NBA 2023/24

Koи тимови ке изборат плеј оф? (покрај фаворитите за титула)


  • Вкупно гласачи
    68
Член од
1 март 2009
Мислења
8.615
Поени од реакции
10.305
Нереално е како професионален спортист ко Лука може да си дозволи вака да изгледа. А баш пред сезона постираше видеа у Словенија нешто кондициски припреми.
Pa dobro e so Doncic i Jokic izgledat ko shoferi na kamioni za da ima nekoja konkurencija vo NBA. Ko na vremeto Ronaldinho morase da se pijanci do 5 sabajle sekoj den za da bidi do negde fer za protivniko.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.228
Поени од реакции
108.085
Pa dobro e so Doncic i Jokic izgledat ko shoferi na kamioni za da ima nekoja konkurencija vo NBA. Ko na vremeto Ronaldinho morase da se pijanci do 5 sabajle sekoj den za da bidi do negde fer za protivniko.
Па не е добро, за Дончиќ зборам, гледај го како се влече како црево ради повредата на коленото. Има тука улога килажата и недоволната физичка спремност, да е малце посериозен во тој аспект стварно ќе е еден од најдобрите икада што играле во НБА. Ради тоа што е кацест му пати и одбраната, му пати и телото и ако продужи така нема долго да трае, а греота е таков талент да не се искористи до максимум ради негова несериозност и пристап према кошарката.
 
Член од
6 ноември 2014
Мислења
3.823
Поени од реакции
9.016
Во право си, треба салото да го префрли во мускул. Но... така ќе дава по 60 поени по натпревар, 20 скока, 15 асистенции, 5 украдени топки и блокади. Вака просечен играч, 35-9-9.
Pa dobro e so Doncic i Jokic izgledat ko shoferi na kamioni za da ima nekoja konkurencija vo NBA. Ko na vremeto Ronaldinho morase da se pijanci do 5 sabajle sekoj den za da bidi do negde fer za protivniko.
Не реков никаде дека е просек Лука, одличен играч е, ама на долг рок ќе му се одрази вишаков килажа што ја има апсолутно сум сигурен у тоа. Јокич можда нема мускули, ама не делува толку overweight како Лука, што знам.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.228
Поени од реакции
108.085
Јокара не е воопшто овервејт, он генерално и премногу пази на телото и исхраната и има у неколку наврати кажано за тоа. Уствари, откако почнал да пази он стана машина во НБА.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.105
Поени од реакции
5.827
Прочитав негде дека Јокиќ после секоја утакмица тренира 2 саати во теретана. Затоа и има подобра кондиција од повеќето играчи. Може да го наттрча секој центар, освен можеби Ембид.
 
Член од
26 септември 2023
Мислења
61
Поени од реакции
178
Ako ne e do igracite i e do shemata defanzivna na trenerot kaj Lakers, zosto Vogel popi metla so Suns? Da ne e mozda zosto se sobrani samo ofanzivni igraci i ne se zamaraat vo odbrana ni 10 posto? Prasuvam samo :)
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.344
Поени од реакции
5.462
Прочитав негде дека Јокиќ после секоја утакмица тренира 2 саати во теретана. Затоа и има подобра кондиција од повеќето играчи. Може да го наттрча секој центар, освен можеби Ембид.
Не само тоа туку знае дека за да игра 40 минути секоја утакмица мора да пази и како игра, пример ретко скока асолно, затоа никад не ја куца.

Не дека неможе да рипне да ја закуца како Шек, али паметен е.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.460
Поени од реакции
79.561
Сега, мoжда и не личи така блесаво идејата Лејкерс да ги скипнеа Нагетс.
Можеби логиката на Лејкерс, меѓу другото беше, ние идеме на финале и ако мораме со Денвер да играме, боље е сега, на почеток да ги сретнеме, неголи ко лани покасно, коа се поразиграни ор самтинг. Секако, има и други причини зошто не ги скипнаа, но сега личи дека ќе беше боље да покушаат, да се надеваат, дека негде другде ќе се сопнат Нагетс (на пример кај Тимбервулфс).

У животот има многу ситуации кај што си избрал еден пат и после ти личи дека исходот ќе бил поинаков ако го избереше другиот, но, вистината е дека премногу често ист исход ќе имало, кој пат и да си го избрал. Само ние од икс причини си мислиме дека поинаку ќе било.

Дарвин Хам е од 22-ра на чело на Лејкерс. Секој пат ги однесе у Плеј-офф и никој не ги елиминираше Лејкерс, освен најјаката екипа у НБА. Just sayin.
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2012
Мислења
320
Поени од реакции
92
Линк за гледање, арена не ги пренесуваат сите натпревари за жал...
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.535
Поени од реакции
9.521
Ајде батулиња, ајде бееееее.
11-2, па 14-4, па фаулирани сте за 3 поени *(17-4), шутирање само, само шутирање.
Нека тргни шутот од почеток.
Данте во екипа и пуцај, тие требаше да бркаат 3-1 во утакмици, а не ние да се думаме шо да прајме.

И аман за аман во последни 20 секунди од утакмица и 40 разлика да водиме ПРАЈТЕ ФАЛОЈ. Мамицата мамина неспособна ви ја ебав, 3 сати спиев, од кафе се отрув, пола фирма знај дека ем ќе каснам ем кој ги еба денес за работа САМО ДА ТЕПАТЕ!!!!

И се моли Тибодо последните 2 минути од натпреварот да му дај на помошникот или на некој вратар да прај одлуки за тајмаути и фаули, ОКЕЈ, ВАЖИ?
Е!

ЕДИТ:
30 поени на 4 минути до крај на четвртина, само шутирање и продори кон кошот за онај волот камерунски фаул да прај и НЕ ТУКУ МАВТАЈТЕ СО ТО РАЧИЊАТА ко ќе го чувате. 3 фаули ви изнуди така, рашири рацете и стој на место, нека шутка до утре од дистанца и преку тебе, само држи го надвор од рекет да не можи скок да земи, а за промашвање сам ќе си промаши по нешто.

Пичку матер бе ало, не е нуклеарна физика, само играјте со срце.

ЕДИТ 2:
Харт, да те ебам! Колку шо си борбен барем пола да ги погодваше од полудистанца, ако не од три поени ебате курантеле ебате.

ЕДИТ: 742804820498203948138098398482
Требаше педала до даска и 40 да му закачите во прва четвртина, да му кисни, да знат дека сме дојдени или да тепаме или да умирме.
Каков гејм 7 какви црни мадиња или денес победа или пишете му ја службено последната и чекајте следна сезона.

Ве гореше ВОЛОТ по 48 минути од полусезона наваму, сега вие сами горите денес никој да не ве натера, нема одмор, нема изгубена топка, нема безвеза фаули. Фул гас само.
 
Последно уредено:

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.354
Поени од реакции
7.499
Хахаха, Генерале со лесно. Јас го погледав крајот на првата четвртина и ќе легнувам да спијам.
Среќно :)
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.535
Поени од реакции
9.521
Хахаха, Генерале со лесно. Јас го погледав крајот на првата четвртина и ќе легнувам да спијам.
Среќно :)
Фала брате, мирен сон да имаш. Ќе ме умрат овие на младост хахахахахахаха
Рече, нешто за успивање имаш? :unsure: За другар ми треба. :zloo:
Да го тргнам последна четрвртина од на клупа, да прогледаме, аман.
Автоматски споено мислење:

УСТВАРИ ко ќе видиш, многу глупо е.
Клај го Апчиха со Хартештајн, ко ќе го одмараш Мич и Харт.
ОЏ мораш да го играш цело време и ДиВиченцо исто, со то шо овој вториот ќе ти шутира 24/7, а на ОЏ при 20 разлика ќе му дајш неколку шута со ред да ја сети топката и да му отвориш евентуално дабл дабл ноќ (башка продори кон кош шо ќе си има и по некој шут од полудистанца).

МекБрајд да ти шутира го користиш ДОМА, ВО МЕДИСОН - оти е руки, да ти крени публика на нозе, да добие кураж, а не во битна утакмица да го клаваш да ти игра одбрана во клучни моменти или да ти решава напади кога водиш 20 разлика па 1 од 9 да си од поле во втора четвртина, а во прва си закачил скоро 40 поени.

Пичка ти ќорава мајчина. Толку е тешко бе?
За шо клавата милиони во газот ништо ако не сте научиле од тактика или ако не сте склони на промени. Не е баскетот клај три ливчиња пред утакмица вџеб, имај 5 тактики за цела утакмица и спиј на то. Динамична игра е, си бара прилагодување и уклучвање то бојлерот.
МИСЛИ МАЛКУ БЕ ВОЛ.

И не го фаулирајте Ембиид, макар и 400 поени ви закачил. Мора коцка малку, нека шутка!!!!
Автоматски споено мислење:

Ајде под туш, да се доосвестам. Кој ве еба чир си кладов.

Па и да изгубиме можда треба, доста е. Ваљда ќе му текни на некој во управата дека покрај катаљон први пикови имаме и ТРЕНЕР ЗА ПРОМЕНА на крај од сезона.

Мртов еден. Само говедо ко тебе можи да му врати 20 разлика на гостински терен и да ги разигра.
Фил и Поп ако те гледаат гарант на трамадоли се.
Автоматски споено мислење:

Вика тајмаут во второ, а во прво поеба 20 разлика без тајмаути. Сега ќе ги поеби тајмаутите и челенџите наедбаш после ќе се дума последни 2 минути од натпревар шо да прај. Тренер.

И земи ко ќе му се тресат рацете на Брансон *(оти и тој е чоек) седни го малку на клупа, повикај му пред татко му, накурчи го и клај го во игра. По еден скапан тајмаут се врати посвеж и скоро сите напади тој ги завршва. Размисли да му кажиш дека и други играчи има во тимот.

Мич треба медаља да добие за то шо му го прај на Ембиид во одбрана и НАМЕСТО ДА ГИ ФАТИШ ШУТЕРИТЕ (пошто Макси и онака има слаба ноќ) и да го остајш Ембиид да се рови со Мич, да шутира цела ноќ, да му влегваш во рекет на изолација и да му изнудиш лични (ги има веќе 3, за уште 2 не е никаков проблем) ти се решаваш да го удвојуваш Ембиид, а шутерите да ги оставаш. Да беше постабилна екипа тие ќе ти водеа со 20 разлика.

Па копиле едно бе, сврти 5 ленти од 90-ти или 2000-ти години и види дека во плејоф се користи кога некој ќе начука лични, особено ако е еден од поглавните играчи во спротивен табор (а поглавен од овој амин, башка повреден, башка се губи во битни натпревари, башка нервозен е серијава и прај глупи фалој со кои повредува противнички играчи), ИДЕАЛНА ТИ Е СИТУАЦИЈАТА ТОА ДА ГО ИСКОРИСТИШ.

Нека има тој 80 поени индивидуално ама ако во клучни моменти ја еби утакмицата и ти дај предност макар и 5 поени по четвртина да му земаш досега ќе имаше комотно водство.

И треба да го имаш вол еден волосан, во влез во 4 четвртина треба да ти бркаат 10 предност МАКАР И КРАЈ НА СВЕТ ДА Е. Психолошки да ги падниш.

Ајде сега оди до крај сите напади преку Брансон, предвидлив како и секогаш, троши тајмаути на глупости и ебете ја и оваа како и претходната да ти ебам тоа говедото неуклесано да ти ебам.
Автоматски споено мислење:

Мич БЕ, Мич, ги угаси во одбрана, САМ!!!

Играјте бе крвта да ви ја ебам, со една нога игра Мич и обраната на плеќи ви ја носи. Бруки едни.
Автоматски споено мислење:

И пак земаш тајмаут кога за тоа нема апсолутно никаква потреба. Кревам јас раце од овој чоек. Готово.

Прва серија во ПО, ами ако поминат (за шо има реални шанси) шо ќе прај бе со Индијана или после финале на исток?

Осет, тајминг, НУЛА.

(Исто и судењето чорба, ко по навика. Треба овие метузалемите да ги пензионираат еднаш. Ќе ти преебат утакмица кога ќе се крши резултатот, џабе си играл, без разлика за кој тим се работи).
 
Последно уредено:
Член од
17 јуни 2022
Мислења
96
Поени од реакции
317
@Генерал Ајде честито друже, па да се гледаме во финалето на конференцијата. :love:

Траст д процес го прогласувам за умрено, и баш ми е мило, барем до октомври ќе одмориме глава од лиглето, фала Никси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom