MoneyBookers (официјална тема)

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
кај ти се брзало толку:) јас никогаш го немам користено тоа па затоа официјалното го пишав. Во секој случај добро е да знам:)
ќе ти дадам пример, одам да купувам телевизор во нептун, испадна да не носам доволно пари со мене за кеш да го платам. си префрлам преку телефон од апворк на пејонир со имидет трансфер со фкупно апворk + пејонир фи од 2+2=4$ на додека типот отпакува цел телевизор и објасни како се користат двете различни далечинска (10-15 минути да беше не е тоа научна фантастика) парите се префрлија и си го купив телевизорот.
п.с. одамна е ова не ми е нов веќе телевизорот немој да ми речеш да частам
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
ќе ти дадам пример, одам да купувам телевизор во нептун, испадна да не носам доволно пари со мене за кеш да го платам. си префрлам преку телефон од апворк на пејонир со имидет трансфер со фкупно апворk + пејонир фи од 2+2=4$ на додека типот отпакува цел телевизор и објасни како се користат двете различни далечинска (10-15 минути да беше не е тоа научна фантастика) парите се префрлија и си го купив телевизорот.
п.с. одамна е ова не ми е нов веќе телевизорот немој да ми речеш да частам
јако :)
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.540
Поени од реакции
2.592
Здраво дечки, има некој повчекувано пари од Neteller?
И како што треба, можело да се порачи картичка некоја за да можам да вадам од било кој банкомат...

Ај ако може некој нека ми пиши...или пп најдобро, частам пиво во струмица :D
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ми префрлија пари од Microworkers на скрил, но проблемот е што тие пари не се наменети за betting(not eligible for online gambling) и неможам да ги префлам на bet365. Прашањето ми е дали ако му ги пратам на некого и тој да ми ги врати, дали е можно да се одбери тие пари да се користат за betting?
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.130
Ми префрлија пари од Microworkers на скрил, но проблемот е што тие пари не се наменети за betting(not eligible for online gambling) и неможам да ги префлам на bet365. Прашањето ми е дали ако му ги пратам на некого и тој да ми ги врати, дали е можно да се одбери тие пари да се користат за betting?
Да Балески :D
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.540
Поени од реакции
2.592
Ima nekoj podnesuvano za karticka od Neteller? za kolku vreme stiga?
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
http://faktor.mk/2016/02/08/vazhna-vest-za-site-gragani-na-makedonija-od-ujp/

Како што може да се прочита од линкот, дојде ред УЈП да им ја дере кожата и на оне сироти души што на некој начин успеваат да заработат по некоја пара за гола егзистенција преку Upwork, Freelancer и сл.

А верувам дека многу од вас работат на интернет и остваруваат приход.
Е сега добар дел ги повлекуваат парите преку Skrill.

Прашањето ми е:
Имате искуство со оданочување на пари повлечени преку Скрил а се стекнати преку Upwork, Freelancer и сл?

Има некоја сума до која од УЈП одобруваат ослободување од Персонален данок на доход на овие пари?

Во крајна линија што ако не се пријават парите стекнати на овој начин и повлечени преку Скрил? Или мора да се пријават?

Има некој лично искуство со поставените прашања?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
http://faktor.mk/2016/02/08/vazhna-vest-za-site-gragani-na-makedonija-od-ujp/

Како што може да се прочита од линкот, дојде ред УЈП да им ја дере кожата и на оне сироти души што на некој начин успеваат да заработат по некоја пара за гола егзистенција преку Upwork, Freelancer и сл.

А верувам дека многу од вас работат на интернет и остваруваат приход.
Е сега добар дел ги повлекуваат парите преку Skrill.

Прашањето ми е:
Имате искуство со оданочување на пари повлечени преку Скрил а се стекнати преку Upwork, Freelancer и сл?

Има некоја сума до која од УЈП одобруваат ослободување од Персонален данок на доход на овие пари?

Во крајна линија што ако не се пријават парите стекнати на овој начин и повлечени преку Скрил? Или мора да се пријават?

Има некој лично искуство со поставените прашања?
Ретко кој и да има искуство, се е оставено на волонтеризам. Некои луѓе си имаат пријавено приход на своја рака, некои имаат прашано им рекле за тоа не мора да се плаќа ... право ко право е растеглива категорија, може да те напеналат и за перење пари на крај.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
http://faktor.mk/2016/02/08/vazhna-vest-za-site-gragani-na-makedonija-od-ujp/

Како што може да се прочита од линкот, дојде ред УЈП да им ја дере кожата и на оне сироти души што на некој начин успеваат да заработат по некоја пара за гола егзистенција преку Upwork, Freelancer и сл.

А верувам дека многу од вас работат на интернет и остваруваат приход.
Е сега добар дел ги повлекуваат парите преку Skrill.

Прашањето ми е:
Имате искуство со оданочување на пари повлечени преку Скрил а се стекнати преку Upwork, Freelancer и сл?

Има некоја сума до која од УЈП одобруваат ослободување од Персонален данок на доход на овие пари?

Во крајна линија што ако не се пријават парите стекнати на овој начин и повлечени преку Скрил? Или мора да се пријават?

Има некој лично искуство со поставените прашања?
Некој друг? Или на погрешно место го поставив прашањето?
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.295
Поени од реакции
5.498
Некој друг? Или на погрешно место го поставив прашањето?
Требa дa гo пријaвиш и дa плaтиш дaнoк , немa никaквo oслoбoдувaње aкo терaш пo зaкoн.Oд другa стрaнa немa нaчин кaкo дa ти прoвери УЈП трaнсaкцискaтa oсвен зa нештo 6-тo дa те чешлa низ бaнките и дa им излезaт тие прихoди.Тaкa дa секoј индивидуaлни требa дa си пресечу ќе ги пoчитувaш зaкoните вo држaвaтa или не :)
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Некој друг? Или на погрешно место го поставив прашањето?
Штом мине на трансакциска со скрил ујп ги гледа. Мислам дека сумата е 10к годишно за персоналец а за другиве незнам
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Штом мине на трансакциска со скрил ујп ги гледа. Мислам дека сумата е 10к годишно за персоналец а за другиве незнам
Ова се веројатно се мислења со лаичка позадина.
Повеќе би ме интересирало некој што имал лично искуство со тоа.
Но веројатно нема . Мање битно.
Во врска со твоето мислење, можеби и имаат увид дека се преку скрил, меѓутоа не верувам дека имаат увид во потеклото (дали се пари заработени со работа, коцка, или се поклон од роднина во странство) па веројатно и неможат туку така да ги оданочат или не дај боже да пишат казна доколку не ги пријавиш.
Во секој случај ќе покаже време.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Ова се веројатно се мислења со лаичка позадина.
Повеќе би ме интересирало некој што имал лично искуство со тоа.
Но веројатно нема . Мање битно.
Во врска со твоето мислење, можеби и имаат увид дека се преку скрил, меѓутоа не верувам дека имаат увид во потеклото (дали се пари заработени со работа, коцка, или се поклон од роднина во странство) па веројатно и неможат туку така да ги оданочат или не дај боже да пишат казна доколку не ги пријавиш.
Во секој случај ќе покаже време.
Они немаат увид, ама можат едно писменце да ти пратат за да пополниш формулар.... Против перење пари, против поттикнување тероризам (ова у мода им е сеа) да го оправдаш потеклото и тн
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.295
Поени од реакции
5.498
Ова се веројатно се мислења со лаичка позадина.
Повеќе би ме интересирало некој што имал лично искуство со тоа.
Но веројатно нема . Мање битно.
Во врска со твоето мислење, можеби и имаат увид дека се преку скрил, меѓутоа не верувам дека имаат увид во потеклото (дали се пари заработени со работа, коцка, или се поклон од роднина во странство) па веројатно и неможат туку така да ги оданочат или не дај боже да пишат казна доколку не ги пријавиш.
Во секој случај ќе покаже време.
Имa трaг преку скрил дaли е oд кoцкa или не, a тoa пo кaј нaс немa никaкoв зaкoн зa рaбoтa сo плaтежни кaртички е другo 20. Зa дa пуштиш пaри преку девизнa дoзнaкa нaд 2500 еврa требa тристс дoкументи дa дoстaвиш дo бaнкa, a зa дa плaтиш сo кaртичкa не требa ништo. Зaтo ти рекoв декa мoментaлнo 1% имa шaнсa дa те фaтaт дa имaш прилив нa трс a дa не гo пријaвиш (сaмo aкo те пријaви бaнкa зa нештo сoмнителнo, пa дoпoлнителнo дa те прoверaт)
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Имa трaг преку скрил дaли е oд кoцкa или не, a тoa пo кaј нaс немa никaкoв зaкoн зa рaбoтa сo плaтежни кaртички е другo 20. Зa дa пуштиш пaри преку девизнa дoзнaкa нaд 2500 еврa требa тристс дoкументи дa дoстaвиш дo бaнкa, a зa дa плaтиш сo кaртичкa не требa ништo. Зaтo ти рекoв декa мoментaлнo 1% имa шaнсa дa те фaтaт дa имaш прилив нa трс a дa не гo пријaвиш (сaмo aкo те пријaви бaнкa зa нештo сoмнителнo, пa дoпoлнителнo дa те прoверaт)
Не се од коцка.
Прашањето намерно го поставив и очекував поголем одзив искрено.
Можеби на лоша тема постирав.

Како и да е, поентата ми е што има многу од нас што се страдалници на овој наш македонски систем. Младина што од политичари како Зајо и Грујо и случни, останува осакатена да работи да создава и сл. Па мора секој на свој начин да се снаоѓа дали преку работа на нет па и кликање реклами и сл за гола егзистенција. А најдголем дел тие пари се повлекуваат преку скрил.

И иако заработките не се големи барем не кај 90% од луѓето, сепак УЈП скапаа од ссопштенија задниве недела две дека ќе казнуваат, мора да се плати данок и сл.
Така да и на овие мали заработки што се за преживување па и данок да се плати.
Да би била нормална држава, нормални приходи, нормален живот да, секој екстра приход и да се оданочи. Вака ...
Па затоа се пораспрашав дали има некој искуство со пријавување данок на пари преку скрил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom