Opel Club Macedonia

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Имам Астра 1.4 twinport 2006 и при вклучување на климата се уклучува и перката и работи постојано како што работи и климата.Штом ја исклучам климата по 2 секунди се исклучува и перката.Дали е тоа нормално бидејки предходно го немав забележано? Напомена предходно ја наполнија климата со фреон пред мене и беше вакумирана.
Кога ќе вклучиш клима се вклучува и вентилаторот а кога компресорот ќе ја постигне избраната температура за ладење вентилаторот исклучува а кога ќе се зголеми температурата вентилаторот вклучува.

Нормално е тоа
Не е нормално ако надвор е +40 степени а климатаа лади до +20 степени
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Добро каде можам да најдам подлошка за спирала ? Поседувам Опел астра Х и подлошката над спиралата е изедена вбо овластен сервис ми барат 1800 денари и тоа треба да чекам да ја набават?
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Добро каде можам да најдам подлошка за спирала ? Поседувам Опел астра Х и подлошката над спиралата е изедена вбо овластен сервис ми барат 1800 денари и тоа треба да чекам да ја набават?
Autostar во Чаир?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.377
opel vectra b 2.0dti pocna da kreva temperatura do 100 stepeni i so klima i bez klima. vozev do ohrid i na nekoj mesta imase mal zastoj popat pa morav so treta i krena temperaturata do 100. vtorata brzina se uklucva samo ko ke e pustena klimata. nekoe care resenie ?
 

icerici

No Woman No Cry
Член од
19 април 2012
Мислења
316
Поени од реакции
467
Прегледај го приврзокот 115594 Прегледај го приврзокот 115595

Две фотки од мојот опел

Си се спасил шо си го продал, оваа серија на опел држи број еден во рѓосување :icon_mrgr:

Здраво друже, гледам си пастирал слика од твојот опел :) па сакам да те питам мислеље за Опел астра 1,4i 16v turbo cosmo ,модел 2010 со 140 коња. или Астра 1.6и турбо 2011 со 180 коња.

Да немат некој проблем со турбото. или нешто друго. поздрав
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.296
Поени од реакции
7.249
Здраво друже, гледам си пастирал слика од твојот опел :) па сакам да те питам мислеље за Опел астра 1,4i 16v turbo cosmo ,модел 2010 со 140 коња. или Астра 1.6и турбо 2011 со 180 коња.

Да немат некој проблем со турбото. или нешто друго. поздрав
Јас имам дизел 1.7 CDTI исузу мотор, па за овие што ги наброја не можам да ти кажам, (опел не произведува дизели) што се однесува за квалитетот на изработката у споредба с претходната астра Х и актуелната астра К, овој модел има значително поквалитетен ентериер и со ништо не заостанува од другите производители на премиум брендови.

Она што ми се допаѓа кај овој модел е што е воланот е многу прецизен на славом со голема брзина ради ватовата оска на задните гуми и поради големите гуми (кај мене 17ки) кога треба се укопува на место.



По германските форуми најмногу е ценет 1.6 турбо и тие што го возат на форуми устата пења и фаќа од фалење на тој мотор у смисла на издржливост и немањето на кварови.
 

icerici

No Woman No Cry
Член од
19 април 2012
Мислења
316
Поени од реакции
467
Фала друже, значи сеуште се мислам меѓу 1.4 или 1.6 разликата е некаде 850е плус за 1.6

Гледав на хрватски форуми ги фалат и двете па сум во заблуда :). Поз
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Добар бренд на амортизери за астра х малку скапи ми се оригиналот?
 

neapotidea

DeEpWoOdS
Член од
28 јуни 2017
Мислења
15
Поени од реакции
1
ZDRAVO NA SITE,IMA OPEL ZAFIRA 2.0 DTI....SAKAM DA PRASAM DOKOLKU ZNAE NEKOJ,OD VREME NA VREME NE BAS POCESTO,BEZ RAZLIKA DALI VO VOZENJE ILI KOGA MIRUVA KOLATA.TITKA SAMO EDNAS,STO MOZI DA BIDE,SUDEJKI PO TOA STO NA TABLATA NE POKAZUVA NISTO....POZZZ
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Барам да купам преден браник за Opel Astra G по можност сребрен сочуван(за да не морам да го фарбам).Каде да побарам,снабден плац со растурени опели,некој број?
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.019
Поени од реакции
2.059
Барам да купам преден браник за Opel Astra G по можност сребрен сочуван(за да не морам да го фарбам).Каде да побарам,снабден плац со растурени опели,некој број?
Opel Kardas Radisani, baraj gi na Fb tamu imaat broj.
Sekako tamu ke najdes, imaat se za opel
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
89
Поени од реакции
5
opel insignia 1.8(бензин/плин) 2009год?
мислења,искуства?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom