On.net WADSL интернет

Член од
30 јуни 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
Видете што пак кај мене се деси...
Си викам: Он.нет се подобри имаат нова понуда, се си го потпишав договорот но испадна едно непочитување од нивна страна ми дојдоа за 15 дена наместо за 10 дена и кога пробаа да го монтираат Motorola Canopy 5400SM викаат дечко овдека џабе ќе пробуеме овдека нема сигнал. Ама башка што живеам во с.Сопиште им укажав дека Скопје од мојата тераса се гледа на дланка башка тоа и Црни ВРВ И СОЛУНСКА ГЛАВА АКО ја сакаат. Ми викаат пробавме кај еден дечко подоле од тебе на 1км не фаќа сигналот. Па така сега моментално си останав ем без wADSL ем без пари.Потоа му викам на типот абе човек се ти се гледа: МТВ зградта, Лисиче, Ново Лисиче,н. Аеродром и Петровец аеродормот ако го сакаш а он ми вика дека немало толку базни станици на тие места. АКО НЕМААТ БАЗНИ СТАНИЦИ ТОГАШ ШТО СЕ РЕКЛАМИРА ОН.НЕТ ДЕКА ИМААТ СИГНАЛ НИЗ ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА СО ОВА ДОКАЖУВАМ ДЕКА ЛАЖАТ НА ГОЛЕМО.

п.с. Барем да се обидеа со нивната мала антена да го побараат сигналот ќе вредеше нешто немаше вака да ги ругаат по форуми
чао пријатно...
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
tosethebest напиша:
Видете што пак кај мене се деси...
Си викам: Он.нет се подобри имаат нова понуда, се си го потпишав договорот но испадна едно непочитување од нивна страна ми дојдоа за 15 дена наместо за 10 дена и кога пробаа да го монтираат Motorola Canopy 5400SM викаат дечко овдека џабе ќе пробуеме овдека нема сигнал. Ама башка што живеам во с.Сопиште им укажав дека Скопје од мојата тераса се гледа на дланка башка тоа и Црни ВРВ И СОЛУНСКА ГЛАВА АКО ја сакаат. Ми викаат пробавме кај еден дечко подоле од тебе на 1км не фаќа сигналот. Па така сега моментално си останав ем без wADSL ем без пари.Потоа му викам на типот абе човек се ти се гледа: МТВ зградта, Лисиче, Ново Лисиче,н. Аеродром и Петровец аеродормот ако го сакаш а он ми вика дека немало толку базни станици на тие места. АКО НЕМААТ БАЗНИ СТАНИЦИ ТОГАШ ШТО СЕ РЕКЛАМИРА ОН.НЕТ ДЕКА ИМААТ СИГНАЛ НИЗ ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА СО ОВА ДОКАЖУВАМ ДЕКА ЛАЖАТ НА ГОЛЕМО.

п.с. Барем да се обидеа со нивната мала антена да го побараат сигналот ќе вредеше нешто немаше вака да ги ругаат по форуми
чао пријатно...
абе момче што се палиш како млад мајмун.што има лошо што ти кажале дека не може.барем биле искрени дека не може.а парите ќе ти бидат вратени.на мој пријател му се случи истото, не фаќаше па му ги вратија парите.затоа мислам дека не треба толку да се залетуваш.стрпи се малце.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Go2bed напиша:
абе момче што се палиш како млад мајмун.што има лошо што ти кажале дека не може.барем биле искрени дека не може.а парите ќе ти бидат вратени.на мој пријател му се случи истото, не фаќаше па му ги вратија парите.затоа мислам дека не треба толку да се залетуваш.стрпи се малце.
Трендо јас како што разбрав целата работа е тоа што они му го кажале без да дојдат на лице место кај него и да проверат дали може или не.
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Они дошле на лице место, пробале кај некој 1км подоле од него,ама ги мрзело и кај него да пробуват па му рекле дека не бива без да се замарат. А за парите , јас ги прасав што ако немозе кај мене да се наместе антена и ми рекоа дека ке ми ги вратат парите и никому ништо. Ги чекам повеќе од недела и уште ги нема да ми се јават за монтажа, се надеват ќе биде во најскоро време. А ако сакат да ја покријат цела македонија треба да стават повеќе базни станици. Ем секој што ќе побара wadsl ќе може да го приклучат, ем нема да се возикат, ем нема да мора да се возикат до некаде па после да испадне дека нема сигнал.
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Топка напиша:
Се е тоа убаво, ама не заборавај - имаш договор на две години. После една година може ќе излезе дупло побрз интернет за половична цена, а ти ќе си кршиш глава што мораш уште цела година да го користиш.:kajg:
Во договорот има член кој кажува дека ако се добијат подобри ствари ќе се стреми кон подобро. Ме мрзи бааш да го барам тој член сеа.

Јане кај читаш дека ќе ти иде побрзо од тоа во договорт?

Првиот месец кога го поминав лимитот симнав 2 пати по 8 гига односнот првите неколку дена ги потрошив брзите 8 гига и симнав уште 8 гига торент од спорите (со намалена брзина). Тоа им го ресетирало лимитерот и бројачот и имав интерент без лимит. Ми симнуваше со пола мега бајт во секунда. Беше амејзинг. Затоа после немав 2 дена интернет додека да го сределе тоа со лимитерот. :( Имам и скрин шот од тоа.

И стварно јане, алал да ти е. Најбрзо ти иде. Гарант и го гледаш светот во повеќе бои него сите останати вадсл корисници.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Dimitarc напиша:
Јане кај читаш дека ќе ти иде побрзо од тоа во договорт?

Првиот месец кога го поминав лимитот симнав 2 пати по 8 гига односнот првите неколку дена ги потрошив брзите 8 гига и симнав уште 8 гига торент од спорите (со намалена брзина). Тоа им го ресетирало лимитерот и бројачот и имав интерент без лимит. Ми симнуваше со пола мега бајт во секунда. Беше амејзинг. Затоа после немав 2 дена интернет додека да го сределе тоа со лимитерот. :( Имам и скрин шот од тоа.

И стварно јане, алал да ти е. Најбрзо ти иде. Гарант и го гледаш светот во повеќе бои него сите останати вадсл корисници.
Изгледа никој не ме разбира што сакам да кажам. Ај се од почеток ќе објаснам.
Корисниците на ADSL и кабелски плаќаат и потпишуваат договор за интернет со брзина од 512kbps (килобита во секунда) (најчесто) или теоретски тоа би било точно 512/8=64KBps (килобајти во секунда). Многу од корисниците да не речам сите се жалеа дека брзината многу често паѓала и кога била добра идела со 30-40КБпс што е половина од напишаната брзина во договорот. Идела некогаш и колку во договорот ама тоа многу ретко.
Корисниците на WADSL потпишуваа договор за 768кбпс (сега го нема тој пакет има од 512) и брзината не само кај мене туку и кај други идеше повеќе од напишаното. Значи 768/8=96КБпс (килобајти во секунда). Мене даунлоудот ми иде со повеќе од 100КБ цело време. Пишува 96КБпс а иде и повеќе од тоа, наместо како кај адсл и кабелскиот интернет едвај и да ја постигнеш напишаната брзина. Со LimeWire Pro имам симињано со 110-120 КБпс, а со торент еднаш имав и 155КБпс ама тоа беше само неколку минути инаку 100-110КБпс ми е просечна кај торентот со Azureus. Кога симињам од http со DownloadAccelerator Plus 1 мега бајт ми го симиња за 8-9 секунди, а мп3-ка за помалку од пола минута.
Се надевам дека сега ме разбравте. Незнак како поинаку да напишам.


А инаку тоа со лимитот настанеле некои "проблеми". До претходниот месец ако потпишеш договор на 20. Интернет ќе имаш од 20 до 20 и така и ќе плаќаш. Јас (татко ми) имав потпишано на 23. и кога отидов на 23 да платам ми рекоа дека сметките ќе ги израмнувале и сите ќе плаќале од 1 до 1. Така да тоа што сум го платил ми важи од први јули до 1 август. А тие 7 дена (23јуни-1јули) не плаќав интернет а добив цели 8 гига бесплатно. Немојте само да сватите дека се жалам за тие 8 гига:icon_lol:. Инаку сега пакетот за WADSL е 512 со 10 гига 1090+18%ддв=1286денари. Јас потпишав договор за 768 со 8 гига 1300денари. Кога бев да плаќам им дадов 1300 а они ми вратија 15 денари кусур и ми рекоа дека сите ќе не префрлаат на новиот пакет. Но мене уште ми е стариот пакет со 8 гига и поголема брзина. Кај вас како е? Ве префрлија? Или можеби тоа ќе биде во август за да не им испадне уште неколку гига гратис да ни дадат.


А некој во претходните постови се пожали дека му дошле после 15 дена да му монтираат. јас нарачав во петок и ми рекоа дека викенд не работат монтерите и дека ќе дојдат во понеделник. Ама не дојдоа тогаш дојдоа во средата (живеам на 100 метри од оннет). Инаку монтерите работеа скоро 2 и пол саати. Многу се влечкаа, се одмараа, сокче, кафенце... Јас кога би монтирал истото би го сработил за пола саат само што не ги знам кодовите и шифрите од станиците. Монтерите работат до 5 саат (освен сега ако работат во две смени) и добро е што и ти дошле за толку време со оглед на нивната спора работа. Не дека они неможат побрзо него они дали денес ќе монтираат 5 или 10 антени пак ќе земат иста плата. Тоа е проблемот.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Dimitarc напиша:
Во договорот има член кој кажува дека ако се добијат подобри ствари ќе се стреми кон подобро. Ме мрзи бааш да го барам тој член сеа.

Јане кај читаш дека ќе ти иде побрзо од тоа во договорт?

Првиот месец кога го поминав лимитот симнав 2 пати по 8 гига односнот првите неколку дена ги потрошив брзите 8 гига и симнав уште 8 гига торент од спорите (со намалена брзина). Тоа им го ресетирало лимитерот и бројачот и имав интерент без лимит. Ми симнуваше со пола мега бајт во секунда. Беше амејзинг. Затоа после немав 2 дена интернет додека да го сределе тоа со лимитерот. :( Имам и скрин шот од тоа.

И стварно јане, алал да ти е. Најбрзо ти иде. Гарант и го гледаш светот во повеќе бои него сите останати вадсл корисници.
Ај дај Скриншот малце да :vozbud::vozbud::vozbud:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Од кој бараш скриншот од мене или од Dimitarc и за што скриншот?
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Од Димитарц затоа шо пиша дека имал анлимитед даунлоад
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Па прочитај го убаво вториот пасос. Немал анлимитед него добил гратис месечен трансфер кој можел да го искористи од крајот на договорот до први. Еве нека потврди и тој. Најверојатно е тоа. Освен ако не ги хакнал.:icon_lol:
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Jane напиша:
Па прочитај го убаво вториот пасос. Немал анлимитед него добил гратис месечен трансфер кој можел да го искористи од крајот на договорот до први. Еве нека потврди и тој. Најверојатно е тоа. Освен ако не ги хакнал.:icon_lol:
Da de ne rekov ja deka imal sekoas on toa...Eden mesec imal dur sredat nesho so Counterot ... toa sakam da vidam:vozbud:
 
Член од
1 април 2006
Мислења
273
Поени од реакции
4
Dali nekoj ima igrano nekoja online igra na WADSL?? Kako e igrajneto? Kolku ping? I me interesira dali na primer brzinata moze da bide razlicna vo Skopje od taa na primer vo Struga ili Ohrid??? Za WADSL
 
P

Princ

Гостин
I jas bi sakal odgovor na prasanjeto nad ovoj post. Plus uste edno. Dali moze nekoj da postavi sken od dogovorot ovde, da go procitame site i da znaeme sto potpisuvame bez da drzime penkalo vo raka? Taka poladno razmisluvas...
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Abe dogovorot go imase na stranata na on.net, no sega e trgnat. ne moze ni da se naracuva WADSL peku stranata (go nema dugmeto naracaj WADSL). Mislam deka dogovorot bese postuvan vo ovaa tema vo nekoja od prethodnite stanica. Ako go najdam ke go paste-am pak.
 
P

Princ

Гостин
Ja procitav celata tema, strana po strana ama ne go vidov nigde dogovorot. Ako slucajno uspees da go najdes negde, bi ti bil blagodaren :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom