Nokia Lumia Windows Phone 8 телефони (генерална дискусија)

Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Јако, ова беше наменет за мекларен телефонот со гестови а сега доаѓа кај сите :)
Читам дека има некој лимитирани функционалности на 630 635 530, не ми е проблем да се лимитирани него дали е поддржан 520???
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
провери и сподели :)
pick up, speaker, mute си работат супер, silent ја имав и од порано ама ми не ми работеше ако на пример го превртам на перница или на кревет и уште не работи се останато супер си работи :))))
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Дали некој има купено cover case od aliexpress за 520ка?
Значи не оние како кожни што се, као футроли, него само да го сменам она пластичното од позади.

Ако има, нека препорача линк, а може и од некој друг сајт, не е проблем, сакам малку да сменам :D

EDIT Сега видов над мене дека за истово се зборело @PurplePuma има нешто со шари или слично на алиекспрес или клот се сите?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Дали некој има купено cover case od aliexpress за 520ка?
Значи не оние како кожни што се, као футроли, него само да го сменам она пластичното од позади.

Ако има, нека препорача линк, а може и од некој друг сајт, не е проблем, сакам малку да сменам :D

EDIT Сега видов над мене дека за истово се зборело @PurplePuma има нешто со шари или слично на алиекспрес или клот се сите?
Има секакви, мислам дека тие со шари се генерално силиконските, тие одат врз веќе пластичниот дел што го имаш.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Пред некоја седмица прашав овде дали да ја земам новата Лумиа 535ка, и морам да речам дека бевте во право. Мислам дека подобар телефон за таа цена нема никакви теоретски шанси да се најде. Позитивно сум изненаден од оперативниот систем, интуитивност и леснотија до крај. Телефонов е во пониската класа на Лумиа уреди ама софтверот шиба без проблеми, од игри до систем до апликации. Без проблем автоматски ми ги најде поставките за универзитетскиот и компанискиот емаил, цел ОС е лесен до даска. Апликации можеби нема во ист број како епл или гугл плеј стор ама Лумиа и Нокиа апликациите вредат за пола таму. Се што ми требаше најдов. Да не испадне дека се е бајка, од сите прочитани негативни рецензии на нет единствена точна што мене ме засегна е делот со тачот. Рандом тап и не толку добар риспонс, се надевам ќе го средат со апдејт (ако е хардверски проблем тогаш голем пропуст). Не дека драстично менува нешто но зошто да има таков тривијален проблем? Се на се најдобро потрошени пари за телефон.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
273
Поени од реакции
128
Пред некоја седмица прашав овде дали да ја земам новата Лумиа 535ка, и морам да речам дека бевте во право. Мислам дека подобар телефон за таа цена нема никакви теоретски шанси да се најде. Позитивно сум изненаден од оперативниот систем, интуитивност и леснотија до крај. Телефонов е во пониската класа на Лумиа уреди ама софтверот шиба без проблеми, од игри до систем до апликации. Без проблем автоматски ми ги најде поставките за универзитетскиот и компанискиот емаил, цел ОС е лесен до даска. Апликации можеби нема во ист број како епл или гугл плеј стор ама Лумиа и Нокиа апликациите вредат за пола таму. Се што ми требаше најдов. Да не испадне дека се е бајка, од сите прочитани негативни рецензии на нет единствена точна што мене ме засегна е делот со тачот. Рандом тап и не толку добар риспонс, се надевам ќе го средат со апдејт (ако е хардверски проблем тогаш голем пропуст). Не дека драстично менува нешто но зошто да има таков тривијален проблем? Се на се најдобро потрошени пари за телефон.
Microsoft to fix Lumia 535 touch problems on December 27
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.436
Вака, се работи за Лумиа 820-ка. Имено, во последните недели имам проблем со ГСМ мрежата на Оне, постојано се губи и доаѓа. Првин мислев дека е нешто до Оне, ама по се изгледа дека е до мобилниот (или хардвер или софтвер). Да не имај некој сличен проблем? Го имам инсталирано последниот упдате на 8.1 WP.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Вака, се работи за Лумиа 820-ка. Имено, во последните недели имам проблем со ГСМ мрежата на Оне, постојано се губи и доаѓа. Првин мислев дека е нешто до Оне, ама по се изгледа дека е до мобилниот (или хардвер или софтвер). Да не имај некој сличен проблем? Го имам инсталирано последниот упдате на 8.1 WP.
Мрежа постојано имам ама пак ми прави dröp call. Додека пак интернетот ми варира некогаш има Н+ некогаш е на Е.
Мислам дека е до нашите телефони а не до оне како оператор. Иначе 520ка иам

Sent from my Nexus 7
 

Quattro

Vorsprung durch Technik
Член од
9 јуни 2012
Мислења
80
Поени од реакции
32
После 5 години Андроид земав Нокиа Лумиа 530 дуал сим. Е сега први впечатоци за разлика од андроидот се што иако евтин модел 530 работи пофлуидно и без лагирање. Прашањето ми е кога сакам да го полнам телефонот исклучен веднаш штом го уклучам полначот се стартува телефонот. Дали е тоа нормално, т.е. дали така треба?
Исто така некој совет околу поголема издржливост на батеријата, пример кои опции да се уклучат/исклучат итн.
Секој совет и сугестија плус се добродојдени.
 
Последно уредено:
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Иди у сетинзите намести апликации што не ги користиш многу да ти ги гаси скроз а да не ги остава у бекграунд да работат
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
После 5 години Андроид земав Нокиа Лумиа 530 дуал сим. Е сега први впечатоци за разлика од андроидот се што иако евтин модел 530 работи пофлуидно и без лагирање. Прашањето ми е кога сакам да го полнам телефонот исклучен веднаш штом го уклучам полначот се стартува телефонот. Дали е тоа нормално, т.е. дали така треба?
Исто така некој совет околу поголема издржливост на батеријата, пример кои опции да се уклучат/исклучат итн.
Секој совет и сугестија плус се добродојдени.
Мислам дека е нормално така, сите 3 Лумии кај мене сами си се уклучуваат кога ќе ги ставиш на полнач.
 
Член од
26 септември 2014
Мислења
21
Поени од реакции
6
Комшика моја го има постара жена па често ми е кај мене зашто знае да заебе нешто па треба да се оправа нели. Вака според она до сега телефончето е добро ама не гледам некоја голема разлика споредено со мојата 520ка на пример. Али колку што се секавам имаше троа подобра камера и има блиц.

Sent from my Nexus 7
Не е вистина, Јас имам 820 а еден мој другар 520, знаеш која е разликата? Како да споредуваш Авионот (820) со Фиќо (520).[DOUBLEPOST=1419301116][/DOUBLEPOST]
Вака, се работи за Лумиа 820-ка. Имено, во последните недели имам проблем со ГСМ мрежата на Оне, постојано се губи и доаѓа. Првин мислев дека е нешто до Оне, ама по се изгледа дека е до мобилниот (или хардвер или софтвер). Да не имај некој сличен проблем? Го имам инсталирано последниот упдате на 8.1 WP.
Не е до телефонот, туку до конфигурацијата на мрежата, влези у Settings - > Sim Settings и кликни 2G и 3G (заедно) мрежа, па после аутоматски ке детектира зависи од регионот каде си.
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Не е вистина, Јас имам 820 а еден мој другар 520, знаеш која е разликата? Како да споредуваш Авионот (820) со Фиќо (520).[DOUBLEPOST=1419301116][/DOUBLEPOST]

Не е до телефонот, туку до конфигурацијата на мрежата, влези у Settings - > Sim Settings и кликни 2G и 3G (заедно) мрежа, па после аутоматски ке детектира зависи од регионот каде си.
A 4g ako odberam, poso retko niz grad da mi se stai na L? T.e doma retko, niz grad e pocesto, vikendov imav potreba od internet sharing pa sabotata recimo terase na E celo vreme i kinev nervi, vo nedela cel den na L i tuka tamu se vrakase po nekad na H. Valda do stabilnosta na Vip e toa. Se isplaka za baterijata da tera celo vreme 4g? :D
 

Quattro

Vorsprung durch Technik
Член од
9 јуни 2012
Мислења
80
Поени од реакции
32
Dali igra uloga kvalitetot na razgovori ako e setiran telefonot na 2g?
Jas taka gi podesiv i na one i na t-mobile da rabotat na 2g zosto telefonot go koristam za razgovor, a drug tel imam za internet.
Mislam deka ova igra uloga samo na trajnosta na baterijata ako ne se lazam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom