Opel Club Macedonia

Член од
24 мај 2021
Мислења
17
Поени од реакции
2
Нормална потрошувачка е 8литри во град за астра ј.. Јас возам вектра ц 1.9 10литри троши 1650кг тешка. Дпф исклучен софтверски и механички исто и егр. Астра Х 1.7цдти 7 ми троши во град.
А на отворено колку ти троши?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.596
Поени од реакции
1.067
А на отворено колку ти троши?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Вектрата на отворен пат 7литри. Денес со фулл резервар извозив 400км битола галичник, охрид, битола точно 28литри собра кога дотурвав нафта ко си дојдов. Со астрата 5 литри на отворен пат.
 
Член од
24 мај 2021
Мислења
17
Поени од реакции
2

Што може да биде? Ми се појави после перење и се изгаси


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
258
Како е со потрошувачка OPEL ASTRA J 1.7CDTI 110KS?
И општо дали ја препорачувате?
Дали е квалитетно возило?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.003
Поени од реакции
4.938
Како е со потрошувачка OPEL ASTRA J 1.7CDTI 110KS?
И општо дали ја препорачувате?
Дали е квалитетно возило?
Супер автомобил, мунува 400 000 километри ко од шала
Автоматски споено мислење:


Што може да биде? Ми се појави после перење и се изгаси


Sent from my iPhone using Tapatalk
Види да не е разлабавена гумата меѓу хаубата и бришачите, можно е да ти прска вода внатре, а контролните единици се блузу бришачот лево.
 
Член од
20 јули 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
241356569_1954525128045534_6737053191820046050_n.jpg оваа ламбичка ми се појавува при возење,свете околу 5 мин и се изгасува.Да не знае некој што проблем може да биде, се работи за opel astra h 1.7 cdti 74kw
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.596
Поени од реакции
1.067
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.621
Поени од реакции
2.242
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.614
Поени од реакции
7.299
Прегледај го приврзокот 306749оваа ламбичка ми се појавува при возење,свете околу 5 мин и се изгасува.Да не знае некој што проблем може да биде, се работи за opel astra h 1.7 cdti 74kw
Пријателе, провери вака:
-Внеси го клучот.
-Притисни на педалите за гас и кочница до крај.
-Сврти го клучот само до 2ра точка (контакт).
-Тука кај што е километражата треба да излезе 6 цифрен број, тоа е нешто како error code.
-Откако ќе го видиш провери си на интернет што би значел.

Инаку од мое искуство што се случуваше слично, најверојатно е EGR вентилот. Може во скоро време ќе треба да го чистиш. (Ако се погоди да е EGR вентилот)
 
Член од
6 април 2017
Мислења
324
Поени од реакции
444
Кога би биле на мое место што би купиле:astra h
1.7 cdti
1.7 gtc
1.3 cdti
1.9 cdti
Ili nekoj od benziskite modeli
I zosto?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.596
Поени од реакции
1.067
Кога би биле на мое место што би купиле:astra h
1.7 cdti
1.7 gtc
1.3 cdti
1.9 cdti
Ili nekoj od benziskite modeli
I zosto?
GTC ti e face lift. Motorite se isti 1.7 82ks,101ks,110ks i 125ks.
1.9 101ks,120ks,150ks.
Preporaka 1.7cdti 101ks.
Podobar menjac nosi za razlika od 1.9.
1.9 nosi M32 menjac koe nezen so salterot, pajga na sihron. Ako se odlucis za 1.9cdti obavezno novo maslo vo menjac, dodatok na mast i zamena na semerinzi na menjac i ke Nema gajle. 1.9 120ks ti e so 8ventili bez klapni na usis a 150kata ti e 16v so klapni na usis. Inace spajga pod grupacia na Fiat ali motoro Nema dopirna tocka so Fiat.
 
Член од
6 април 2017
Мислења
324
Поени од реакции
444
GTC ti e face lift. Motorite se isti 1.7 82ks,101ks,110ks i 125ks.
1.9 101ks,120ks,150ks.
Preporaka 1.7cdti 101ks.
Podobar menjac nosi za razlika od 1.9.
1.9 nosi M32 menjac koe nezen so salterot, pajga na sihron. Ako se odlucis za 1.9cdti obavezno novo maslo vo menjac, dodatok na mast i zamena na semerinzi na menjac i ke Nema gajle. 1.9 120ks ti e so 8ventili bez klapni na usis a 150kata ti e 16v so klapni na usis. Inace spajga pod grupacia na Fiat ali motoro Nema dopirna tocka so Fiat.
Fala ti.Ne mi kaza samo sto mislis za 1.3 cdti motor so lance?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.596
Поени од реакции
1.067
Fala ti.Ne mi kaza samo sto mislis za 1.3 cdti motor so lance?
Ne se losi no ne se ni dobri. Iako se na lance,lance se menuva na toj motor i pozelno e da se smeni pred da pocni da tropka. Mnogu se nezni na menjac i se dosta tromavi. Mala potrosnja no na ugorno pa posebno so klima drasticno pajga na snaga. Ne go preporacvam toj motor.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom