On.net WADSL интернет

Член од
7 април 2007
Мислења
21
Поени од реакции
0
е сега во кратко и јас да ја раскажам мојата 2 годишна сага со он нет.
во почеток кога го потпишав договорот за кој требаше во 10 дена да ми наместат интернет јас ги чекав 1 месец и 10 дена.втора работа која ја направија е местењето на антената за WADSL.типовите нашле некоја саксија со цемент и шипка зациментирана и таму ја закачија антената, и секое поголемо ветре антената паѓаше заедно со саксијата. од почеток не знаев шо е работата и нон стоп на поддршка барав екипа и нормално не ја добив.така фино лепо ѓи засукав ракавите и оп на кровот.и секое ветре се наоѓав на кровот местејќи ја антената.by the way во зима кога врни снег и фрчи ветар е „многу романтично на кровот“. и така јас две години угоре удолу и молејќи се да дојди денот кога ќе заврши договорот за да си ги скратам маките.меѓутоа марфиевиот закон пак стапува во сила. имено како шо пиши во договорот треба 1 месец порано да пријавиме дека прекинуваме со него.и така јас уредно си пријавив и добив одговор дека ќе ми се јават за неколку дена.по 10 дена јас пак одам во салонот и пак истиот одговор. и така неколку пати додека не истече договорот.и реков сега тие нека ме барат јас не се занимавам повеќе.арно ама по 1 и пол реков ај пак да видам шо е работата.и одам во салонот со приговорот шо го имав потпишано и ми вика типот„ова ливче нема врска,требаше да потпишиш анекс за прекин на договор, сега автоматски ти е продолжен договорот“ WTF дали него да го ликвидирам или да тргнам во голем поход и сите да ги убијам во одмзада.е ај типот некако се сожале или уплаше од мојот лудачки поглед па рече ќе запишам и ќе ви се јават.и пак во исчекување уште 2 недели да се јават и на крајот викат да дојдите да го прекиниме договорот. еее супер си викам,арно ама таа ми вика„ треба само да си платите се досега“. ај викам да платам се до крајот на договорот ама и тоа после не е по моја вина.и тука расправија до небеси и одам во салонот да раскинам конечно и викам ќе платам се само да се ослободам од вас,само ако можи на уште една рата.нееее ми вика типката,мора се наеднаш или ќе продолжат сметките. и така јас ги проколнувам сите менаџери педери и сите гнаси од тоа ОН нет, и да ги доживеат истите маки и јас шо ги јадов.
знам дека бев досаден ама барем ако еден чоек ме послуша и се одврати од намерата да си има работа со тие гнасите ќе бидам среќен.
п.с. ако чита некој од тие гнасите од ОН нет кој ве еба ви ја искршив антената и ако ви стиска ела земете ја.

Исто како мене, кога аплицирав за в-адсл тоа беше 23.02.2007, а ја наместија опремата некаде околу средината на март. Од почетокот имав многу проблеми паѓаше линијата може десет пати во ден и кога ќе паднеше може немаше по пола саат интернет. Кога ќе се јавев секогаш истото провери го адаптерот антената е во ред и се тие исти зборови. После накај ноември ја покачија брзината и плус пет гига т.е. од 10 на 15 гига даваа. Се јавив и ми викаат анекс требало за да ја активираат и за мене услугата од 1 мегабит брзина и 15 гига да имам сообраќај, и потпишав анекс за да користам повеке за исти пари. Кога дојде време да го раскинам договорот т.е. претходниот месец се јавувам им викам што треба да правам не сакам повеќе да сум корисник, и ме пратија кај што сум го потпишал договорот. Одам во продажниот салон го земам договорот со мене и му викам на тој што беше на работа еве го договорот веќе е на крај сакам да го раскинам. И ми вика а ти не можиш да го раскинеш ти си правел анекс и сега не ти важи тој договор треба да бидеш до ноември 2009 корисник оти сум потпишал во ноември 2007. Ја му викам ти си греска се јавив во инфо центарот ми рекоа дека ми истекува сега и така се расправаме и ништо раб. не завршив. Си одам дома изнервиран пак вртам инфо центар и пак прашувам за мојот договор и ми викаат дека ми истекува на 23.02,2009. Мајтап си играат со мене друг ден пак одам и се расправам со истиот и му викам се јавив ми рекоа дека може да го раскинам тоа е грешка со анексот не може две години да биде анексот и ми вика јави се сега и прашај вртам пак инфо центар прашувам и сега ми кажуваат и од таму дека треба да бидам до ноември 2009 тоа се плус 8 месеци сакаат да ме задржат. ништо не направив се вратив дома имам другар адвокат го викнав и им напиша едно добро писмо го пратив и Скопје и во продажниот салон кај што бев склучил договор. Го пратив препорачано и се јавија за два дена дека договорот ке биде раскинат во март само да ја платам последната фактура и толку со Но.нет само колку пари иам истрошено на тоа нивниот инфо центар па ќе ми вика 10 сте на ред не знам кој сум на ред.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
19
Поени од реакции
1
Има ли некој тука шо му успеало да го раскине договорот без проблеми?
 
Член од
7 април 2007
Мислења
21
Поени од реакции
0
Изгледа нема кој да каже арно за нив, мислам дека со таквите заебанции шо ги прават може само да загубат.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
sto se desi so bezzicniov adsl? sega go davaat u kombinacija so telefonska linija od cosmofon(AlloNet) i cenata ne e losa ali brzinata ako e seuste 1mbps ne vredi.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
403
Поени од реакции
7
за раскинување на договор треба да се отиде барем 15 дена пред завршувањето на договорот и потпишуваш најава за завршување на договор. 2-3 дена пред крајот на договорот одите и потпишувате раскинување на договорот. колку ќе треба ќе платите и откако ќе го потпишете раскинувањето толку е. ќе ви побараат лична карта па носете си. после мирни може да бидете. за неколку дена ќе дојдат ќе си ја земат опремата и слободни сте после од оннет.
само незнам оти два пати мора да се оде до салон божем не може еднаш. најва па псоле раскинување, божем некој ќе се предомисле у меѓувреме.
плус немаат салони во секој град. за тие од поголемите градови лесно е, но другите треба да патуваат што се дополнителни трошкови. малку се тие 1300ден секој месец што им ги давате па сега и за пат да плаќате.

sto se desi so bezzicniov adsl? sega go davaat u kombinacija so telefonska linija od cosmofon(AlloNet) i cenata ne e losa ali brzinata ako e seuste 1mbps ne vredi.

uste e megabit brzinata, samo neznam oti wadsl ne go namalt togas. nekoj ne saka telefon na primer, a dvolno mu se 30gb so 1mbit, pa bi trebalo 600den da e. a ne voa 1300 i allo net 1300.
so sila sega telefon ke mora da zimat. amoze i wadsl samostojno ne go nudat.
no na sajt uste ja ima ponudata za wadsl ali ne 30gb tuku 20gb pise.
i oni ako znaat sto pravat.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Да не има некој за продавање Motorola Canopy?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom