Nokia Lumia Windows Phone 8 телефони (генерална дискусија)

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Добар избор ти е 930 само јас би се стрпил уште некој месец пошто има најава за нови телефони кај операториве. Мене ми прави мерак 640 и 640XL.

Со оглед дека сум нонстоп на него ми тера точно еден ден. Иначе имало периоди кога не сум го замарал воопшто и тогаш знаел да издржи до два дена.
Да не имаш некакви информации кога ќе им стигне 640-ката на операториве?
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Да не имаш некакви информации кога ќе им стигне 640-ката на операториве?
Искрено, не. Малце сме по затупени тука со мобилната технологија така да скептик сум дека воопшто би ги донеле овие модели во скоро време. Мал народ сме и недоволно едуцирани за изборот на телефони. Андроид от премногу навлезе во психата на луѓево така да windows от е сеуште енигма за повеќето. А операторите едино што гледаат е заработката. Така да не им е воопшто проблем да го нарачаат било кој модел, туку проблемот е дали ќе се продаде. А и гледано од страна на ниската цена на микрософт телефоните, ќарот е многу мал.

Ни фалат реклами, промоции но за жал нема. Кога си видел реклама за windows телефон било каде? Едноставно, нема. :)
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Искрено, не. Малце сме по затупени тука со мобилната технологија така да скептик сум дека воопшто би ги донеле овие модели во скоро време. Мал народ сме и недоволно едуцирани за изборот на телефони. Андроид от премногу навлезе во психата на луѓево така да windows от е сеуште енигма за повеќето. А операторите едино што гледаат е заработката. Така да не им е воопшто проблем да го нарачаат било кој модел, туку проблемот е дали ќе се продаде. А и гледано од страна на ниската цена на микрософт телефоните, ќарот е многу мал.

Ни фалат реклами, промоции но за жал нема. Кога си видел реклама за windows телефон било каде? Едноставно, нема. :)
Многу си во право, барав по мобилариве нови Лумиа 930-ка и 1520-ка, никаде не најдов, сите ми викаат дека нема ни да најдам, не ги носеле во последно. Наводно, многу слабо се продавале. :(
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Нема Македонија многу слабо, во Бугарија е друга приказна. Цели мобилари се лепени со лумии, во флаерите по цели страни е реклама windows phone.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Нема реклами нема потрошувачка си видел некаде на т-мобајл оне итд да има една реклама на продавниците али затоа се фалат со ајфон 4 уште :D
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Дечки ај да прашам нешто. Имам проблем со бекап, постојано ми јавува дека има некој проблем и неможе да го заврши бекапот. Проблемов опстојува со месеци ама сега почна на нерви да ми иде.
Лумиа 520 е телефонот на 8.1 последниот официјален апдате
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Дечки ај да прашам нешто. Имам проблем со бекап, постојано ми јавува дека има некој проблем и неможе да го заврши бекапот. Проблемов опстојува со месеци ама сега почна на нерви да ми иде.
Лумиа 520 е телефонот на 8.1 последниот официјален апдате
Направи скриншот од грешката што ти ја јавува.
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Кога ќе влезеш во Manage Backups колку простор ти кажува дека зафаќа бекапот на OneDrive?
Евентуално би можел да ги избришеш веќе постоечките и да оставиш на ново сам да ти направи бекап.
wp_ss_20150323_0002.png

Edit: Само имај на ум дека доколку го избришеш веќе постоечкиот бекап направен на cloud от, ќе ги изгубиш сите сетинзи, сејфгем ови од игрите и апликациите кои што некогаш си ги имал инсталирано а сега моментално ги немаш во телефон.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Кога ќе влезеш во Manage Backups колку простор ти кажува дека зафаќа бекапот на OneDrive?
Евентуално би можел да ги избришеш веќе постоечките и да оставиш на ново сам да ти направи бекап.
Прегледај го приврзокот 117079

Edit: Само имај на ум дека доколку го избришеш веќе постоечкиот бекап направен на cloud от, ќе ги изгубиш сите сетинзи, сејфгем ови од игрите и апликациите кои што некогаш си ги имал инсталирано а сега моментално ги немаш во телефон.
Using 20.39MB/30.00GB from onedrive
Неискрено неам појма кога сум направил бекап, само ми стига дека неам направено одамна, и секогаш е неуспешно
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Using 20.39MB/30.00GB from onedrive
Неискрено неам појма кога сум направил бекап, само ми стига дека неам направено одамна, и секогаш е неуспешно
Удри му delete и пробај на ново. Пробај и со soft reset на телефонот. (Тоа ќе му дојде како restart на компјутер). Задржи го vol down копчето, после задржи го power копчето и почекај телефонот да се исклучи. Штом се исклучи треба да завибрира еднаш и тогаш пушти ги двете копчиња. Не губиш ништо со ова само го освежуваш системот. Тогаш провери го повторно бекапот.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Удри му delete и пробај на ново. Пробај и со soft reset на телефонот. (Тоа ќе му дојде како restart на компјутер). Задржи го vol down копчето, после задржи го power копчето и почекај телефонот да се исклучи. Штом се исклучи треба да завибрира еднаш и тогаш пушти ги двете копчиња. Не губиш ништо со ова само го освежуваш системот. Тогаш провери го повторно бекапот.
Делите па рестарт како што пиша, по рестартот пак несака а зафатениот простор вратен како пред да избришам
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Делите па рестарт како што пиша, по рестартот пак несака а зафатениот простор вратен како пред да избришам
Ок. Зафатениот простор е всушност податок од OneDrive односно што е таму веќе зачувано. На скриншотот гледам дека си поврзан на дата конекција. Кажи ми дали проба да го направиш истиот ороцес со Wi-Fi конекција?

Пробај логирај се на Onedrive и види прво дали го имаш 520 ката регистриран под devices.

Избриши го секој бекап што постои таму и пробај повторно да направиш бекап од телефонот поврзан со Wi-Fi конекција.


Тука ти е објаснето во детали се за backup и restore начинот.

http://www.windowsphone.com/en-US/how-to/wp8/settings-and-personalization/back-up-my-stuff
 
Последно уредено:

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Дечки користи некој 1020 ? Задоволен ?

Исто и за 925


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Дечки користи некој 1020 ? Задоволен ?

Исто и за 925


Sent from my iPhone using Tapatalk
Презадоволен со 1020. Одлични перформанси а фотографии да не зборам. :) Немам коментар за телефонот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom