Mozilla Firefox (официјална тема)

С

Спенсер

Гостин
Кај мене фајрфокс се стартува за макс 8 секунди, а најчесто за помалку од 5. Брзо работи, не јади меморија и сл
на мојов ПЦ-канта што е,со атлон процесор,и 512ка рам, опера 9.64 (така мислам беше) ми стартува за 1 секунда...дури и побрзо...
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Утре е ден за спорт извинете ме за оф топик, ама баш во 4 саат нема шанси! :)
Па таа и не е за искусни корисници на фајрфокс.

Само да знате, единствена врска што ја имам јас со таа промоцијата е што ја поддржувам овде на форумов. Не сум ни од градовите каде ќе се одржува.

на мојов ПЦ-канта што е,со атлон процесор,и 512ка рам, опера 9.64 (така мислам беше) ми стартува за 1 секунда...дури и побрзо...
Времето на стартување е најмалку важно, а и 5-6 секунди кај Фајрфокс не се никаков проблем. Откако фајфокс се стартува, лета и те како. И Фајрфокс отсекогаш се стартувал побавно од Опера.
 

VENOM

تعيش حياتك بالطريقة التي
Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.664
Поени од реакции
535
И Фајрфокс отсекогаш се стартувал побавно од Опера.
Па ете има некои што се задоволуват со Фиќо да пале на прва а да оде 60 отколку Ферари да вергла на старт а да оде 300 :pos2:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.568
Поени од реакции
14.341
Иако многу, многу повеќе ми одзема од рам меморијата, сеуште користам мозила само заради адоните. Да имаше такви адони за Опера, уште многу поодамна ќе ја баталев мозилата.

Воочете ја разликата:

Мозила



Oпера



Што толку ја зезнаа работата со последнава верзија Мозила, стварно не знам...
 

VENOM

تعيش حياتك بالطريقة التي
Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.664
Поени од реакции
535
Иако многу, многу повеќе ми одзема од рам меморијата, сеуште користам мозила само заради адоните. Да имаше такви адони за Опера, уште многу поодамна ќе ја баталев мозилата.

Што толку ја зезнаа работата со последнава верзија Мозила, стварно не знам...
Да имаше такви адони Операта и таа ќе црпеше повеќе меморија :nesum:
Еве кај мене колку Рам ми одзема Мозила

Firefox-Со 8 отворени прозори и неколку адони


Firefox(Safe Mode)-All Add-Ons Disabled



Без адони и Firefox не троше многу од Рамот :smir:
Едит: Firefox 3.5.2
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.568
Поени од реакции
14.341
Да имаше такви адони Операта и таа ќе црпеше повеќе меморија :nesum:
Еве кај мене колку Рам ми одзема Мозила

Firefox-Со 8 отворени прозори и неколку адони

Firefox(Safe Mode)-All Add-Ons Disabled

Без адони и Firefox не троше многу од Рамот :smir:
Ни на крај памет не ми текна дека може до тоа да биде проблемот. Тие адони изгледаат толку едноставни, а сепак тие биле еден од главните проблеми за толкавотот трошење на рам меморијата. Пробав и јас во сејф мод, без адони, трошеше околу 70 мегабајти.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.291
Поени од реакции
1.583
Да имаше такви адони Операта и таа ќе црпеше повеќе меморија :nesum:
Еве кај мене колку Рам ми одзема Мозила

Firefox-Со 8 отворени прозори и неколку адони


Firefox(Safe Mode)-All Add-Ons Disabled



Без адони и Firefox не троше многу од Рамот :smir:
Едит: Firefox 3.5.2
ти не користиш Firefox 3.5.2, ти користиш Firefox верзија 1 или 2 тие троши волку рам
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.291
Поени од реакции
1.583
чудно не е во ред нешто кај тебе или па во taskmanager го имаш ставено како Low
 

VENOM

تعيش حياتك بالطريقة التي
Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.664
Поени од реакции
535
чудно не е во ред нешто кај тебе или па во taskmanager го имаш ставено како Low


Овој Printscreen не е во Safe Mode !!! Ете колку тошел во тој момент а инаку знае да крене и до 120 MB ама многу ретко :smir:...Просек околу 80MB
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Да искоментирам за меморисково користење.
ФФ 3.5 макс кај мене оди до 230 МБ, споредено со ФФ 3.0 кој макс одеше до 130, 140.
Значи околу 100 МБ +. имам 15тина екстензии. ОС е Виста.

Кај ова малово корисење на меморијата кај VENOM e можеби тоа што е на Windows 7.

Но сепак, ако го споредиме трошењето на фајфокс со трошењето кај другите, кај фајфокс е најмало.

Прочитав дека Опера 10 имала некое паметно менаџирање на меморијата, па на послаби комјутери троши помалку. Затоа можи кај некои троши помалку од FF 3.5. Но на брз комјутер со доволно рам, ФФ би трошел најмалку.

И после апделтов на 3.5.3 денеска гледав во таск менаџер. Малку потешко стигнав до 200 МБ. Значи имаат некои поправки.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Firefox 3.5.4

Firefox 3.5.4 излезе вчера вечерта. Еве го новостите

Покрај тие на листата таму, во 3.5.4 работи и проверувачот на правопис за македонски. Ако при автоматскиот апдејт случајно не се поправи тогаш рачно, симнете го Firefox на македонски и инсталирајте го над старата верзија.

За тие што имаат англиски фајфокс а го сакаaт проверувачот треба да ги симнат следниве датотеки: MK.aff и MK.dic (десен клик>Save as) и да ги стават во подпаката dictionaries која е во firefox папката.

Пример во C:\Program Files\Mozilla Firefox\dictionaries
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Има некоја поасална верзија од оваа?
Многу зеабава кај мене, споро отвара ептен, и ако исклучам у уклучам пак ми вика дека имам отворено веќе таков прозор...
3,0 ми беше поубава
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Има некоја поасална верзија од оваа?
Многу зеабава кај мене, споро отвара ептен, и ако исклучам у уклучам пак ми вика дека имам отворено веќе таков прозор...
3,0 ми беше поубава
Изволте сите верзии на Мозила :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom