592
Поени од реакции
2.380
Тоа ти кажува дека треба да смениш уље, ако сакаш да го ресетираш подсетникот расчепкај се низ интернет. Сигурно ќе налеташ на видео како се прави тоа.
Не е многу рано на 6.000км? Јас мислев на 8-10км да ја носам.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
258
Јас имам дизел 1.7 CDTI исузу мотор, па за овие што ги наброја не можам да ти кажам, (опел не произведува дизели) што се однесува за квалитетот на изработката у споредба с претходната астра Х и актуелната астра К, овој модел има значително поквалитетен ентериер и со ништо не заостанува од другите производители на премиум брендови.

Она што ми се допаѓа кај овој модел е што е воланот е многу прецизен на славом со голема брзина ради ватовата оска на задните гуми и поради големите гуми (кај мене 17ки) кога треба се укопува на место.По германските форуми најмногу е ценет 1.6 турбо и тие што го возат на форуми устата пења и фаќа од фалење на тој мотор у смисла на издржливост и немањето на кварови.
Кои нивоа на опрема ги има Астра Ј?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.149
Поени од реакции
5.162
Кои нивоа на опрема ги има Астра Ј?
Нивоата на опрема се во зависност колку ќе си плати купувачот.

Иначе у денешно време ако сакаш СЕ ОД ОПРЕМА можат да ти набутаат глупости во вредност од 20 000 евра што не значи дека колата кога ќе ка продаваш ќе добиеш повисока цена од некоја кола која од опрема има само електични прозори на предните врати.

Мојата има поприлично доста од опрема како: ортопедски седишта, навигација, сензори за дожд, фарови, паркинг сензори, електична ручна кочница, темпомат и ред други глупости кои не ги користам и се безвредни со исклучок на паркинг сензорите.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.630
Поени од реакции
1.087
Го инсталирав CD-то, и програмата не ја препознава колата.
Baraj drugo cd. Ako e voziloto 2008ma,ke baras op com od 2000ta do 2012. Mozda e ponovio ili postaro vozilo i zatoa cd ne ti go prepoznava voziloto. Ijas go imav toj problem. Posle uvidov soe problemot.
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.684
Поени од реакции
7.797
Дечки има некој работено сам со OpCom за Astra H? И дали е проблематична за користење?
Сакам да инсталирам ракета за темпомат и да га активирам сам преку програмава.
 
Член од
16 јануари 2020
Мислења
19
Поени од реакции
17
Здраво опелаши :)
Прв пат купувам опел, инсигниа 2018, па сакам да ве прашам дали тука некој прави апдејт на навигацијата и колку кошта кај нас во мкд?
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.684
Поени од реакции
7.797
Здраво опелаши :)
Прв пат купувам опел, инсигниа 2018, па сакам да ве прашам дали тука некој прави апдејт на навигацијата и колку кошта кај нас во мкд?
Ерлија, со здравје да си возиш.
Можда најдобро на овластен сервис?
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.149
Поени од реакции
5.162
Здраво опелаши :)
Прв пат купувам опел, инсигниа 2018, па сакам да ве прашам дали тука некој прави апдејт на навигацијата и колку кошта кај нас во мкд?
Не ти требаат такви глупости. Јас имам на астрата навигација и не ја користам пошто екранот не погоден за да гледаш у него за време на вожња. Друго фабричката навигација дури и со последни апдејт не може да се мери со google maps со интернет пошто google во моментот знае која улица е блокирана, каде има застој, која гужва ѕреба да ја избегнеш, која маршута е побрза итн. Со тие умрени навигации ќе те забутаат во некоја улица која е во фаза на ре-асфалтирање и дури и да вртиш одоколу навигацијата упорно ќе те тера да одиш во улица која е блокирана.

Батали таа работа.
Been there done that.
No more!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom