McDonald's и случувањата со McDonald's во Македонија

Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Може да се хејта до сабајле, но има некој специфичен вкус, што те потсеќа на мекдоналдс, дали е до сосот, дали е до компирите, сеедно. Нормално дека ќе биде бренд, кога е најевтиното ѓубре што се продава по светот, и е достапно на секој чекор. Само кај нас се смета за "елитна" храна, со оглед на тоа дека ти требаат отприлика 10 евра за да се најадеш.

Инаку се согласувам дека има милион сендвичари и фаст фуд ресторани/киосци што се подобри од нив. Секако дека е доста лесно да си подобар од најлошото
Автоматски споено мислење:

 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Еве во Австралија колку различни вкусови имаат, што може Кано да потврди
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.694
Има специфичен вкус, вкусот на кечапот, на краставичката, на детството, на родендените во мекдоналдс, на играчките, на балоните, на подот што секогаш лепеше од кока кола, на „излегувањето“ во медоналдс...
Едвај чекам да се отвори, секој ден има да јадам :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.964
Светско 98-ма глеавме неколку утакмици у Мекд.. Ги имам купувано..., па скоро сите играчки што излегоа.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Може да се хејта до сабајле, но има некој специфичен вкус, што те потсеќа на мекдоналдс, дали е до сосот, дали е до компирите, сеедно. Нормално дека ќе биде бренд, кога е најевтиното ѓубре што се продава по светот, и е достапно на секој чекор. Само кај нас се смета за "елитна" храна, со оглед на тоа дека ти требаат отприлика 10 евра за да се најадеш.

Инаку се согласувам дека има милион сендвичари и фаст фуд ресторани/киосци што се подобри од нив. Секако дека е доста лесно да си подобар од најлошото
Автоматски споено мислење:
Истото како со Кока Кола. Уште како дете го примаш тој вкус и ти е бенџмарк за хамбургер, кола итн. Не за џабе Мкдоналдс прави толку реклама кај деца, со играчиња итн.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.313
Поени од реакции
7.447
Можеби неповрзано, порано во 90-тите во центар тоа што беше, се викаше Чикаго Булс или МекДоналдс беше? Имаше принт од Мајкл Џордан исто родендени се правеа за деца... Знам луѓето го викаа Чикаго Булс сеа не знам дали било МекДоналдс и Џордан и Чикаго им биле заштитини лица во тоа време па нашиве го опнале Џордан?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.379
Кога ви кажав дека ќе има Мекдоналдс во Скопје Ист Гејт, мислевте дека се заебавам? :)


Еве, може да одберете што треба да ме части @Anon во октомри, пошто он беше најголемиот неверник.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Цените ги поддржувам само заради брендот, бидејки кога нешто се продава правило е да го наплатиш х10.
Како нешто McDonald's продава x10 од нормалната цена, кога практично во сите развиени држави, е меѓу најевтините места за јадење? Кај нас е скапо само ради стандардот, а не дека го наплаќаат x10 ради брендот.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Нека дојдат. Не сум ептен фан, али можеби ќе наминам некогаш.

Најдобро кај вакви франшизи е што секогаш е исто на вкус. Луѓето сакаат конзистентност и познат вкус, а не да видиме денес што се паднало. Ние дома не порачуваме ептен брза храна, едино бевме верни на Ројал, еднаш месечно. Пред некој пат кога јадев тоа криспито, трите стекчиња внатре, сите три имаа различен вкус. Не да кажеш ај во различен сендвич се десило, туку во истиот. Па да ти се плукнам на сендвичот, кога веќе ги давам парите за јадење надвор, секогаш би дала повеќе пари, за да ми биде таман на вкус. И затоа и Ројал полека почнаа да добиваат шут карта, КФЦ ги замени за пилешко.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Можеби неповрзано, порано во 90-тите во центар тоа што беше, се викаше Чикаго Булс или МекДоналдс беше? Имаше принт од Мајкл Џордан исто родендени се правеа за деца... Знам луѓето го викаа Чикаго Булс сеа не знам дали било МекДоналдс и Џордан и Чикаго им биле заштитини лица во тоа време па нашиве го опнале Џордан?
Булс се викаше. На место на денешен Тренд. Некаде до 2000та функционираше. Во тоа време работеше и А-ха кафичот во истиот блок и калабалак беше тој дел од центар, навечер поготово.
Џордан и Булс беа многу популарни во тоа време. Не е ниту бренд, ниту франшиза некаква. Мислам дека и Мекдоналдс си функционираше исто тогаш во зградата кај министерство за Правда, до неа ваљда.

Инаку бљувотина е мек, не знам шо се палите. Хемиски производи, подгреани, полни шеќер, палмино уље, соја...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.964
Вкусот ми се допаѓа на Мекдоналдс. Ми се допаѓа тоа што се мали сендвичите.

Инаку, сметам дека треба они да ми плаќаат за да го јадам тој отров. Без разлика на вкусот. Глуп сум ако купувам од тоа срање.

И најверојатно ќе купувам, кога ќе дојде.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Се сеќавам прв пат кога јадев во Мекдоналдс кај министерство за правда, кога побарав кечап и ми кажаа, дечко се плаќа за кечап. Кој шок беше тоа :shook:


Пред да затворат имаа ОК понуда, хамбургер, мал помфрит и мала кока кола сите по 33 денари. За стотче на пауза си земаш два хамбургери и мал помфрит и си таман. Сеа сигурно ќе биде најмалку дупло поскапо.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.237
Поени од реакции
5.252
Во глобала многу ретко конзумирам ваква храна, последен пат кога јадев хамбургер беше во Германија 2019та

Освен што храната не ми се допаѓа, друга работа е што овие франшизи привлекуваат средина што не ми е по кеиф.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Одамна беше кога за прв пат се отвори кај нас.....1997-1998 мислам. Ќеифови беа тогаш......со другари идевме да јадеме.....па милк-шејк или кока-кола......нешто како искачање ни беше тоа. Па некој и родендени оргранизираа......горе на кат, колку што памтам :).

Инаку....околу храната.....си има свој уникатен вкус......нешто што не може да се копира.
Изминатите години наназад......секако надвор од МК.....сум јадел, од ликсурлук. Знам дека составот е крајно нездрав.......нешто што треба сите да го избегнуваме.
Но чат-пат за промена.....ретко, може зошто па да не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom