Nokia Lumia 720 & Lumia 520

Член од
22 април 2005
Мислења
1.332
Поени од реакции
504
Epten sum zagrean za lumiive ali kolku povekje citam za razlicnive modeli povekje me bunat.
Ja znam razlikata megju 520 i 620 ama sto e so site onie vo 800 serijata , mid range se ili high end smartfoni? Isto koja e razlikata megju 920 i 925-kata i koj e podobar?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
Epten sum zagrean za lumiive ali kolku povekje citam za razlicnive modeli povekje me bunat.
Ja znam razlikata megju 520 i 620 ama sto e so site onie vo 800 serijata , mid range se ili high end smartfoni? Isto koja e razlikata megju 920 i 925-kata i koj e podobar?

Лумиа 800 заборави, таа е на windows phone 7.

Лумиа 820, ти е одлично mid range телефонче. Разликата помеѓу 920 и 925 е тоа што 925-ката има подобар дизајн, и подобра камера. Останантот е исто.
 
Член од
13 март 2012
Мислења
476
Поени од реакции
128
620 е многу подобар од 520.Но во мк слабо ги носат нокиите (Nokia) , а имаат сварно добри телефони.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Кога ќе видиш у тмобиле цена на 820ката 24к а по мобилари оди 200 и кусур евра:facepalm:
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
620 е многу подобар од 520.Но во мк слабо ги носат нокиите (Nokia) , а имаат сварно добри телефони.

Во што толку многу?

620ката има предна камера и блиц на задната. (и двете се исто 5мп)
520ката има нешто поголем екран. (4 инчи наспроти 3.8 на 620ката - резолуцијата е иста, па затоа 620ката има 13 пиксели на инч повеќе)

520ката има IPS LCD екран, наспроти TFT на 620ката.

Останатото е ИДЕНТИЧНО.


У, 620 има NFC. Нешто што никогаш нема да биде потребно во Македонија.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
Интересен факт: Лумиа 520 е најпродаваниот windows phone досега :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
Ради цената!

Сега откако ќе се спои со Мајкрософт, со оглет на тоа што нема да плаќаат лиценци за оперативниот се очекува уште повеќе да се намали цената. А бидејќи оперативниов работи феноменално и на буџет телефони, негледам ниедна причина зошто да не го купуваат. Не на секој му треба огромна резолуција, камера и слично. За тие пари тоа е одлично просечно смартфонче. :)
 
Член од
13 март 2012
Мислења
476
Поени од реакции
128
Едиствена мана на 520 е што нема блиц.Ако некој го има не е лошо да прикачи некоја фотографија да видиме каква му е камерата.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
Па за шеување на фејзбук и инстаграм одлични биле :).
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Денски слики вади супер.

Ноќе логично сликите се дисторзирани поради тоа што камерата сама си компензира за недостиг на светлина, ама секако се подобри од ЗТЕвзи, Хуавеи-вци па и од мојот стар ОТ-995 и покрај тоа што тие имаат блиц.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom