Nokia Lumia Windows Phone 8 телефони (генерална дискусија)

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
Дечки користи некој 1020 ? Задоволен ?

Исто и за 925


Sent from my iPhone using Tapatalk

925 here.
Изглед 10/10
Перформанси 9/10
Камера 9/10

Највеќе го земав ради изгледот и камерата, така да одличен е. :)
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Фала многу дечки , сакаме да земаме со девојката , јас 1020 таа 925 значи дефинитивно си работат мазно како што треба , благодарам уште еднаш
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Фала многу дечки , сакаме да земаме со девојката , јас 1020 таа 925 значи дефинитивно си работат мазно како што треба , благодарам уште еднаш
Чисто колку за споредба, лумиа 520 како работи сум позадоволен отколку од Нексус 7 2013. Можам да замислам како би работеле овие што на хартија се ѕверови споредено со мојот.
Мали замерки што ги имам е што нема како на андроид со 1 допир да активирам или деактивирам 3Г и што апликациите изгледаат како на win98 споредено со истите апликации на iOS или Android.
И јас за малку пред НГ ќе земев 1020 ама заврши промоцијата, глупав не си ја купив само што стигнав. Ја имаше за 200 евра нова. (не во мкд)
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
114
Поени од реакции
18
Имам Lumia 520 земен од AT&T, не знам што е со амурикава зoшто не пуштаат update-и :( тек од Lumia 822 го има Denim...
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Ех ама да знам како иде таа работа xD ајде ќе побарам :D
Најди го точниот firmware за телефонот. Тоа е exe фајл од некои си 300/400 мб. Штом го симнеш со winrar или 7zip оди му десен клик и екстрактирај го во нов фолдер. Во фолдерот ќе имаш некои си 5,6,7 фајла од кои тебе ти треба firmware от со наставка .nbh и некои си 200/300мб големина и вториот фајл е flashitility.exe. Најди ја комбинацијата на притискање на копчињата на телефонот за да влезеш во flash mode. Штом влезеш ќе ти се појави бел екран со баркод голем и некои податоци. Најдоле со мали букви ќе пишува "serial".
Тогаш го поврзуваш телефонот со компјутер преку usb кабел, чекаш да се инсталираат драјверите и штом заврши со нив, тоа "serial" ќе се смени во "USB". Тогаш телефонот е спремен за флешување на нов ром.
Го стартуваш flashutility.exe и му даваш потврда да почне со флешувањето. Ако се биде во ред, за некои си 10ина минути ќе имаш нов firmware. :)
Navifirm е топ апликација за симнување на најновите верзии за firmware за нокиа. За некои си 2/3$ типот ти дава пристап до нив. Во глобала не е некоја голема филозофија целиот процес. Битно е само да го симнеш точниот firmware за телефонот. ;)
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Дечки, ќе го ресетирам телефонот скроз, па сакам backup да направам.

Дали со back up now(мануелно) ќе ми зачува се што имам во телефонот? Нормално, под претпоставка дека сите се штиклирани, apps+settings, photos+videos и messages.

И дали ќе можам некако да видам што се е зачувано на OneDrive?
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Дечки, ќе го ресетирам телефонот скроз, па сакам backup да направам.

Дали со back up now(мануелно) ќе ми зачува се што имам во телефонот? Нормално, под претпоставка дека сите се штиклирани, apps+settings, photos+videos и messages.

И дали ќе можам некако да видам што се е зачувано на OneDrive?
Да, се ќе ти зачува, мада јас би одел на ручна варијанта и би ги ископирал сликите,видеата и музиката во фолдер во компјутер.

Не. Не постои варијанта да ја видиш содржината на бекапот преку OneDrive.
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Да, се ќе ти зачува, мада јас би одел на ручна варијанта и би ги ископирал сликите,видеата и музиката во фолдер во компјутер.

Не. Не постои варијанта да ја видиш содржината на бекапот преку OneDrive.
P.S. Направи два бекапа еден по друг. Чисто како превентива. Да не пукне едниот. ;)
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Ќе ископирам што напишав во групата на Windows Macedonia, па ако има некој што му се дешавало истото, нека каже совет:

Дечки, имам еден проблем. Вчера ми се јави некој баг, се уклучи самото flight mode и сеа не сака да се исклучи, т.е. кога ќе го исклучам се збудалува малку и цело време трепка flight mode иконата, ама пак не сака да се уклучи сим картичката.
Гледам по форуми дека некои луѓе го решавале ова со WP Software Recovery Tool.

- Дали некој ја има користено алаткава?
- Пошто најверојатно ќе ми треба backup, а не сум правел досега мануелно, дали на back up now ќе ми направи бекап на се што имам во телефонот(нормално се ми е штиклирано)? Дали на OneDrive ќе можам да видам се што e зачувано?
Пробав со Recovery Tool, ама не сака, истото е...

Можете да предложите и добра мобилара кај што добро баратаат со WP, пошто не гледам друго чаре...

@Torte Mobile Moже да се среди проблемов? :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Ќе ископирам што напишав во групата на Windows Macedonia, па ако има некој што му се дешавало истото, нека каже совет:



Пробав со Recovery Tool, ама не сака, истото е...

Можете да предложите и добра мобилара кај што добро баратаат со WP, пошто не гледам друго чаре...

@Torte Mobile Moже да се среди проблемов? :)
Симна флеш, го флешна, го активира и пак ништо?

претпоставувам дека е хардвер ... за што телефон се работи? не пратам WP под-форумов
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
114
Поени од реакции
18
Најди го точниот firmware за телефонот. Тоа е exe фајл од некои си 300/400 мб. Штом го симнеш со winrar или 7zip оди му десен клик и екстрактирај го во нов фолдер. Во фолдерот ќе имаш некои си 5,6,7 фајла од кои тебе ти треба firmware от со наставка .nbh и некои си 200/300мб големина и вториот фајл е flashitility.exe. Најди ја комбинацијата на притискање на копчињата на телефонот за да влезеш во flash mode. Штом влезеш ќе ти се појави бел екран со баркод голем и некои податоци. Најдоле со мали букви ќе пишува "serial".
Тогаш го поврзуваш телефонот со компјутер преку usb кабел, чекаш да се инсталираат драјверите и штом заврши со нив, тоа "serial" ќе се смени во "USB". Тогаш телефонот е спремен за флешување на нов ром.
Го стартуваш flashutility.exe и му даваш потврда да почне со флешувањето. Ако се биде во ред, за некои си 10ина минути ќе имаш нов firmware. :)
Navifirm е топ апликација за симнување на најновите верзии за firmware за нокиа. За некои си 2/3$ типот ти дава пристап до нив. Во глобала не е некоја голема филозофија целиот процес. Битно е само да го симнеш точниот firmware за телефонот. ;)
Доколку средам се ова како што викаш, после тоа ќе си се прават најнормално update-и како до сега, или нов filmware ќе треба постојано да ставам на истиов начин ? и дали се брише нешто од телефон при процедурава ? :)
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Доколку средам се ова како што викаш, после тоа ќе си се прават најнормално update-и како до сега, или нов filmware ќе треба постојано да ставам на истиов начин ? и дали се брише нешто од телефон при процедурава ? :)
Со оваа процедура ти всушност ставаш фабрички ром кој што го користат сите провајдери низ светот во зависност од државата во која се наоѓаат. Телефонот ќе ти биде ко од дуќан купен. :)
Иначе се брише потполно се. Ова не е обичен ресет ни хард ресет. Ова ја форматира секоја можна партиција на телефонот и запишува свежи податоци на неа. Така да обавезно бекап пред да почнеш. И се разбира, среќно.
Пиши што ќе направиш. Не се секирај, премногу мали се шансите да го оштетиш телефонот. Гледај само кабелот да не го мрдаш дур се флешува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom