Dobra konstrukcija e onaa pri koja turbinata potpolno zapira so vrtenje i od vreme na vreme se vklučuva na najmala brzina da go izmeša zarobeniot topol vozduh na plafonot, senzorot e dobro informiran za sostojbata na T vo prostorot. So ova se postiga da nema golemi pauzi pri pali gasi ciklusite, a so toa i pouednačena T vo prostorijata. Jas na mojata go izvlekov senzorot za 2-3 cm pa i ako turbinata celo vreme miruva dobivam konstantna T vo prostorijata. Samo pri ova se zgolemuvaat pali gasenjata na kompresorot. Po moe mislenje ova nema da vlijae mnogu na trajnosta na kompresorot, toj ima mek start so niska startna struja, pa vo kraen slučaj i toa mu e rabota....Jas bi rekol zatoa sto senzorot ne vidliv kako kaj mnogute klimi kade sto se gleda nad izmenuvacot i poskoro se lade i vklucuva klimava na greenje dodeka ovoj skrien potrebno mu e vreme za da oladi da namali 1 stepen od zadadenata temperatura od 24 znaci da padne na 23 pa da ukluci so greenje a klimava isklucuva na +1 stepen od zadadenata znaci ke iskluce koga ke nadmine 25 e toa e golema razlika vo temperatura i se ceka po 20-30 minuti da se vkluce i koga se vkluce ventilatorot oste za eden stepen e namali temperaturata na senzorot pa kace so potrosuvacka od 2000-2500w da nadoknadi bidejki ima razlika od 2 stepena. Toa ne mi se dopaga i na mnogumina ovde sto citam najgolem problem prestavuva skrieniot senzor i zatoa nema dobra modulacija koga temperaturite se nad 13-15 stepena bar kaj mene e taka
Podobro da vrti ventilatorot da vrti vozduhot za da senzorot ima realna temperatura so vrtenje na vozduhot vaka zagrean izmenuvac vnatre a senzorot e blizu najverovatno stoi desno pozadi plastikata.
Za site što kukaat za previsoka modulacija rešenie e ova so senzorot plus biranje najvisoki izduvi ( so ova dobivate pomala potrošuvačka no i nadminuvanje na zadadenata T, znači će odberete poniska T na daljinskoto) ili najmali brzini na turbinata ( dobivate povisoka potrošuvačka i za 2-3 C poniska T od zadaenata, treba samo da odberete 3-4 C povisoka T od potrebnata). Samo probajte gi moite soveti i nema ni da primetite razliki vo T na prostorijata. Edinstveno treba da pravite korekcii na daljinskoto vo zavisnost od promenata na nadvorešnata T. Pod 8C se si funkcionira bez nikakvi korekcii.
Ova e cenata koja mora da se plati so kupuvanje na eftini klimi, konforot se plaća se razbira.