No Justite, No Peace! -- САД се пред расна војна!

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од VOLK2234, 9 јули 2016.

 1. wicked_1

  wicked_1

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  5.058
  Допаѓања:
  6.463
  Темава како што е напишана е толкување на случувањата низ Америка низ една веќе видена призма. Од истиот член на кого пола од темите му се за пропаста на еу, америка, сорос и украинските сценарија.

  Нема посоодветна реплика од емотикон, дури и тоа е многу. :toe:
   
  На Blister, Dimitar171, ElNinho и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Spiegel

  Spiegel

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  10.688
  Допаѓања:
  8.281
  Не го менува фактот дека стануеш напорен со тоа што секој втор коментар ти е со 2 збора и емотикон. И мене не ми се допаѓаат многу мислења на форумов па или ги игнорирам или пробувам да ги аргументирам за да им кажам каде грешат па ако сфатат сфатат ако не живот иде даље. Немам комплекс да навредам или исмевам некого за да испаднам супериорен.

  Иначе мислев дека му се смееш на Бафра на кого коментарот му е на место, а не на Волк кој гледа доста субјектно на работите па затоа ти реплицирав :D

  ----------------------
  @Daedalus
  https://www.youtube.com/watch?v=N5Up-k4Lho8

  Од почеток до кај 1:40
   
  На Solaire of Astora му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Бачето

  Бачето

  Член од:
  1 февруари 2005
  Мислења:
  488
  Допаѓања:
  337
  Проблемот на САД е тоа што не се суверени, нивниот господар не е американец и има сосема други цели за нив. Да богати се како држава(и тоа е под сомнение 18 илјади милијарди долг не е шала), силни и главна цел им е да ја распространуваат таа неолиберална идеологија, со мека сила, малку бомби, шарени револуции..., а позади таа идеологија се крие нешто страшно.

  Причината е тоа што господарот не сакаа американците да живеат убаво и да имаат работа и општеството да е со здрави морални вредности, да речеме ако сака американците да имаат работа може да воведе царина спрема Кина, така да ќе има фабрики и работа за сите, ако сака да има дрога ќе дава дрога, ако не сака може многу брзо да донесе такви сурови закони и дрогата ќе исчезне или ќе е толку скапа само малку ќе можат да си ја дозволат. Или ако сака луѓето да имаат свој дом, со разни донации на "Сорос" може да изградат, не за 500 илјади $ а на нормална производствена цена, или како сега ќе градат куќи од слама или дрво за пола милион$, точно си ја исплатил и таа ќе ти скапе или некој ураган "ветар" ќе ти ја бутне.
  Така да таму системот генерира длабока нерамноправност, не само тоа ако сакаш може и да правиш сегрегација, примерно ликвидираш цел град од типот Детроит и таму повеќето остануваат социјална помош, нешто како концентрационен логор само без ограда
  Тоа сличното го прави Сорос во Македонија и цела источна Европа, прво ги затвараш фабриките и после со разни НВО ги сегрегираш циганите, се тоа истото во САД го прави државата и тоа доста одамна.

  Конкретно за ситуацијата сега, не можам да кажам дали е случајна, планирана или непланирано предвремена. Имаш цели црнечки населби, "случајно" останати без работа со огромен криминал, таму не е како тука полицаец да ти побара документи, таму едната рака задолжително му е на пиштолот, штом системот сака да генерира криминал, ќе има криминал.Истиот проблем таму го има и кај белите, само во помала мера, не дека белите се по работливи а господарот решил во тие област да има повеќе работни места.
  Дали ќе пламне САД незнам, колку едно општество е по демократско има помалку криминал и помалку полиција, за разлика од САД како најкрвавиот режим, криминалот е најголем и имаат најмногу репресивни органи од типот армија, полиција, тајни служби со цел да ја пазат таа диктатура.
   
  Последно уредено: 10 јули 2016
 4. pumaval

  pumaval Дрвен Адвокат

  Член од:
  5 септември 2008
  Мислења:
  1.451
  Допаѓања:
  571
  Многу промени во светот во последните 7-8 години.
  Почнувајќи од економската криза до денес многу државни политики се сменија, а со тоа и нечиите интереси.
  Иако е поголема игра ова, сепак ми се допаѓа тоа што црнците го прават во УСА. Мислам дека редно време е американските лигуши некој да ги заглави во аголот на рингот.
  Се надевам дека ќе се рашират немириве и вајтхаус, пентагон и ленгли ќе горат.
   
 5. Miss Paranoia

  Miss Paranoia Модератор

  Член од:
  15 август 2009
  Мислења:
  1.821
  Допаѓања:
  4.312
  Држете се до темата и лични препирки терајте си по пп.
   
  На Бачето му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Не-го-знам

  Не-го-знам svetac ivan iscelitel

  Член од:
  3 мај 2015
  Мислења:
  500
  Допаѓања:
  193
  Нема надеж во тебе бе. Ние белците сме нај глупата раса сакаме во се да сме први неможиме да ги поднесиме другите раси дека се пред нас (иако не се во поќето работи). Нигерите нај јаки песни имат :D
   
 7. Holy Temple

  Holy Temple

  Член од:
  16 април 2010
  Мислења:
  2.517
  Допаѓања:
  1.414
  На Zoran MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Daedalus

  Daedalus

  Член од:
  29 март 2012
  Мислења:
  3.730
  Допаѓања:
  8.116
  Бафра, сметаш дека услужните дејности не треба да бидат платени, дека треба да бидат платени помалку од производните или зависи од дејноста за којашто зборуваме?
   
 9. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  1.429
  Допаѓања:
  1.054
  Се однесува на државна администрација и нејзиното однесување како газди на сите други.

  Приватниот сектор е тој што креира дополнителна вредност без разлика дали е производ или услуги.

  Политичарите во америка и тие почнаа се повеќе да се мешаат и да земаат од приватниот сектор, а тоа неминовно во иднина ќе доведе до уште поголеми немири.

  Секоја империја прво се распаѓа однадвор па кон центарот.Ние па не сме ни со запад ни со исток па ќе си останеме со доматот и пиперките :D
   
 10. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  4.072
  Допаѓања:
  516
  Мислам дека амбасадорите акредитирани во САД треба да се вклучат интензивно во спасувањето на САД од провалијата во која може да ја однесат насилни протести. Може и наш амбасадор да им помогне, имаме ние искуство. САД самостојно нема капацитет да го реши овој проблем, па изгледа дека ќе мора странските дипломати потпомогнати од своите влади да ги седнат црнците и белците, може и некои други плус и да им дадат на црнците се и сешто, оти во спротивно само ќе се одложува проблемот нерешен.
  Македонија како специјален претставник би можело да го испрати Миленко Неделковски, мислам дека е најсоодветен за таа функција, ќе се сретне со сите страни... ќе им каже што да направат, а по 2 месеци кога ќе отиде пак, да има некои резултати во реформите на правична и праведна застапеност на црнците во американското општество.
   
 11. Maja78

  Maja78

  Член од:
  11 јули 2016
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Им е криво што црнците им ги дупат жените и керките веке подолго време, Инфрид им се лути.;)

  http://infomax.mk/wp/кај-нив-може-а-кај-нас-неповеќе-од-200-уапс/
   
  Последно уредено: 11 јули 2016
 12. Shitko Shatgan

  Shitko Shatgan

  Член од:
  24 мај 2016
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  40
  Kakvi gluposti se iznacitav. Vo drzava od 320 milioni narod mislite deka nekolku iljadi demonstranti, rasporedeni po nekolku gradovi mozat da predizvikaat vojna? Seriozno ova?! Na black lifes matter protest iskacaat po 200 dusi a vie vojna predviduvate? Koj bese pogore da ne skrolam neka si se javi, vo amerika fabrikite gi zatvarale za da nemaat sto da jadat lugeto i da raste tenzijata? Seriozno?! Znaes sto e toa 5% nevrabotenost? Relativna nevrabotenost! Toa e nevrabotenosta vo amerika. Im gradele kuka od slama i drvo za pola milion i na kraj uragan ke ti ja srusi?! Druze koj ti se ovie filmovi be? Namali so milenko i janko, ti ebale mater. Kuka od drvo, tamu kaj sto doaga uragan sekoja godina kosta 100 bona. I koga ke ja urne uragan osiguranje ti plaka da ne moras da rabotis posle toa 10 godini i da si izgradis pak nova kuka. Kriminal ima vo crneckite kvartovi. Zamisli go butel i cair ali so crnci i ke dobies poubava pretstava. Znaes zosto ima? Zaradi mentalitetot koj im e nametnat na crncite vo amerika. Kaj sto od doma od mali ne gi ucat deka treba da postignat toa i toa i toa, nego gi ucat deka street credibility treba da e najbitnata rabota vo zivotot. Pazi iskaca film za steve jobs kade e pretstaven kako heroj na denesnata mladina, idol na idnite (belci) generacii. Pandan kako idoli na crncinjata iskaca film za NWA! Znaci belceto treba da se ogleduva na naucnik, menadzer ,biznismen. A crnceto na krimosi, dileri...koi sto snimale i nekakva muzika.
  Black lifes matter e poddrzana od pomalku od 60 posto od crneckata populacija. I uste nesto. Kako covek koj zivee vo amerika. Koj minatiov mesec dena bil i bo chicago i bo florida i vo site popatni drzavi, eden protest ne vidov. Eden muabet ne skusnav za ova dvizenje. Edna reakcija ne osetiv. Sfakas kolku e nebitno toa black lifes matter? I sfakas deka ti se pumpaat komplexite koga se nadevas deka edno protestce ke ja urne amerika ,a nit si bil tuka nit si ja videl amerika nit imas luge koi ti znacat i gi sakas vo amerika...ti ja mrazis amerika bez da ja znaes amerika. Ocajno, pateticno, zalosno....
  --- Споено дупло мислење, 11 јули 2016 ---
  Namali so pornicite. Pod toa podrazbiran i sitel i kanal 5. Ali znaes so .ke probam eve od momentov kaj i da vidam crnec da go slikam i da ja postiram slikata na temava. Za da vidis kako izgledaat tie luge i da ne gi zamisljas kako lebron jamesovi site. Zamisli si go elvis bajram i posle ke ukapiras kolkav mit e toa deka beli devojki pagaat na crnci. Teeeeeeska holivudska glupost.
   
  Последно уредено: 11 јули 2016
 13. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.360
  Допаѓања:
  3.182
 14. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  4.072
  Допаѓања:
  516
  „Паѓањето“ е заради алатот, не заради бојата. :LOL:
   
 15. Благоев

  Благоев The Spartan General

  Член од:
  8 јануари 2014
  Мислења:
  1.317
  Допаѓања:
  2.050
  Граѓанска војна во Америка. Готово. Крај на муабетот. Глупости на квадрат. Ќе се пукале едни со други. :pos:

  Шарена револуција ќе правеле и таму. Мижи Асан, да ти баам. :icon_lol:
   

Сподели преку: