MoneyBookers (официјална тема)

Член од
22 јуни 2007
Мислења
838
Поени од реакции
25
Гледам дека нема ваква тема,па викам ај да отворам.Има некој искуство со moneybookers.Јас ја користам веќе 1 година страната,солидно све,нема големи проценти тие што зимаат,според мене е ексра.
Туку ми треба и некои веб страни преку кои можам да купам нешто џиџи-миџи..и да вршат испорака до Македонија.


Поздрав:)
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Значи алтернатива за PayPal, Moneybookers баш затоа е и наменете за земји каде што не е достапен PayPal. За каматните стапки епааа.. не се нешто големи но ако станува збор на поголеми суми не се ни така мали. Го користам повеќе од 2 години досега сум немал никакви проблеми (освен на почетокот мачењето со верификацијата). За да купуваш со МБ не ти препорачувам не е до толку популарен но можеш да најдеш некоја продавница најдобро е да направиш withdraw и да купиш од билко која продавница пошо 99% прифаќаат плаќање со кредитна/дебитна.
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
838
Поени од реакции
25
Значи алтернатива за PayPal, Moneybookers баш затоа е и наменете за земји каде што не е достапен PayPal. За каматните стапки епааа.. не се нешто големи но ако станува збор на поголеми суми не се ни така мали. Го користам повеќе од 2 години досега сум немал никакви проблеми (освен на почетокот мачењето со верификацијата). За да купуваш со МБ не ти препорачувам не е до толку популарен но можеш да најдеш некоја продавница најдобро е да направиш withdraw и да купиш од билко која продавница пошо 99% прифаќаат плаќање со кредитна/дебитна.
Мислиш withdraw на банкарски акаунт или на дебитна/интернет??
А пак тоа е друго прашање некои страни што бараат кредитни картички,а незнаеш дали ти ги зачувуваат информациите.
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Како мискиш незнам, купувам само од проверени, лиценцирани продавници со сертификат..
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Што сакаш да купиш?
Како прва за се и сешто имаш Amazon.com Amazon.de Amazon.co.uk Ebay.com
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
838
Поени од реакции
25
Досега само ebay имам испробано..и само нему верувам,а за амазон незнам бидејќи слушам мн давачки бараат пред да влезе во Македонија.

А општо ништо не сакам да купам..сакам да разгледам само:),па ако ми се бендиса нешто да си земам:)
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
838
Поени од реакции
25
Имал некои проблеми со верификација на дебитна картичка ?

Бидејќи се добро ми зедоа 82 денари...но сега бараат во USD..напишав колку е тоа во USD но не прифатија.
 
Член од
1 август 2005
Мислења
55
Поени од реакции
0
Треба да се јавиш во банката од која ја имаш кредитната картица, и да прашаш колку пари во долари ти има одземено манибукерс на тој и тој ден, бидејки вредноста на доларот се менува, па тие ке ти кажат точно колку е во долари.
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
838
Поени од реакции
25
Треба да се јавиш во банката од која ја имаш кредитната картица, и да прашаш колку пари во долари ти има одземено манибукерс на тој и тој ден, бидејки вредноста на доларот се менува, па тие ке ти кажат точно колку е во долари.
Фала,веќе пишав маил:)
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.767
Поени од реакции
1.165
Користам MB веќе подолго време, си работат релативно океј, само ќе треба да го верификуваш акаунтот и платежните носачи (сметки, картици и тн). Сето тоа ми е средено. Е сега еден период ми се појави проблем да плаќам за работи надвор од Европа, ама сега како што гледам работи тоа немам проблем, можам да плаќам и кон клиенти вон границите на ЕУ.

MB имаат еден голем заеб - нема dispute, иако правно имаат некој затуцан dispute формулар, во СЕКОЈ случај не функционираат во поглед на заштита од измами како што треба. Значи можеш да платиш било што да добиеш ништо и џабе си ги фрлил парите нема враќање како кај Paypal dispute што има.

Значи може да се има многу позитивно искуство со MB ако и само ако човек е навистина претпазлив што купува и од каде купува. (Всушност, тоа ти е живот. :))
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
Добри се манибукерс ,го имам користено за да купам скајп кредит ,домен за веб страна ,и др слични работи
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
838
Поени од реакции
25
Користам MB веќе подолго време, си работат релативно океј, само ќе треба да го верификуваш акаунтот и платежните носачи (сметки, картици и тн). Сето тоа ми е средено. Е сега еден период ми се појави проблем да плаќам за работи надвор од Европа, ама сега како што гледам работи тоа немам проблем, можам да плаќам и кон клиенти вон границите на ЕУ.

MB имаат еден голем заеб - нема dispute, иако правно имаат некој затуцан dispute формулар, во СЕКОЈ случај не функционираат во поглед на заштита од измами како што треба. Значи можеш да платиш било што да добиеш ништо и џабе си ги фрлил парите нема враќање како кај Paypal dispute што има.

Значи може да се има многу позитивно искуство со MB ако и само ако човек е навистина претпазлив што купува и од каде купува. (Всушност, тоа ти е живот. :))
Е да..тоа е многу заебано..но ќе прашуваш другите што мислат и какво искуство имале со тој купувач кој ти нему не му веруваш.

А бај да веј,се јавив денес во банка,ми кажаа колку има одземено..и moneybookers прифатија :):)

Сега пак требало да земат 2,50 долари за да верификуват да може да симнувам пари од moneybookers сметката..мислам оваква процедура сум немал досега:pos2:
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.767
Поени од реакции
1.165
Е да..тоа е многу заебано..но ќе прашуваш другите што мислат и какво искуство имале со тој купувач кој ти нему не му веруваш.

А бај да веј,се јавив денес во банка,ми кажаа колку има одземено..и moneybookers прифатија :):)

Сега пак требало да земат 2,50 долари за да верификуват да може да симнувам пари од moneybookers сметката..мислам оваква процедура сум немал досега:pos2:
Мене за верификација само еднаш ми земаа пари, потврдив, ми ги ставија и земените на сметка и толку, потоа си работеше.
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Земаат јас брзо верификував ми зедоа 2,44 евра за да потврдам потоа кога сакав да повлечам пари морав уште еднаш да верификувам и ми зедоа уште 2 евра значи се на се 4,44. А потоа кога ги повлеков тие пари повлеков само 2,5 евра :) 1.8 ми зедоја провизија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom