NBA драфт, трансфери, шпекулации

Статус
Затворена за нови мислења.

Perfecto

Rugged'n'Raw
Член од
15 февруари 2007
Мислења
1.408
Поени од реакции
152
@atanase да не те цитирам

Кога замина Робинсон, Данкан беше играчот кој остана верен на Сан Антонио и претпре неколку години неуспех, додека не се состави одлична екипа околу него, а да бидемо реални Паркер и Ману не дојдоа као звезди у тимот!
Ја сум навивач на Пистонс и многу добро го знам тој тим. Верувал или не тој тим кога се склопи Рашид беше единствена звезда во тимот. Грент Хил беше трејдуван за тотален анонимус кој се викаше Хамилтон. Билапс со години беше сметан за просечен плеј, а Биг Бен освен блокади немаше никаков поим од кошарка тој тим беше ТИМ без ниту една звезда ! Тој тим стана шампион поради двајца луѓе, Лери Браун и Џо Думарс.
Селтикси беа тотално различна приказна. Зошто? Затоа што тамо се собраа играчи кои немаа титули, но немаа ниту време у животот више, ветерани кои тоа им беше последна титула, сите преку 30-ка. Овде зборимо за тројца 25-годипњаци кои имаат уште 7-8 години играње на ниво.
Хит собра ветерани исто, Шек, Морнинг, Пејтон. Но ја освоија титулата ради РАјли и Вејд кој пак не беше она што е Леброн у Кливленд. Не почнуваше секој и не завршуваше секој напад со Вејд.

Значи констатација дека премногу Леброн самиот зеде одговорност врз себе и Кавалирси немаа тренер кадарен за титула. Се стори тој тим за Леброн, освен што не му донесе тренер. А и зборот ми е никој од главните звезди на тимовите горе не го напушти својот тим. Нити па во подалечната историја. Џејмс го предаде цел Кливленд , кратко и јасно !

А тоа ќе му се врати, и баш би сакал Џилберт да состае екипа кадарна за титула!
100 % точно.

Вака ни royal ни loyal.

Сите Селтикси на залезот на кариерата, а Леброн 25, Бош 26 и Вејд 28 се во цутот на нивната кариера. Неспоредливо. Баш за ова зборуваше и Чарлс Баркли, кој кажа дека тип како ЛЕброн со своите 25 години требаше да остани во Кливленд. --> http://www.nba.com/video/channels/nba_tv/2010/07/08/20100708_lebron_barkley.nba/

А за тоа дека ќе стане најдобар, не знам...и да освои повеќе од Џордан, не знам дали ќе ја имаа таа титула сега. Па сега Леброн нема ни негов тим, ова е тимот на Вејд, тип кој веќе го носеше тимот свој до титула. А Леброн од друга страна...ги носи своите регуларни MVP трофеи.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Ќе видиме дали Леброн и Вејд ќе се вклопат во ист тим. Реално многу ретко се одлучуваат тимовите да спојат заедно толку слични играчи. Една топка може да биде премалку за двајцата:)

Кога влезе Вејд во лигата веднаш ми стана еден од омилените играчи, и заедно со Шек веднаш ми беа тим фаворит (заедно со Лејкерс од порано) и сакав да ја освојат титулата против Далас. Леброн иако е дефинитивно еден од најдобрите, сепак никогаш не ми бил омилен играч, но на истокот ќе бидат мои фаворити, а за целата лига ќе видиме.
 
Член од
2 март 2008
Мислења
3.803
Поени од реакции
66
100 % точно.

Вака ни royal ни loyal.

Сите Селтикси на залезот на кариерата, а Леброн 25, Бош 26 и Вејд 28 се во цутот на нивната кариера. Неспоредливо. Баш за ова зборуваше и Чарлс Баркли, кој кажа дека тип како ЛЕброн со своите 25 години требаше да остани во Кливленд. --> http://www.nba.com/video/channels/nba_tv/2010/07/08/20100708_lebron_barkley.nba/

А за тоа дека ќе стане најдобар, не знам...и да освои повеќе од Џордан, не знам дали ќе ја имаа таа титула сега. Па сега Леброн нема ни негов тим, ова е тимот на Вејд, тип кој веќе го носеше тимот свој до титула. А Леброн од друга страна...ги носи своите регуларни MVP трофеи.
Точно ова е тим на Вејд.ТОј многу пати најави дека е спремен да го намали своето его и да му дозволи на Џејмс да биде лидер.Сеедно
Џејмс немаше среќа да стане локален херој поради Кливленд кој многумина го наведуваат како неатракивен за живеење.Неможеше да навлече ѕвезда таму и неможеше... Сепак неможа да сватам зошто уште сега се омаловажуваат евентуалните титули на Мајами...
Не сакам да бидам досаден со тоа.Но дајте ми одговор ... Никој не освоил сам титула и нема да освои.Дефинитивно треба екипа ... Неможеше лани Вејд сам во Мајами ни пак Бош во Торонто... Екипата го носи прстенот ... Или поточно компактноста на екипата ... Тројцава можеби се супер ѕвезди но никој не им гарантира титула ... АКО СЕ СУПЕР ЅВЕЗДИ пак зависат од остатокот од тимот кој деновиве Рајли ќе се обиде да го направи... Како што цел тим зависи од овие тројца така и тиа тројца зависат од тимот... Таа заемност нема никогаш да исчезне па макар и во иднина почнат и роботи да играат ... Како што кажа Џејмс екипата не е само јас,Вејд и Бош екипата не е ни само целиот ростер , екипата ја сочинуваат хармонијата која започнува со сопственикот преку тренерот па се до дечките кои носат крпи на тајмаутите
 

Perfecto

Rugged'n'Raw
Член од
15 февруари 2007
Мислења
1.408
Поени од реакции
152
Ај за Коби не зборувам, зошто сум фан на Лејкерс и ќе мислат дека сум заслепен.

Но Леброн = Џордан после овај потег никогаш, барем така мислам. Еве зошто...

Џордан имал лоши тимови. Џордан на 27 години никогаш не помирисал финале. Губел од Детроит, од Милвоки, од Бостон. Да, не го сакал тимот негов, се сомневал во тимот. Но Џордан никогаш не се сомневал самиот себеси.

П.С Atanese

Овие не се звезди, Леброн и Вејд ја движат лигата. Плус кога ќе го додаеш Бош, ова ти е All - Star team. Ова е EA NBA LIVE 2010.

И никој не спори дека треба тим за прстен. Но Леброн имаше избор да остани во Кливленд, тим кој му правеше се по ќеф. Пак Гилберт ќе направеше нешто со што ќе го ставеше Кливленд во плеј оф трката. Чикаго има феноменал тим со Бузер,Роуз и Ноа. Таму Леброн можеше да биде "Кралот".

На крај Леброн беше слободен играч, можеше да прави што сака. Некој за овој избор ќе му замери, некој не. Но начинот на КОЈ го направи тоа е за замерување. Посебно за Кливленд, тим во кој растеше 25 години.
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Јас искрено го мислев по инатилив, со поголемо срце ...Ок за некој можеби тоа е во ред да отиде таму и да освои 3-4 прстени, но ...Мо Вилиамс, Шек, Џемисон, Паркер, Поу, Мун и компанија + него беа добар тим, тој играше сам во плејофоот и ништо неможеа да направат ... Наместо од инат да остани и можеби со + некој играч да осови некој прстен со Кливленд, тој отиде во ТИМОТ на Вејд.Мене ме разочара ...
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.414
Поени од реакции
6.036
Што испадна Џејмс на македонски- класична п*чка испадна...нема потреба атанасе да го браниш молимте не си му ни во роднинска врска ни бест френд...Тоа што го спомнуваш во врска со освојувањето на прстенот нема благе везе....ако он веруваше во себе ке освоеше и со кливленд кад тад...
 

Perfecto

Rugged'n'Raw
Член од
15 февруари 2007
Мислења
1.408
Поени од реакции
152
Што испадна Џејмс на македонски- класична п*чка испадна...нема потреба атанасе да го браниш молимте не си му ни во роднинска врска ни бест френд...Тоа што го спомнуваш во врска со освојувањето на прстенот нема благе везе....ако он веруваше во себе ке освоеше и со кливленд кад тад...
Јас стварно мислев дека Атанасе ќе биде првиот што ќе го нападне Леброн, и тука ќе пцуе на форумот. Но непријатно се изненадив.

Па на некои Мајами форуми што ги посетив, има фанови што не го сакаат Леброн во Мајами, а камоли Кливленд фан(?) да го сака по ова Леброн.

Стварно мислев дека знаеш повеќе од ова.



The Chosen 1 ...како што има истетовирано на цел грб Леброн, требаше да му донесе титула на Ејкрон, градот во кој ги имаа сите мемории. Тим кој му даде се. The Choosen 1 треба да се смени во The Chosen 3.

А не да биде Пипен на Џордан(Вејд).
 
Член од
2 март 2008
Мислења
3.803
Поени од реакции
66
Значи перфекто јас сум комплетно НБА фан.Еден фан на ЛАЛ се обиде да ме девалвира како НБА колку толку разбирач поради тоа што сум бил фан на играч а не на тим...Значи го сакам ЛеБрон како играч и одсекогаш сум го викал тоа... Лани по слободна проценка проследив околу 130 утакмици од кои барем 60 на Кливленд.Годинава ќе биде исто само шо ќе го следам повеќе Мајами...Кливленд ќе ми остане вечно симпатичен поради изминативе 3-4 години
Ако веќе ме прашале мене тогаш би кажал исто како и тебе.Најидеално место за Леброн ќе беше Чикаго.Ќе си останеше лидер во екипа која е покомпактна од Мајами според мене...

А за ова шо викаш дека ЛБЏ ќе му дојде како Пипен на Џордан не би рекол баш.Мислам дека Вејд ќе дозволи ЛеБрон да биде лидер но секако за публиката херој ќе биде Вејд
 

Perfecto

Rugged'n'Raw
Член од
15 февруари 2007
Мислења
1.408
Поени од реакции
152
Значи перфекто јас сум комплетно НБА фан.Еден фан на ЛАЛ се обиде да ме девалвира како НБА колку толку разбирач поради тоа што сум бил фан на играч а не на тим...Значи го сакам ЛеБрон како играч и одсекогаш сум го викал тоа... Лани по слободна проценка проследив околу 130 утакмици од кои барем 60 на Кливленд.Годинава ќе биде исто само шо ќе го следам повеќе Мајами...Кливленд ќе ми остане вечно симпатичен поради изминативе 3-4 години
Ако веќе ме прашале мене тогаш би кажал исто како и тебе.Најидеално место за Леброн ќе беше Чикаго.Ќе си останеше лидер во екипа која е покомпактна од Мајами според мене...

А за ова шо викаш дека ЛБЏ ќе му дојде како Пипен на Џордан не би рекол баш.Мислам дека Вејд ќе дозволи ЛеБрон да биде лидер но секако за публиката херој ќе биде Вејд
Епа добро де, сите сакаме добра кошарка, сите сме (комплетни) фанови на NBA. Сега кажа дека имаш пратено 60 утакмици на Кливленд, но не се назначуваш како фан на Кавси??? Хмм?? Сега ќе го следиш Мајами повеќе??? А ок извини, јас мислев дека цело време дискутирам со фан на Кливленд.

А за оваа со Леброн=Пипен...Нема потреба од дискусија, Леброн ја потврди мојата теза. На еден или друг начин.
 
Член од
2 март 2008
Мислења
3.803
Поени од реакции
66
Епа добро де, сите сакаме добра кошарка, сите сме (комплетни) фанови на NBA. Сега кажа дека имаш пратено 60 утакмици на Кливленд, но не се назначуваш како фан на Кавси??? Хмм?? Сега ќе го следиш Мајами повеќе??? А ок извини, јас мислев дека цело време дискутирам со фан на Кливленд.

А за оваа со Леброн=Пипен...Нема потреба од дискусија, Леброн ја потврди мојата теза. На еден или друг начин.
Не не...Расчистив јас со тоа.Не лажам никој а најмалку себеси за тоа чии фан сум...

Има многумина кои и сами се лажат а после и нас
 

Perfecto

Rugged'n'Raw
Член од
15 февруари 2007
Мислења
1.408
Поени од реакции
152
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.869
Поени од реакции
23.205
Се слагам.Јасно беше дека ова лето ќе даде насока за наредните 4-5 НБА сезони.Очигледно ЛеБрон го избра тимот каде има најмалку ризик за да не се оствари неговиот сон.ТОчно е , направи ризичен потег побегна од базата, го навлече гневот на НБА фановите.Сега доколку не прикаже невероватни партии ќе остане минимизирана точка во историјата.Но вооедно има и шанса да се бори да стане најдобар.Ризик кој носи две екстремности... Слава или беда

Освоил не освоил тој во историјата нема да биде ни дел од тоа што ќе беше да останеше во Кливленд и освоеше БАРЕМ 1 титула, на најбаксузниот град во историјата на Американските спортови.
Тогаш ќе беше д чоузен ван. Сега не, не треба да си "избраниот" за да освоиш титула со Вејд и Бош. You feel me ??
Исто ко да рече Родман дека бил избраниот и освоил 6 титуле не иде едноставно. Колку и да го намаљат егото, колку и да прикаже Леброн добри игре, ова е тим на Вејд и само Вејд.
Тоа лошото у целава ситуација, Леброн испадна потрчко на Вејд кој му рече ај брат кај мене у двор, да праемо скара. Свите јадемо но дворот е мој !
 

Чоста ^

Good looking boy
Член од
23 август 2009
Мислења
1.999
Поени од реакции
48
Едноставно не ми е јасно зошто,кога Леброн беше слободен агент,го одбра Мајами?ЗОШТО?!Дали од сите понуди оваа му беше најдобра,дали виде шанса КОНЕЧНО да освои титула(шо чисто сумљам)....или медиумска пажња...Незнам....Меѓутиа дека во Мајами ќе цветаат рози...тешко.Да ќе бидат атрактивни,забавни тоа да.Но дека ќе делуваат компактно како тим...сигурен сум дека многу,многу тешко(прам муабет кога ќе се биде или не т.е. плеј офф,каде нема поправни испити како во регуларен дел).Но има време...па ќе видиме:):)
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Значи да се повторам себе уште еднаш.Не може однапред да се девалвира нечиј успех или да се прогласи неуспех,како знаете дека Мајами нема да биде успешен тим или едноставно другите ќе бидат подобори.
И јас како Атанасе навивам за играч а не за тим,ако може така да се каже.Леброн веќе неколку години ме фасцинира како играч ,овие замерки за карактерна слабост и предавство се малку смешни.
Верувам дека со 25 години и онаков талент може човекот трезвено да размисли за својата одлука и со причина дојде во Мајами,дали ќе се покаже тоа исправно ќе видиме.Јас и ја разбирам фрустрацијата која постојано ја доживуваше со Кливленд,едноставно никогаш немаа доволно сила за Плеј оф финале.
 
Член од
3 јуни 2010
Мислења
93
Поени од реакции
9
Ајде кажи ми според твое размислување кој е најдобриот во НБА?


Независно кој ќе го кажеш... Коби ли,Џордан ли,Чемберлен ли, Меџик ли кој и да е... Ако не си запознаен побарај на нет со кој тим тие освоиле титула... Постирај го тука тимот па заеднички да оцениме дали освоил сам или некој и тоа како гадно му помагал
Atanase, мислам дека нема потреба да кажувам еве и другите од форумов ти кажале, нба стручни аналитичари, новинари, легенди... мислам, то је то. Како адвокат или некој бранител на Леброн делуваш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom