Mozilla Firefox (официјална тема)

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Излегла нова верзија, налик Хром, као и била побрза, постабилна и побезбедна. Искустсва? Вреди да се враќам на Фајрфокс од Хром, или не?
Хммм, прво фала што ме потсети да направам апгрејд, ја имав претходната верзија. Макар да ми недостига помаранџестото копче лево, ама што знам може е само навика. Одамна веќе хромот не е ни побрз ни подобар од конкуренцијата, како што тоа беше пред неколку години. Сепак е работа на вкус, мене лично отсекогаш хромот ми бил по малку чуден. Ова е сосем различно од претходните ќе треба да се прилагодам, но ми сењ допаѓа. Како што реков работа е на навика и вкус. Не те кошта ништо да инсталираш и пробаш, па како стар корисник на Хромот, пренеси искуства. ;)

П.С. Ме изненади колку е брза.
 
Последно уредено:
Ф

Флеш

Гостин
Хммм, прво фала што ме потсети да направам апгрејд, ја имав претходната верзија. Макар да ми недостига помаранџестото копче лево, ама што знам може е само навика. Одамна веќе хромот не е ни побрз ни подобар од конкуренцијата, како што тоа беше пред неколку години. Сепак е работа на вкус, мене лично отсекогаш хромот ми бил по малку чуден. Ова е сосем различно од претходните ќе треба да се прилагодам, но ми сењ допаѓа. Како што реков работа е на навика и вкус. Не те кошта ништо да инсталираш и пробаш, па како стар корисник на Хромот, пренеси искуства. ;)
jaс сум многу искрено задоволен од последнава верзија , не ми кочи,не ми крашира ,стабилно е добриот збор .... Навистина вреди да си ја симне и да си нема гајле .... апсолутно најдобра верзија до сега на Мозила ... и на мене малку на почеток ми пречи што како да се навикнам да го користам поради тоа што сега наместо од лева страна опции е се бутнато на едно место на десна страна префрлено :)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Хммм, прво фала што ме потсети да направам апгрејд, ја имав претходната верзија. Макар да ми недостига помаранџестото копче лево, ама што знам може е само навика. Одамна веќе хромот не е ни побрз ни подобар од конкуренцијата, како што тоа беше пред неколку години. Сепак е работа на вкус, мене лично отсекогаш хромот ми бил по малку чуден. Ова е сосем различно од претходните ќе треба да се прилагодам, но ми сењ допаѓа. Како што реков работа е на навика и вкус. Не те кошта ништо да инсталираш и пробаш, па како стар корисник на Хромот, пренеси искуства. ;)

П.С. Ме изненади колку е брза.
Јас исто почнав да барам како да го најдам портокаловото копче ама проверив дека сите опции ги има во десното копче така да тоа е замена за портокаловото. Супер е последнава верзија, чудно како дури сега им текна малку да го суредат дизајнот ама подобро сега него покасно. Засега е одлична и не ми крашира :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Редно беше. Сега може да го бришам хромот. :icon_mrgr:
И мобилната верзија и е :drk:
 
H

HoT IcE

Гостин
Да бидам искрен, после догло време користење на Хром решив да го шитнам за новава верзија на Firefox. Ми се допаѓа дизајнот пред све. Во брзината и користењето ресурси во споредба со Хромот и нема никоја разлика. Така да, идеме на Firefox повторно после долго време.
 
G

Gjoksi

Гостин
Користам Windows 8.1 Pro 64-bit и сеуште Chrome-от (најновата верзија) е побрз од Firefox-от (најновата верзија)!
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Никогаш не сум ни користела Хром, зашто никогаш сум немала проблем со мозилата. Додека пак, на телефон користам хром бидејќи поубаво изгледа од мобилната верзија на мозила. Каква е новата верзија? Вреди да се симне?
 
H

HoT IcE

Гостин
Никогаш не сум ни користела Хром, зашто никогаш сум немала проблем со мозилата. Додека пак, на телефон користам хром бидејќи поубаво изгледа од мобилната верзија на мозила. Каква е новата верзија? Вреди да се симне?
Дефинитивно. Многу е подобра новата верзија и малце е побрз и пореспонзивен.
 
S

Sagan

Гостин
асс.JPG

Новата мозила е брза како мртов коњ. Исто толку и убава.


ас.JPG
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Многу почна да ми кочи, дали некој знае како да се подобри тоа?
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Симнав Firefox да го пробам после година и пол, има големо подобрување во секој поглед, најверојатно ќе се префрлам од Chrome.
Е сега, имам еден проблем со HTML5 на Youtube, поточно ми дава само две опции за резолуција, 360p и 720p. Флеш плеерот е ужас невиден така да тоа не е опција, го пробав тоа со media.mediasource сетингот во about:config, не сака.
Има некој решение?
 
G

Gjoksi

Гостин
Симнав Firefox да го пробам после година и пол, има големо подобрување во секој поглед, најверојатно ќе се префрлам од Chrome.
Е сега, имам еден проблем со HTML5 на Youtube, поточно ми дава само две опции за резолуција, 360p и 720p. Флеш плеерот е ужас невиден така да тоа не е опција, го пробав тоа со media.mediasource сетингот во about:config, не сака.
Има некој решение?
Има решение! Ќе треба повторно да си се вратиш на Chrome, за да ти ги дава сите опции на резолуција. Истото и кај мене се случуваше со Firefox, додека кај Chrome ги даваше сите опции, изгледа има некоја некомпатибилност на HTML5 плејерот со Firefox.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.311
Заебале нешто во последниов апдејт.
Некои сиви вертикални линии се појавуваат. Најчесто при вчитување на страницата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom