Mindhunter

Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.720
Оваа серија е за сите нас што учиме психологија. Многу е корисна за тоа курсот по агресија што го имам :)
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Кој е овој што се појавува на почетокот од секоја епизода? Единствено не го фатија психото од прва епизода, оној со самохраната мајка и детето, па можно е да е тој? Не знам, може сум пропуштила некој детал.

Знаев дека серијава ќе ми е интересна поради самата тема што ја обработува. Првите неколку епизоди без поинтересни од последните неколку, иако се на се, одлична. Многу брзо почна да излегува егото кај Холден, мада секако дека ќе ти влијае да слушаш онакви фаци како ладнокрвно си зборат за делата.
Настрана ликовите и нивниот (не)развиток (не ја укапирав улогата на Деби стварно), однесувањето на психопатите беше баш реално прикажано. Језиво, али супер прикажано. Отсуство на вина, глумење жртви за да се оправдаат, мама не ме сакаше, тато го немаше, немање емоции, иако одлично можат да ги имитираат кога имаат корист ... сепак тоа е и суштината на целата серија.
Ќе има инаку и втора сезона, ја обнови Нетфликс пред некој ден.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.240
Поени од реакции
4.433
Илјада пати насловов го прочитав Milfhunter :facepalm:
Изгледа интересно мора да се погледне.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Илјада пати насловов го прочитав Milfhunter :facepalm:
Леле, имаше ваков сајт порано.
Ја као малолетен у интерент кафе, „успеав“ да го изшпиунирам таму вработениот (кој беше и газда, а сега е медиумска личност :D) како го гледа сајтов, и тоа беше со плаќање, а он имаше украдена картица... и секако успеав да дојдам до логин и пасс.
Океј уште постои сајтот и се дел од Reality Kings :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
глумење жртви за да се оправдаат,
Не глумат, сериозно се убедени во тоа. Грубо објаснето, кај нив отсуствуваат процесите што се одвиваат во амигдалата (стравот како најдлабока емоција), затоа и се психопати. Релативно нормален човек ако од ништо друго, не би убил од страв да не скапе цел живот во затвор.


Малце погоре од стрелката е амгигдалата.




Онтопик, супер е серијава ако сакаш вакви серии, кој сака малку повеќе акција низ криминалот, нека се префрли на Criminal Minds.
 

New Age

Lean Back
Член од
22 ноември 2010
Мислења
264
Поени од реакции
235
Ја гледам серијава и доста добра е. Wendy ми има посебен шмек.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Уште нема дата за втората сезона. :/
Само за серијава проверувам да не има нешто новости за нова сезона, едвај ја чекам, муабетот е дека ќе била некаде прва половина од годинава. Ептен прецизно, фала им.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.420
Поени од реакции
7.759
У пм, ќе треба пак од почеток да се глеа пошо сега го видов трејлерот и многу нешта не ми текнуваат од првата сезона.
Иако, како што гледам од трејлерот има некоја промена во дејството и нема да биде баш ко претходната.
Како и да е, нестрпливо ја чекам да искочи.

Малце ми смета што ете, пак жртвите се црни деца (според она што го гледам на трејлерот), што дава до знаење дека уште една сосема солидна нетфликс серија ќе биде заразена со класичното и за нив препознатливо racial/LGBTQ левичарење.
Но ова е шпекулација.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
У пм, ќе треба пак од почеток да се глеа пошо сега го видов трејлерот и многу нешта не ми текнуваат од првата сезона.
Иако, како што гледам од трејлерот има некоја промена во дејството и нема да биде баш ко претходната.
Како и да е, нестрпливо ја чекам да искочи.

Малце ми смета што ете, пак жртвите се црни деца (според она што го гледам на трејлерот), што дава до знаење дека уште една сосема солидна нетфликс серија ќе биде заразена со класичното и за нив препознатливо racial/LGBTQ левичарење.
Но ова е шпекулација.
No offense aма а се види во серија жена, црнец, ЛГБТ одма е пропаганда како да го нема тоа во реалноста. Не викам сега дека нема по светов Is it cause Im black - ism и изигрување жртва и кога треба и кога не треба ама дај олабавете, во секоја можна тема за серија истиов коментар го гледам. И мене и на други може ми смета сериине на Fox што со reverse psychology ги пумпаат Републиканците па ме нема во секоја тема.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.054
Поени од реакции
5.549
Со оглед на тоа што станува збор за серија која обработува настани и ликови кои навистина се случиле и постоеле, не гледам како е некаква си racial/LGBTQ левичарска пропаганда. Еден од случаите кои ќе ги обработува втората сезона е убиството на 28 афро-американци во Атланта, Сад. Случајот е познат како The Atlanta Child Murders и целата истрага е прилично контроверзна и ја бранува американската јавност до ден денес.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom