Money heist / La casa de papel

Член од
30 декември 2014
Мислења
350
Поени од реакции
439
После точно 4 години по мојот неуспешен обид за завршување на La Embajada, пред се' поради огромна разочараност, а претходно преголеми очекувања, еве ме повторно назад кај Шпанциве. :cool: Ја изгледав првата сезона уште пред 2 месеци, оригиналната верзија од Антена 3, не онаа сечена-кратена-лепена верзија од 22 епизоди на Нетфликс.

За разлика од гореспоменатава, оваа сосема ми беше доста солидна и држеше внимание. Ама да бидеме реални, серијата е забавна, но е далеку од некојси квалитет. Па мислам можеле да внимаваат на дупките во сценариото и одредени сторилајнови. Прво Ракел-Професорот и целиот нивен сторилајн е пренаивен. Второ, на каков тоа начин ја прикажуваат полицијата?:cautious: Па добро бе ај да ги прескочиме ролајз моментите (а ги имаше доста), што ку*ац беа глупостите со Токио?! (мислам така се викаше ликот на Урсула) Почнувајќи од нејзиното бегство во комбето и оние полицајци, ко во МК полиција да ги вработиле, па се до нејзиното "триумфално враќање" со моторот, каде што пази, дури не ни вози цик-цак туку само право во една насока, а цел тим на специјалци ни еден метак да мавнат во неа.:eek::pos::pos:Не знам дали сцената беше за смеење или за плачење. И трето, нивното бегство. :rolleyes: Ај да не коментирам.

Се' на се' и покрај замерките, како што кажав мене лично ми беше ок, бар за пуштање мозок на пасење. Актерската екипа е на ниво.(y)

Инаку, број еден серија од Шпанија (од драмските, не комедиите) за мене и натаму останува El Internado (The boarding school). Треба да се погледне еден ден и Estoy vivo, читам доста е фалена.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
После точно 4 години по мојот неуспешен обид за завршување на La Embajada, пред се' поради огромна разочараност, а претходно преголеми очекувања, еве ме повторно назад кај Шпанциве. :cool: Ја изгледав првата сезона уште пред 2 месеци, оригиналната верзија од Антена 3, не онаа сечена-кратена-лепена верзија од 22 епизоди на Нетфликс.

За разлика од гореспоменатава, оваа сосема ми беше доста солидна и држеше внимание. Ама да бидеме реални, серијата е забавна, но е далеку од некојси квалитет. Па мислам можеле да внимаваат на дупките во сценариото и одредени сторилајнови. Прво Ракел-Професорот и целиот нивен сторилајн е пренаивен. Второ, на каков тоа начин ја прикажуваат полицијата?:cautious: Па добро бе ај да ги прескочиме ролајз моментите (а ги имаше доста), што ку*ац беа глупостите со Токио?! (мислам така се викаше ликот на Урсула) Почнувајќи од нејзиното бегство во комбето и оние полицајци, ко во МК полиција да ги вработиле, па се до нејзиното "триумфално враќање" со моторот, каде што пази, дури не ни вози цик-цак туку само право во една насока, а цел тим на специјалци ни еден метак да мавнат во неа.:eek::pos::pos:Не знам дали сцената беше за смеење или за плачење. И трето, нивното бегство. :rolleyes: Ај да не коментирам.

Се' на се' и покрај замерките, како што кажав мене лично ми беше ок, бар за пуштање мозок на пасење. Актерската екипа е на ниво.(y)

Инаку, број еден серија од Шпанија (од драмските, не комедиите) за мене и натаму останува El Internado (The boarding school). Треба да се погледне еден ден и Estoy vivo, читам доста е фалена.
Интернатот ја имав почнато пред некоја година ама не ја завршив појма немам зошто, ќе ја пуштам овие дена ми стоеше за добра серија колку шо ме држи сеќавањето.
"El ministerio del tiempo" е актуелна во Шпанија моментално, сеуште се снима 4 сезона ако не се лажам.
Има добри критики серијата.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Кај има добар торент од Интернатот, минимум 720п и само оригинално аудио? Ја гледав и јас пред некоја година, ама не ја изгледав цела. Паметам одлична мистерија беше.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Look who is back :rolleyes:
Почнаа со снимање ама сега со новите протоколи за безбедност прогнозите за премиерата се некаде крајот 2021, да ти е... и корона и све :mad:
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Е јбг сега. Битно се снима. Ако ја снимат до декември, премиера сигурно лето 2021.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Е јбг сега. Битно се снима. Ако ја снимат до декември, премиера сигурно лето 2021.
Ако се земи во предвид дека претходно по 10 месеци им требаше за 2 сезони да снимаат сега со новите протоколи оди побавно, покомплицирано е, ништо чудно 2021 на зима да излези.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Најверојатно ова ќе биди последна сезона на серијата.
5 сезона ќе има 10 епизоди и има двајца нови во кастингот, не се знае сеуште која ќе биди нивната улога.
Можеби најпаметна одлука, колку и да сакам да ги гледам не можи со истата приказна да тупиш долго време, паѓа рејтингот на серијата,требаше и со 4 да завршат.
Се надевам ќе направат спин оф како што се спомнуваше предходно, сите карактери имаат своја приказна и би било убаво да дознаеме нешто повеќе за нив.
На пример за минатото на Берлин и Професорот, за нивниот татко итн.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Новиот член во кастингот :свиркам:
РИП Професор :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Хахаха, педерот од Сенсејт. :pos:
Не ми прај сега вака :)
Во скај рохо мислам дека последно глумеше.
Автоматски споено мислење:

Е сега нигде конкретно не пишува дека последна сезона ќе е, споделија само дека на кражбата му се ближи крајот, јас се надевам дека ќе е последна.
Инаку ќе започнат со снимање во Копенхаген, па продолжуваат во Шпанија и Португалија, ваљда Лисабон :icon_lol:
Овој другиот нов Патрик Криадо ми личи како дете вонбрачно на Берлин:ROFLMAO: како триаголник е во главата ист како него, ништо чудно да извадат некое такво сценарио
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
:shook:
Автоматски споено мислење:

Ама актерот не е педер :) Тоа ми е најјако кога глумат во серии а не се во реалниот свет, треба храброст за тоа :) Или можеби се, ама потајно,небитно ликот е совршенство би му опростила и да ме лажи со педери :D

Сега познавајќи ги режисерите и историјата на серијата ќе го вметнат како педер и ќе го измува Хелсинки а тука ќе експлодира темата како ја усраа серијата до бескрај :ROFLMAO:
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Најверојатно педеров ќе има поинтересен лик овде неголи во Sense8, таму беше ултра досадничок во споредба со другите.

А за изглед и шарм, тапа со машкиве во серијава. Сите да се соберат што останаа ја немаат харизмата на Берлин.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Најверојатно педеров ќе има поинтересен лик овде неголи во Sense8, таму беше ултра досадничок во споредба со другите.

А за изглед и шарм, тапа со машкиве во серијава. Сите да се соберат што останаа ја немаат харизмата на Берлин.
Прашање на вкус е :)
Мене Профето ми е симпатија, дали дека го имам гледано во други серии во поинакво светло, не знам.
Баш дека во серијата ми глуми нерд ми е многу секси, никогаш не сум била занесена во некој карактер како неговиот, ама во серијата го гледам со подзината уста дури глуми :)
 
Член од
17 март 2017
Мислења
315
Поени од реакции
513
На крајот на втората сезона сум,серијата е добра ко за шпанска,јаки ликови ептен,Најроби као "badass chick",ама по мене не требаше да го тупат толку со Професорот и Ракел...Иначе доста нереални сцени со неспособни специјалци :facepalm:,овој Артурито кој иритантен лик е...
Нормално,Берлин е тука за се да оде по планот :uzi:

FB_IMG_1601769370691.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom