MSN Messenger и се околу него

Статус
Затворена за нови мислења.

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Бидејќи секојдневно користам MSN Messenger па еве и да пишам нешто за него.
И конечно им текна на Microsoft да ја издадат новата верзија на MSN Messenger 7.5 во која има и нови нешта.

1. Динамични позадини (flash-увани)
2. Слушате музика на вашиот компјутер и стискајќи и држејќи на копчето Voice Clip тоа што го слушате во моментот се снима 15 секунди и го праќате на соговорникот и тој слуша што слушате, а исто тој Voice Clip може и да го зачувате на вашиот хард диск во .wav формат. А ако имате микрофон на вашиот компјутер можете да се снимите вие и на соговорникот тоа му се праќа (15 секунди исто).
3. Audio. За да ја вклучите опцијата Audio сега нема потреба да имате микрофон, туку вклучувајќи (ако немате микрофон) соговорникот ќе слуша тоа што слушате вие на вашиот компјутер (музика во Winamp, Windows Media Player и сл.).
4. Webcam. Кога некој ќе ви вклучи веб камера на новиот MSN Messenger има опција соговорникот преку веб камерата да го гледате на Full Screen.

Овие 4 работи ми е беа на прв видик и ги заприметив брзо. Ќе го расчачкам уште малку MSN-во па ќе пишам ако има уште нешто.
Што значи другите работи остануваат од старата верзија.

Линк за превземање на MSN Messenger: http://messenger.msn.com/xp/downloadx.aspx
 
A

Anonymous

Гостин
spazete sega ima nova verzija na MSN 7.5 uste e beta verzija koj saka da go simne ja ce mu dadam link kaj mene na msn :P demoshells@hotmail.com. Malku so izvinenije na zborot MSN 7.5b e sranj eu boja so .. lugeto sto go pravat sakaat da izgleda isto kako yahoo messanger pa taka seuste vo izrqabotka na noviot endzin i negoviot dizajn
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
Re: MSN Messenger и се околу него!

vodkamixx напиша:
Бидејќи секојдневно користам MSN Messenger па еве и да пишам нешто за него.
И конечно им текна на Microsoft да ја издадат новата верзија на MSN Messenger 7.5 во која има и нови нешта.

1. Динамични позадини (flash-увани)
2. Слушате музика на вашиот компјутер и стискајќи и држејќи на копчето Voice Clip тоа што го слушате во моментот се снима 15 секунди и го праќате на соговорникот и тој слуша што слушате, а исто тој Voice Clip може и да го зачувате на вашиот хард диск во .wav формат. А ако имате микрофон на вашиот компјутер можете да се снимите вие и на соговорникот тоа му се праќа (15 секунди исто).
3. Audio. За да ја вклучите опцијата Audio сега нема потреба да имате микрофон, туку вклучувајќи (ако немате микрофон) соговорникот ќе слуша тоа што слушате вие на вашиот компјутер (музика во Winamp, Windows Media Player и сл.).
4. Webcam. Кога некој ќе ви вклучи веб камера на новиот MSN Messenger има опција соговорникот преку веб камерата да го гледате на Full Screen.

Овие 4 работи ми е беа на прв видик и ги заприметив брзо. Ќе го расчачкам уште малку MSN-во па ќе пишам ако има уште нешто.
Што значи другите работи остануваат од старата верзија.

Линк за превземање на MSN Messenger: http://messenger.msn.com/xp/downloadx.aspx
Da dobar a i novata verzija e interesna, thx
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
новата верзија е иста, колку што приметив јас ново е само Vice clip-от
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
Гижо напиша:
новата верзија е иста, колку што приметив јас ново е само Vice clip-от
da ima i 4 dinamicki pozadaini.....opcijata za full screen......i sl
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.376
Имам 7.5, ама не гледам некои разлики.. може малку во изгледот.
Сепак, си останувам „верен“ на mIRC и YM. YM пред MSN, затоа што има подобри емот-икони, a MSN пред YM затоа што (чинам) има побрз download.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.344
Поени од реакции
7.463
Вчера сефтосаф МСН мессинџер и ми се допадна опцијата фул скрин и тоа што камерата тераше помазно, не знам како е оптимизирана ама со сигурност поубо тераше отколку на ЈМ камерата. А за војс клип немам потреба бидејки имам добри слушалки и микрофон, ама сепак повеќе ми се свиѓа звукот на ЈМ. Скоро како два мн квалитетни телефона да се поврзани.
 

NiTr0

ГЛИЦЕРИН
Член од
4 април 2006
Мислења
467
Поени од реакции
4
Би сакал да ми објасните неколку работи,
1. Опцијата Full Screen, како се вклучува, бидејки кај мене има само 3 опции мала, средна и голема слика, но никако не можам да пронајдам на цел екран
2. Каде се наоѓа Voice clip? Немам сретнато такво нешто!
Можеби е до инсталацијата на месинџерот, бидејки (колку што се сеќавам) не го инсталирав со сите опции, сега да пробам да го инсталирам наново, па ако пак ништо не биде, би Ве молел за некоја помош
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
NiTr0, Full Screen опцијата е достапна само кога правиш Video Conversation (значи гледаш преку webcam и збориш на mic.) и ќе се појави од десната страна од прозорчето со камерата на соговорникот.

А Voice Clip копчето се наоѓа на лентата каде што се наоѓаат Nudge, Packs, Backgrounds.... и копчето Voice Clip го држиш стиснато и снимаш.
 

NiTr0

ГЛИЦЕРИН
Член од
4 април 2006
Мислења
467
Поени од реакции
4
vodkamixx напиша:
NiTr0, Full Screen опцијата е достапна само кога правиш Video Conversation (значи гледаш преку webcam и збориш на mic.) и ќе се појави од десната страна од прозорчето со камерата на соговорникот.

А Voice Clip копчето се наоѓа на лентата каде што се наоѓаат Nudge, Packs, Backgrounds.... и копчето Voice Clip го држиш стиснато и снимаш.
Ок. Тоа го најдов и е во ред, само со Voice clip не ми јасно, имено ми снима само од микрофон. Е сега немам пробано дали кога ќе го исклучам микрофонот ќе се снима тоа што го слушам моментално (така барем разбрав дека може да се снима краток клип од 15с. од тоа што моментално слушаш!).
Сепак Благодарам.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Незнам колку сте информирани но излезе финалната верзија на MSN 8 позната под името Windows Live Messenger. Новина е тоа што ќе можете да пишувате и ако сте offline и исто така ќе можете да ги изменувате опциите на прикажување на контактите. Што значи немора сега да го гледате тоа што го пишал контактот (значи разни имиња и шарени смајлиња) туку ќе можете да си ставите за секој контакт ваше име или ник за полесно распознавање.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
ДА ти го ибам тој мсн не ме пушта да влезам зошто цело време истава порака дали го упдајтувам или го преинсаталирам истата порака 8004820 canoy sign to msn because of firewall а фиревалот е наместен да го пуста.И во конектионс проверив се бесе добро и ме логирасе преку адванцед конектион но нејка на почетна
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
vardarce напиша:
Незнам колку сте информирани но излезе финалната верзија на MSN 8 позната под името Windows Live Messenger. Новина е тоа што ќе можете да пишувате и ако сте offline и исто така ќе можете да ги изменувате опциите на прикажување на контактите. Што значи немора сега да го гледате тоа што го пишал контактот (значи разни имиња и шарени смајлиња) туку ќе можете да си ставите за секој контакт ваше име или ник за полесно распознавање.
Jas vcera go instalirav super e :eek:jea:
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
vardarce напиша:
Незнам колку сте информирани но излезе финалната верзија на MSN 8 позната под името Windows Live Messenger. Новина е тоа што ќе можете да пишувате и ако сте offline и исто така ќе можете да ги изменувате опциите на прикажување на контактите. Што значи немора сега да го гледате тоа што го пишал контактот (значи разни имиња и шарени смајлиња) туку ќе можете да си ставите за секој контакт ваше име или ник за полесно распознавање.
Звер е програмчето... башка има искочено и МСН Плус! за него, и има пачле да се тргнат несаканите реклами. :wink:
 

NiTr0

ГЛИЦЕРИН
Член од
4 април 2006
Мислења
467
Поени од реакции
4
vardarce напиша:
Незнам колку сте информирани но излезе финалната верзија на MSN 8 позната под името Windows Live Messenger. Новина е тоа што ќе можете да пишувате и ако сте offline и исто така ќе можете да ги изменувате опциите на прикажување на контактите. Што значи немора сега да го гледате тоа што го пишал контактот (значи разни имиња и шарени смајлиња) туку ќе можете да си ставите за секој контакт ваше име или ник за полесно распознавање.
Веќе 3 месеци ја користев бета верзијата, а сега го инсталирав и новиот Windows Live Messenger и супер е програмот...:bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom