Opel Club Macedonia

Член од
10 ноември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Mojata ASTRA J 1.17 CDTi sabajle ne mi pali dobro tri cetri pati virgla aposle pali dobro sto moze da bide ve molam pomgnete mi
komplenten servis mu napraiv
smeniv 4 dizni
smeniv 4 graci
smeniv DPF
smeniv regulator na navta
samo i EGR ventil treba da procistam
dali znae nekoj drug sto mose da ima za ne pali od perva ili vtora sabajle vi blagdaram
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
2.916
Поени од реакции
6.507
Mojata ASTRA J 1.17 CDTi sabajle ne mi pali dobro tri cetri pati virgla aposle pali dobro sto moze da bide ve molam pomgnete mi
komplenten servis mu napraiv
smeniv 4 dizni
smeniv 4 graci
smeniv DPF
smeniv regulator na navta
samo i EGR ventil treba da procistam
dali znae nekoj drug sto mose da ima za ne pali od perva ili vtora sabajle vi blagdaram
Смени акумулатор
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.595
Поени од реакции
1.067
Mojata ASTRA J 1.17 CDTi sabajle ne mi pali dobro tri cetri pati virgla aposle pali dobro sto moze da bide ve molam pomgnete mi
komplenten servis mu napraiv
smeniv 4 dizni
smeniv 4 graci
smeniv DPF
smeniv regulator na navta
samo i EGR ventil treba da procistam
dali znae nekoj drug sto mose da ima za ne pali od perva ili vtora sabajle vi blagdaram
Извадиго џекот од термостатот и ако запали од прва, значи не ти чини coolant sensor temperature, сензорот за температурата дава грешна температура на еку и не ги пали греачите.
 
Член од
23 ноември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Pozdrav
Da prasam, opel astra h 2006 g. pri kocenje soferska strana (i predno i zadno trkalo) imaat malo kasnenje, od taa pricina i abs porano se uklucuva, na nekolku servisi ne uspeaja da najdat problem
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.614
Поени од реакции
7.297
Pozdrav
Da prasam, opel astra h 2006 g. pri kocenje soferska strana (i predno i zadno trkalo) imaat malo kasnenje, od taa pricina i abs porano se uklucuva, na nekolku servisi ne uspeaja da najdat problem
Да не е компијутерски проблем нешто?
Или пак цилиндрите и преден и заден?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.595
Поени од реакции
1.067
Pozdrav
Da prasam, opel astra h 2006 g. pri kocenje soferska strana (i predno i zadno trkalo) imaat malo kasnenje, od taa pricina i abs porano se uklucuva, na nekolku servisi ne uspeaja da najdat problem
Da se ispusti vozduh od site 4 trkala i da se vidi dali fali glicerin.
 
Член од
1 декември 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво

Дали некој од вас до сега имал ваков проблем? При возење, на моменти се гаси или обледува борд компјутерот, километражата, радиото и сите останати ламбички во колата, а останато се си функционира ок(нормално кочи,додава гас и сл). Исто така понекогаш прави проблем и на сервото. И дали вреди да се носи на официјален сервис (Аутомакедонија) или да барам друг сервис за ова? На електричар ми рекоја дека мора да се провери во момент на гасење, инаку нема да покаже грешка на дијагностика, па да чекам комплетно да угаси.


Се работи за Opel Astra H 1.7 CDTI 2004та год
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.003
Поени од реакции
4.938
Здраво

Дали некој од вас до сега имал ваков проблем? При возење, на моменти се гаси или обледува борд компјутерот, километражата, радиото и сите останати ламбички во колата, а останато се си функционира ок(нормално кочи,додава гас и сл). Исто така понекогаш прави проблем и на сервото. И дали вреди да се носи на официјален сервис (Аутомакедонија) или да барам друг сервис за ова? На електричар ми рекоја дека мора да се провери во момент на гасење, инаку нема да покаже грешка на дијагностика, па да чекам комплетно да угаси.


Се работи за Opel Astra H 1.7 CDTI 2004та год
Батеријата тие е пред умирање. Со нова батерија ќе се среди.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.547
Поени од реакции
2.273
Здраво

Дали некој од вас до сега имал ваков проблем? При возење, на моменти се гаси или обледува борд компјутерот, километражата, радиото и сите останати ламбички во колата, а останато се си функционира ок(нормално кочи,додава гас и сл). Исто така понекогаш прави проблем и на сервото. И дали вреди да се носи на официјален сервис (Аутомакедонија) или да барам друг сервис за ова? На електричар ми рекоја дека мора да се провери во момент на гасење, инаку нема да покаже грешка на дијагностика, па да чекам комплетно да угаси.


Се работи за Opel Astra H 1.7 CDTI 2004та год
Исто и кај мене, и тоа кај нова кола (Корса). Мене досега не ми се има случено да се исклучи дашбордот, а на стариот досега неколку пати му се има случено. Баш пред некој ден му се исклучи, гас и кочници си работеле како треба и неколку км пред да стигни дома се вклучил дашбордот, цел пат со исклучен дашборд терал. Сеуште е под гаранција па Феб-Март му ја носам на сервис.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.595
Поени од реакции
1.067
Здраво

Дали некој од вас до сега имал ваков проблем? При возење, на моменти се гаси или обледува борд компјутерот, километражата, радиото и сите останати ламбички во колата, а останато се си функционира ок(нормално кочи,додава гас и сл). Исто така понекогаш прави проблем и на сервото. И дали вреди да се носи на официјален сервис (Аутомакедонија) или да барам друг сервис за ова? На електричар ми рекоја дека мора да се провери во момент на гасење, инаку нема да покаже грешка на дијагностика, па да чекам комплетно да угаси.


Се работи за Opel Astra H 1.7 CDTI 2004та год
Alternatoro nepolni dovolno.
 
Член од
1 декември 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Фала на сугетстиите, предлог мајстор vo Скопје каде да ја носам?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.003
Поени од реакции
4.938
Фала на сугетстиите, предлог мајстор vo Скопје каде да ја носам?
Заштеди си го мајсторот. И јас имав такви проблеми, ја носев во овластен сервис, ме одраа за "дијагностика" и на крај ништо не најдоа. После некоја недела ми цркна акумулаторот на ладното и кога ставив нов акумулатор се се среди и колата работеше ко нова.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.547
Поени од реакции
2.273
Можно е светлово за грешка да е вклучено заради програмирањето за сервис на колата?
Кога ја палам ми вика Service is 100km over due.

262949050_428501152225571_2585732719882627313_n.jpeg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom