Opel Club Macedonia

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.187
Поени од реакции
837
Какво масло би препорачале за Astra H GTC 1.9 150hp? И дали практикувате да го менувате маслото на мењачот? Знам дека М32 мењачот е доста проблематичен, па би сакал да го заштитам што е можно подобро. Сега за сега (пу пу да не го урочам) нема ниту еден од симптомите дека нешто е не е во ред со него, па сакам да се погрижам и да остане така.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.549
Поени од реакции
1.011
Какво масло би препорачале за Astra H GTC 1.9 150hp? И дали практикувате да го менувате маслото на мењачот? Знам дека М32 мењачот е доста проблематичен, па би сакал да го заштитам што е можно подобро. Сега за сега (пу пу да не го урочам) нема ниту еден од симптомите дека нешто е не е во ред со него, па сакам да се погрижам и да остане така.
Maslo vo menjac obavezno ispustaj i stavaj novo. Semering na menjac obavezno. To ti e najbitno. Jas zedov vectra c 1.9 cdti 120 ks remapirana na 155ks kajmene dodusa e F40 menjac ali odma smenav maslo i semerinzi na menjac... Inace koristam mobil motorno maslo 5/30.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: -x-

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.786
Поени од реакции
4.562
Какво масло би препорачале за Astra H GTC 1.9 150hp? И дали практикувате да го менувате маслото на мењачот? Знам дека М32 мењачот е доста проблематичен, па би сакал да го заштитам што е можно подобро. Сега за сега (пу пу да не го урочам) нема ниту еден од симптомите дека нешто е не е во ред со него, па сакам да се погрижам и да остане така.
Мењачот М32 е проблематичен доколку не знаеш да возиш. Јас имам 250К км и нема гајле. Иначе го имам сменето маслото за мењачот. Мада производителот вели дека нема потреба да се мења.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: -x-

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.187
Поени од реакции
837
Мењачот М32 е проблематичен доколку не знаеш да возиш. Јас имам 250К км и нема гајле. Иначе го имам сменето маслото за мењачот. Мада производителот вели дека нема потреба да се мења.
Какво масло стави за мењачот и колку литри? Читам на нет малце overfill требало и по 3 литри ставале.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.786
Поени од реакции
4.562
Какво масло стави за мењачот и колку литри? Читам на нет малце overfill требало и по 3 литри ставале.
Не знам друже какво ставаат. На сервис ја однесов за тоа.
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
335
Поени од реакции
254
Да препорачате добар електричар од скопје шо чепка Oпели?
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
281
Поени од реакции
95
Мислење за Опел Инсигниа 2.0цдти 130кс 2011/2012 ?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.549
Поени од реакции
1.011
Мислење за Опел Инсигниа 2.0цдти 130кс 2011/2012 ?
Odlicna kola,golem prostor, udobna za vozenje ali 130ks se malku za taja sasija. Baraj 2.0cdti 160ks motor za da imas potivok motor i po eksploziven i pobrz a ista potrosnja. Mana mu e radioto znaj samo da se pusta, motorceto za reguliranje na vozduh nadvor vnatre znaj da zakoci. Dpf e stalen problem a kaj ovie koli imas i dpf i katalizator. Intelegence svetla, ako pregori sijalica farot izleguva cel za da smenis sijalica i odat sose trafo poso se xenon i kostat skapo. Maslo vo menjac obavezno da si smenis iako e F40 menjac. Drugoto e odlicno, dobar izbor.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
281
Поени од реакции
95
Odlicna kola,golem prostor, udobna za vozenje ali 130ks se malku za taja sasija. Baraj 2.0cdti 160ks motor za da imas potivok motor i po eksploziven i pobrz a ista potrosnja. Mana mu e radioto znaj samo da se pusta, motorceto za reguliranje na vozduh nadvor vnatre znaj da zakoci. Dpf e stalen problem a kaj ovie koli imas i dpf i katalizator. Intelegence svetla, ako pregori sijalica farot izleguva cel za da smenis sijalica i odat sose trafo poso se xenon i kostat skapo. Maslo vo menjac obavezno da si smenis iako e F40 menjac. Drugoto e odlicno, dobar izbor.
Би земал 2.0 со 130 кс поради регистрацијата, а вадење дпф егр обавезно со стејџ 1 (130>180кс).
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.786
Поени од реакции
4.562
Odlicna kola,golem prostor, udobna za vozenje ali 130ks se malku za taja sasija. Baraj 2.0cdti 160ks motor za da imas potivok motor i po eksploziven i pobrz a ista potrosnja. Mana mu e radioto znaj samo da se pusta, motorceto za reguliranje na vozduh nadvor vnatre znaj da zakoci. Dpf e stalen problem a kaj ovie koli imas i dpf i katalizator. Intelegence svetla, ako pregori sijalica farot izleguva cel za da smenis sijalica i odat sose trafo poso se xenon i kostat skapo. Maslo vo menjac obavezno da si smenis iako e F40 menjac. Drugoto e odlicno, dobar izbor.
Можеби со халогенки ќе му се погоди и ќе помине со 1000 денара :)
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
597
Поени од реакции
205
Мислење за Опел Инсигниа 2.0цдти 130кс 2011/2012 ?
Другарче има, купена нова од салон во МК 2014 година. Одлична кола, огромна, удобна ама не се надевај на квалитет внатре. Сите пластики внатре крцкаат, а колата има ~150000км поминато.
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.493
Поени од реакции
6.438
Дечки да ве прашам. Пред 6-7 месеци купив Астра Х 2005 година 88kw 120кс 1.9 CDTI (прва кола ми е). Одлично се покажала. E сега дали има некој искуство со чистење на EGR вентил? Дали се запушува бргу пак и дали исклучување на истиот е пожелно или не?
 
Член од
1 април 2018
Мислења
1.700
Поени од реакции
3.245
Mislenje za chip tuning na motor na Opel Insignia 2.0? 130ks ima sega, so pojacuvanjeto bi bila 160ks i bi se namalila potrosuvackata na nafta. Ima mnogu glasen motor, dali bi se namalilo i vo toj pogled?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.549
Поени од реакции
1.011
Дечки да ве прашам. Пред 6-7 месеци купив Астра Х 2005 година 88kw 120кс 1.9 CDTI (прва кола ми е). Одлично се покажала. E сега дали има некој искуство со чистење на EGR вентил? Дали се запушува бргу пак и дали исклучување на истиот е пожелно или не?
Isklucigo egr softverski i zatvorigo mehanicki so plocka i remap. So edno praenje so edna promena na mapa ke te kosta poevtino i nikogas nema da imas problemi. Go vozam istiot motor so isklucen egr, dpf, remap, hard cut.
Автоматски споено мислење:

Mislenje za chip tuning na motor na Opel Insignia 2.0? 130ks ima sega, so pojacuvanjeto bi bila 160ks i bi se namalila potrosuvackata na nafta. Ima mnogu glasen motor, dali bi se namalilo i vo toj pogled?
Zvukot na motorpr ostanuva ist, potrosuvackata na gorivo se namaluva samo na otvoren pat, dobivas dosta snaga i ekaplozivnost. Koga se pravi remap se gasni egr, katalizatoro se otstranuva, se isklucva dpf softveraki i mehanicki. Pazi koj ti pravi remap oti ako gi zgresat parametrite i ako ne ja kopirat prvo mapata pa posle remap, za taja kola nov softver e 300 evra baska programiranje.
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
335
Поени од реакции
254
Дечки, некој што има Opel Astra H 1.7 CDTI да сподели колку му троши низ град?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom