No Justite, No Peace! -- САД се пред расна војна!

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од VOLK2234, 9 јули 2016.

 1. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.554
  Допаѓања:
  3.381
  'No justice, no peace!'
  Thousands march in Detroit 'Black Friday' rally amid heavy police presence

  Officers asked to be 'more vigilant, stay alert' in wake of deadly Dallas shooting of 5 officers
  CBC News Posted: Jul 08, 2016 7:29 PM ET Last Updated: Jul 09, 2016 6:34 AM ET

  [​IMG]
  Friday's protest came just one day after five police officers were fatally shot in Dallas by a gunman believed to be 25-year-old U.S. army reservist Micah Xavier Johnson, who reportedly told police during a standoff that he "wanted to kill white people, especially white police officers." (@worldwidemonbon/Twitter)

  http://www.cbc.ca/news/canada/windsor/detroit-police-black-friday-1.3671469


  Се започна откако двајца Афро-Американци беа застрелани од страна на полицијата, едниот полицаец бил Белец, а другиот Азиец.

  на 8-ми Јули:
  Ситуацијата ескалира во Далас,Тексас,
  каде што на протест на Black Lives Matter беа убиени 5 полицајци-белци, а 11 беа ранети.
  https://en.wikipedia.org/wiki/2016_shooting_of_Dallas_police_officers

  Кои се Black Lives Matter?
  BLM e црнечко расистичко движење кои под превезот на "борбата за човекови права и еднаквост" всушност се борат за истите работи за кои се бореа и нашите "борци за човекови права"
  1. Правото да можеш да живееш на туѓ грб
  2. Правото да не работиш а да земаш плата од државата.
  3. Правото да се гордееш затоа што си неспособен и мрзлив
  4. Правото да си посебен и привилегиран, само затоа што припаѓаш на некоја малцинска заедница
  Тие веруваат дека животот на некој од малцинските заедници вреди многу повеќе од
  животот на некој белец.

  Кој го поддржува Black Lives Matter?
  BLM генерално има поддршка од левичарите, нео-Марксистите, Ционистите Социјалистите, борците за човекови права и невладините организации
  најголемите медиуми, и следниве личности:
  Барак Обама,
  Хилари Клинтон
  Џорџ Сорош

  Страшната работа е тоа што по се изгледа медиумите не го осудија убиството на полицајците,
  а некои дури го оправдуваат!
  Накратко:
  Кога Белец ќе убие Црнец, тоа е - криминал од омраза.
  Кога Црнец ќе убие Белец, тое е последица на револтот.
  Обама исто така имаше језива изјава, во која што вели "нема изговор" за случувањата во Далас,
  што алудира на тоа дека неговите "чеда" од расистичката Black Lives Matter - ги оправдуваат и се радуваат на убиствата.

  Во меѓувреме инцидентите низ САД продолжуваат:

  Bomb Threat In Florida

  RT:
  Guy Pulls Gun On BLM Protesters In Oregon

  Periscope video captures man pulling gun at 'Don't Shoot PDX' protest
  The Hill:

  Police Shot In Georgia
  11 Alive:

  Police Shot In Missouri

  ABC News1:
  Ongoing: BLM Standoff With Police On Highway In Louisiana
  [​IMG]

  RT:
   
  Последно уредено: 9 јули 2016
  Ska Maniac, Curious, Бачето и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Чесен Рекетар

  Чесен Рекетар

  Член од:
  26 мај 2015
  Мислења:
  306
  Допаѓања:
  141
  Проклети Нигери се им ебам гадна неспособна раса која мора да биде истребена ! 14-88
   
  На хан Ацо, Del Boy и Skorp им се допаѓа ова.
 3. red baron

  red baron sad but true

  Член од:
  3 ноември 2012
  Мислења:
  953
  Допаѓања:
  809
  Темата за расизмот на црнците е табу тема. За либералните медиуми расист може да биде единствено белиот хетеросексуалeн маж.

  Инаку добро познат е тероризмот со марксистичка нијанса кај американските црнци

  [​IMG]

  Сепак не треба да се игнорира фактот дека САД е полициска држава во која органите на редот дејствуваат брутално
   
  На Holy Temple, Ska Maniac и Curious им се допаѓа ова.
 4. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.554
  Допаѓања:
  3.381
  Black lives matter - не е расистичка организација
  All lives matter - расистичка организација

  [​IMG]
   
  Последно уредено: 9 јули 2016
  На Ska Maniac му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Коловрт

  Коловрт Озимандија

  Член од:
  12 април 2010
  Мислења:
  3.873
  Допаѓања:
  8.521
  Црнците одработуваат за странски интереси и придонесуваат за разнебитување на Америка.
   
  На RedStarFan, HoLfElDeR, Curious и уште 8 други им се допаѓа ова.
 6. Drettica

  Drettica Антички кумановец

  Член од:
  24 ноември 2008
  Мислења:
  12.070
  Допаѓања:
  13.385
  FB_IMG_1468089456841.jpg
   
  На VOLK2234 и WeAreWhoWeAre им се допаѓа ова.
 7. Pina

  Pina

  Член од:
  1 ноември 2005
  Мислења:
  1.398
  Допаѓања:
  543
  Bash me interesira za chii stranski interesi se raboti.
   
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 8. silmarillion

  silmarillion Merchant @ Prancing Pony

  Член од:
  28 јуни 2015
  Мислења:
  4.860
  Допаѓања:
  8.457
  Веруш, Game и Snoop Dogg вадат алум за две недели. Случајност? Не би рекол.

  Ок назад на темата.

  Со црнците во Америка им се дешава истото со нашиве црнци тука. Ги држиш 30 години необразувани, ги користиш како сакаш за во куклена претстава, ќе се појави некој хилбили џандар без трпение и ќе му свирне метак на некој црња во Watts ни дужен ни бутур и после имаш ова. Сега ќе им се дешаваат срања некој период додека не се олабави ситуацијата до ново припукување и така до недоглед. Околу ова со тупаницава, морони како Чилиманов и нему слични дебили:

  The raised fist (also known as the clenched fist) is a symbol of solidarity and support.[1] It is also used as a salute to express unity, strength, defiance, or resistance. The salute dates back to ancient Assyria as a symbol of resistance in the face of violence.

  Нека не се секира ќоравиот, ќе го избркаат од МИА кога ќе дојде време па ќе дига и он тупаници пред влади собранија кога нема да му чини.
   
 9. Ligar

  Ligar

  Член од:
  23 октомври 2011
  Мислења:
  681
  Допаѓања:
  1.732
  За сите што сакаат да се запознаат подобро што навистина се случува внатрешно во САД, топло им ја препорачувам книгата Civil War II: The Coming Breakup of America од Thomas W. Chittum.

  Томас не е некој салонски писател, или писател на научно фантастични романчиња. Човекот е воен ветеран од Виетнам, учествувал како воен платеник во југословенските војни, поточно се борел на хрватската страна против југословенските сили. Но се борел и во Родезиската војна. Одличен воен аналитичар и добар познавач на состојбите на внатрешно - безбедносен план во Америка.

  Имено тој во неговата книга предвидува дека после 2020 г. (инаку книгата е објавено во 1996 г.), САД ќе се соочат со една своевидна Балканизација (кај нив Балканизација е синоним за југословенските војни) внатре во државата, што ќе предизвика втора граѓанска војна!

  Според авторот главната причина за ваквите случување е трансформацијата на Соединетите Држави од демократска земја во мултинационална империја , која се повеќе ја осиромашува американската средна класа и го вади капиталот надвор од државата финансирајќи најразлични воени интервенции , обоени револуции , демократска пролет, но и мултинационални бизниси на сите континенти на светот. Со тоа продлабочувајќи го јазот помеѓу богатите и сиромашните. што неминовно ќе резултира со расни конфликти насекаде низ државата.

  Понатаму, бидејќи тој зборува за идна балканизација неговите предвидувања одат во таа насока, дека САД ќе завршат како Југославија поделени на повеќе расно заосновани држави . Пред се предвидува распад USA на три држави: хиспански дел(крајниот југозапад, во него ќе влегуваат сојузните држави како Калифорнија, Ново Мексико и др ... кои ќе станат држави со апсолутно хиспанско мнозинство), црнечки дел (крајниот југоисток ) и останатиот северен дел ќе остане под контрола на белците.

  Искрено, не знам што да мислам . НО од денешна перспектива кога гледам што се случува во Америка и кога читам вакви наслови , мислам дека тоа што го пишувал Томас и не е така нереално сценарио. Во 2016 г. ,,најдемократската и најмултикултурната земја" се соочува со расен сепаратизам и конфликти. Сега сме на само 4 години од годината кога се предвидува дека Америка ќе влезе во втора граѓанска војна.
  САД на работ на хаос - илјадници луѓе на улиците поради убиствата на Афроамериканци
   
  Последно уредено: 10 јули 2016
  На Krstev, Bafra и Spiegel им се допаѓа ова.
 10. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.301
  Допаѓања:
  11.373
  Црнците во Америка, Муслиманите во Европа и Шарените во Македонија.

  Светото тројство на злото!!

  Едит: и евреите се разбира ги заборавив.
   
  На Fredy Guarin и NewForce им се допаѓа ова.
 11. Daedalus

  Daedalus

  Член од:
  29 март 2012
  Мислења:
  3.831
  Допаѓања:
  8.343
  Ружно е како многу луѓе стереотипно влагаат у некои пакети.
  Мрзам хипстери, педери, либерали, црнци, Евреи, атеисти и муслимани.
  Поштуем белци, христијани, конзервативци,традицијата и мојата татковина.
  Поради тоа:
  Ако има расизам насочен кон црнци, ќе ќутам или ќе го негирам, можда и ќе го оправдам ако успеам да најдам доволно податоци за нивниот криминал, невработеност и слично.
  Ако е обратно, ќе кажам дека црнците дискриминираат белци.
  Ако некој систематски убива Евреи, што да правам? Ок, знам дека мрзам Евреи. Ќе барам све што можам за да докажам дека или Евреите се криви или не се десило тоа.
  Holocaust Denial.
  Уште еден од многуте примери како стекнатите верувања кои се научени дома, у маало и слично, го дисторзираат тоа што се случува во калапот на нечиј светоглед, со што све иде накај зимање страни и селективно одбирање на информациите кои се во склад со верувањето, а не објективно (колку што е можно) согледување на една ситуација.

  На пример, еден типичен „борец за социјална правда“ којшто влага у друг пакет, ќе рече дека црнците кои убиваат полицајци се огорчени од полициската бруталност и суровоста на режимот, а дека привилигираните белци сакаат да го задржат господар - роб менталитетот и да владеат со црнците. Убиството на цајканите е само нус ефект на закоравениот корумпиран политички систем кој ги опресира сите малцинства и по истата аналогија, ќе пробаат да ги елиминираат сите примери кои не им идат у прилог и ќе кажат нешто во стилот на:
  „иако навистина им е жал за полицајците и нивните семејства, они сами си го донеле на своја глава ова со тоа што систематски опресираат црнци.
  А сите црнци кои мрзат белци, само реагираат на тоа како режимот ги третира.“

  Луѓето ги мрзи да размислуваат за комплексни социјални, економски и политички фактори, со што ги оптеретува да се движат во сивиот спектар и да пробаат да сфатат дека постојат исклучоци, дека има различни црнци со различни мотиви и пориви, има цајкани кои се коректни и праведни, има и такви кои злоупотребуваат моќ, а дека причините се различни и варираат од време, место, култура, економија и тристо ствари.
  Многу полесно е да се зима страна и да се биде црн или бел. Ем припаѓаш негде, ем не зимаат толку рам апсолутите.

  Веќе видена приказна е целиов муабет.
   
  На someonee, Waverly Raven, Epsilon и уште 5 други им се допаѓа ова.
 12. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  1.598
  Допаѓања:
  1.227
  Натака дефинитвно се движат и ЕУ и САД.
  Не би рекол дека причината е расизмот или трансформацијата на Соединетите Држави од демократска земја во мултинационална империја туку зголеменото мешање и контрола/регулација на државата во сите сфери во општеството. Се поголемо растење на бројот на администрацијата и нејзината моќ неминовно доведуваат до економски колапс.

  Примери од историјата има колку сакаш Југославија,Русија,Кина, уште од Римјаните само никако да научиме и прифатиме некои работи. Свеста и мотивите на луѓето не се променети илјадници години.

  Човек со полн стомак нема шанси да се буни за било што, но кога ќе почнат да кркорат цревата тогаш станува опасно,само тогаш е касно.

  Ne_sum_ja злото се политичарите од кариера, знам дека ти е тешко да прифатиш дека со ЕУ е готово но ова е факт:
  When you see that in order to produce, you need to obtain permission from men who produce nothing; when you see that money is flowing to those who deal not in goods, but in favors; when you see that men get rich more easily by graft than by work, and your laws no longer protect you against them, but protect them against you. . . you may know that your society is doomed.”
   
 13. wicked_1

  wicked_1

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  5.068
  Допаѓања:
  6.479
 14. Con Artist

  Con Artist the man with the key

  Член од:
  1 мај 2012
  Мислења:
  3.011
  Допаѓања:
  6.616
 15. Spiegel

  Spiegel

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  10.724
  Допаѓања:
  8.341
  Да немаше емотикони на форумов ти дали 5 мислења ќе имаше се на се.
   
  На DejV', Zebar, Fredy Guarin и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: