Mozilla Firefox (официјална тема)

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Firefox 3.5 beta се базира на Gecko 1.9.1 платформа, која била под развој последниве 10 месеци. Firefox 3.5 нуди бројни промени од претходната верзија, со подршка на нова web технологија, подобри перформанси и поедноставна за употреба, и додавање некој нови можности за корисникот.

  • Сега е достапна на 70 јазици: http://www.mozilla.com/en-US/firefox/all-beta.html
  • Подобрени алати за контрола на Вашите приватни пораки, заедно со 'Private browsing mode'
  • Подобри перформанси со новата TraceMonkey JavaScript engine.
  • Подршка за новите технологии како што се:

    HTML5 <video> and <audio> elements, downloadable fonts and other new CSS properties, JavaScript query selectors, HTML5 offline data storage for applications, and SVG transforms.


    Ова е бета верзија, што значи дека не е финална. Лисицата е веќе достапна за download, а за финалната верзија нема повеќе информации.

 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.520
Ккако и да е се зголеми конкуренцијата Гугл Хром е достоен конкурент за разлика од ИЕ :helou:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
11.720
Поени од реакции
15.760
овие Мозила се ко Јован и Елвир маме им ебам, секој месец нешто ново ваѓаат :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.456
Поени од реакции
6.519
Opera 10 beta излезе и стварно е многу добар, сношти го инсталирав.

Целосно Css 3.0 и прв browser кој поминува ACID 3.0 тест.


http://www.opera.com/browser/next/
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.212
Поени од реакции
185
Инсталирано:helou:
Само гледам дека сеуште нема теми и други додатоци , а старите што ги имав , не се компатибилни .
Ама бидејќи сеуште е БЕТА ...:toe:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.520
Firefox 3.5 двојно побрза од 3.0 верзијата

Mozilla тврди дека новата и долго очекувана верзија Firefox 3.5 ќе биде двојно побрза во споредба со актуелната верзија и за десет пати побрза од Firefox 2.0.
Интересно е што на прашањето на голем број корисници - Што значи тоа дека Огнената лисица е двојно побрза од старата верзија, од Mozilla одговорија – „почекајте уште малку за повеќе детали“.

Се чини дека за конечната верзија на овој прегледник на интернет страници ќе мора да чекаме малку подолго, бидејќи, како што пренесува ZDNet, Mozilla повторно ќе го одложи излегувањето на Firefox 3.5 RC1 поради проблеми со безбедносните пропусти.

Последната бета верзија е издадена во април, а се очекува RC1 верзијата да се појави за две недели. Конечната верзија на Огнената лисица е најавена за крајот на јуни.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
6.981
Поени од реакции
2.411
Засега и 3.0 брши одлична работа и се чудам шо би било со 3.5 .. двојно побрза ,мора да се види и тоа ..
А за Опера 10 бета ....фантастична е
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.199
Поени од реакции
1.534
Ја користам 3.0.10 , оваа уште е бета пресна фаза имам читано дека уште работеле на пропустите за сигурноста така да 3.0.10 е супер па ке видиме понатаму...
 
А

Ајсшутер

Гостин
Излезе новиот Firefox 3.5Како што читате испадна најновата верзија поточно Mozilla Firefox 3.5 и можете да го превземете од официјалниот сајт, според коментарите многу бил подобрен за разлика од предходниот имал поголема брзина што е супер бидејки гугл хром беше многу побрз за разлика од него.

Повеќе да прочитате можете тука.
Код:
http://www.mozilla.com/en-US/firefox/features/#performance
Како и да го превземете.
Код:
http://www.mozilla.com/en-US/
Јас сеуште го немам испробано ако некој веќе го тестирал што како нека каже оценки дали е добар.
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
32
Моментално го download-ирам.Ќе те информирам кога ќе завршам :smir:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.520
Одлична вест :)
Оптимист сум од претходните најави дека бета верзијата беше 3 пати побрза од нејзиниот претходник.
ПС. Постои ваква тема општо за 3.5 не мора посебна :)
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
32
:vozbud::vozbud::vozbud: знаете која брзина ја има??? Кајгана ја отворив за 1 секунда!!! И место да стискате alt + tab за ново јазиче имате ставено едно знакче + кое само се кликнува за ново јазиче !!!! Екстра е!!! Инсталирајте си го.Mozilla rulzzz!!!!!!!!!
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.936
Ај баш да пробам. Јас сум заразен со Хромов иначе. Многу голема работна површина си имам, и супер ми е брз. Ај да спредам ќе пишам.
 
На врв Bottom