McDonald's и случувањата со McDonald's во Македонија

B

Bafra

Гостин
Одговори ми на прашањето од погоре -- зошто уште работат Мекдоналдсите во Бугарија знаејќи дека истиот газда е и таму? За другово што го збориш ти реков дека нема да се замарам да ти објаснувам.
Па ти одговорил :
Во Бугарија треба да има Мекдоналдс пошо освен просечниот донер, друг тип на брза храна им е катастрофа !
И не е далеку од вистината :D .
Ние имаме одлична храна, па ова ќе му дојде исто како што Старбакс не може да просперира во Италија.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Па ти одговорил :


И не е далеку од вистината :D .
Ние имаме одлична храна, па ова ќе му дојде исто како што Старбакс не може да просперира во Италија.
Ако одлична храна се оние пецива на секој чекор и она ѓубре по сендвичарине не знам. Фалат места кај што би можел човек за земе нешто здраво а да не го кошта цело богатство, али затоа најубаво готвење дома па да си понесе човек кај и да иде.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Па ти одговорил :


И не е далеку од вистината :D .
Ние имаме одлична храна, па ова ќе му дојде исто како што Старбакс не може да просперира во Италија.
Значи Свето видел дека во Македонија имаме одлична храна, па си рекол "дај бе да не ги трујам луѓево, нека си јадат буреци и симит-погачи, ќе ги трујам само Бугариве", а? И заради тоа одлучил да ги затвори рестораните?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Мене не ми се допаѓа чисто говедско мелено и печено ми има тврда текстура и суво ми и има слаб вкус, сакам со свинско или со соја или со зачини. Исто компирите претенки им се, ги сакав сакам покрупно сечени. Другото им е ОК ама компирите и месото им беа за мене невкусни во Мекдоналдс. На американски бургер не ми се допаѓа плескавицата, а некои знаат и превисоки да ги направат им не ми влагаат во уста...не сум нилски коњ или крокодил да ги јадам така.:D
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Значи Свето видел дека во Македонија имаме одлична храна, па си рекол "дај бе да не ги трујам луѓево, нека си јадат буреци и симит-погачи, ќе ги трујам само Бугариве", а? И заради тоа одлучил да ги затвори рестораните?
Не треси глупости, не реков дека Свето ради тие причини го откажал, туку дека неговата одлука да ги повлече рестораните во Мкд е толку многу добра, затоа што глупо македонче се пали на бренд, а да му го тргнеш името нема да го препознае производот. За класичен глуп македонец само старбакс е кафе, фаст фуд е само мекдоналдс, еурокрем само нутела и чоколадо само милка :toe:. Зашо му постојат во Бугарија не знам, ама ако ги повлече и од таму, бугарите дефинитивно би имале најлош избор на брза храна на балканот, а ваљда и во европа :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
По што се мери квалитетот и колку се квалитетни другиве сендвичари, бурециве и генерално другава храна од продавница (со 5-6 налепени датуми и декларации, доста и без декларации), никој не кажува ни репер ни бутур. Ама мекот бил неквалитетен:(.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Не треси глупости, не реков дека Свето ради тие причини го откажал, туку дека неговата одлука да ги повлече рестораните во Мкд е толку многу добра, затоа што глупо македонче се пали на бренд, а да му го тргнеш името нема да го препознае производот. За класичен глуп македонец само старбакс е кафе, фаст фуд е само мекдоналдс, еурокрем само нутела и чоколадо само милка :toe:. Зашо му постојат во Бугарија не знам, ама ако ги повлече и од таму, бугарите дефинитивно би имале најлош избор на брза храна на балканот, а ваљда и во европа :)
Значи сепак ги затворил за да нè спаси од лоша храна, а? А Бугарите ги сожалува пошто иначе ќе немаат што да јадат... Греотички они.... :place:

Ах, пусти Турци и Албанци што ги отворија Бургер Кинг и KFC и продолжија да го трујат народот... Кај е сега Свето да им ги откупи лиценците и да ги затвори рестораните за да го спаси народов од лоша храна... :oops:



Почнуваш да сфаќаш колку глупости изналупа? :icon_lol:
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Легендо пак ќе ти речам дека СВЕТО не сожалува никој и дека му е гајле за било кој народ, туку реков дека одлуката да ги повлече Мекдоналдс од Мкд не е толку трагична колку што ти сакаш да прикажеш овде. Не ги затворил за да не спаси од лоша храна, туку со нивното пропаѓање уствари се повеќе се користат и онака подобрите сендвичари, а за поевтини да не правам муабет. Не знам дали си јадел локален фаст фуд во бугарија, ама чим МЦД е подобар избор од локалната храна, рачунај локалната колку е лоша.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Легендо пак ќе ти речам дека СВЕТО не сожалува никој и дека му е гајле за било кој народ, туку реков дека одлуката да ги повлече Мекдоналдс од Мкд не е толку трагична колку што ти сакаш да прикажеш овде. Не ги затворил за да не спаси од лоша храна, туку со нивното пропаѓање уствари се повеќе се користат и онака подобрите сендвичари, а за поевтини да не правам муабет. Не знам дали си јадел локален фаст фуд во бугарија, ама чим МЦД е подобар избор од локалната храна, рачунај локалната колку е лоша.
Одлуката да се затворат Мекдоналдс рестораните во Македонија НЕ Е НЕГОВА ТУКУ НА ШЕФОТ ОД МИНХЕН ЗАДОЛЖЕН ЗА ФРАНШИЗАТА ВО ЕВРОПА!!! Не му ја обнови лиценцата. Ниеден бизнисмен не е глуп самостојно да затвори профитабилен бизнис, а не па кога станува збор за една од најголемите франшизи во светот.

Продолжи ти и понатаму да мислиш дека заради тоа што Македонија имала подобри ресторани за брза храна се затвориле Мекдоналдсите....
 
B

Bafra

Гостин
Ако одлична храна се оние пецива на секој чекор и она ѓубре по сендвичарине не знам. Фалат места кај што би можел човек за земе нешто здраво а да не го кошта цело богатство, али затоа најубаво готвење дома па да си понесе човек кај и да иде.
Сакаш здраво, а евтино, плус друг да ти го спрема и сервира :neetaka: .

Продолжи ти и понатаму да мислиш дека заради тоа што Македонија имала подобри ресторани за брза храна се затвориле Мекдоналдсите...
Обично за вкусови не се полемизира, ама Мекдоналдс тежиштето им е недвижности а не, којзнае колку квалитетна храна.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Сакаш здраво, а евтино, плус друг да ти го спрема и сервира :neetaka: .



Обично за вкусови не се полемизира, ама Мекдоналдс тежиштето им е недвижности а не, којзнае колку квалитетна храна.
Сам си одговори во првиот дел од постот. Не можеш да очекуваш евтино, а квалитетно.
Иако, Мекдоналдс и останатите ланци ресторани за брза храна можат да си дозволат да продаваат квалитетни јадења за евтини пари (како пилешкото во големите сендвичи и врапови на пример) од едноставна причина што и со мала маржа имаат преголема продажба и пак прават профит.

Но генерално за парите што ги даваш во тие ресторани не добиваш чкарт храна.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Тој ретардираниот од Минхен има среќа што не има нас од балканот и земјите од азија и африка како движечка работна сила на еден од најздравите и најквалитетни ланци за брза храна во светот а и ппшироко. Никој не може да ме убеди дека има нешто квалитетно во леб кој не се рони и има рок на траење од 4 месеци. Ти реков, освен помфритот, ништо друго не е ни приближно вкусно како нашите сендвичари, а за хигиенски, мекдоналдс не се нишо поарни од било која у скопје, освен таа недела кога имаше контрола на се во Мекдоналдсот па мораше да рмбаме за да се изгледа перфектно, а според резулатите од контролата, сме биле далеку од тие 80% кои се минимум за успешно работење на истиот. Е сега кажи ми како еден таков перфектен начин на работа во кој владее хармонија помеѓу вработените а со аамото тоа се пресликува на сендвичите кои патем се превкусни и предобри и дека сите јаделе тоа, не може да помине позитивно на ккнтрола на квалитет на храна, на хигиена и слично? Јас пак ќе ти речам, во Германија има толку добри донери и вурстови, а за пекари да не правам муабет, кои патем се поевтини, а се каде каде поубави од тоа што ти го нарекуваш брза храна и вкусно јадење :)

Тоа што ти се палиш на бренд, не значи дека тоа е добро или вкусно или не знам што.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.729
Поени од реакции
9.766
Џизс, мислиш на кавијар сте растени ебате, испод педигре ви е во МекДоналдс да стапните. Истото го имаше и во друга тема за КФЦ, ваљда нема нешто што на кралскиот македонски народ му е на ниво. Пола држава на леб, шеќер, паштета и салама е растена, на темава ќе помисли човек млеко од ној и лосос секое сабаље заради здравствени причини јадевме за време на транзиција. Секако дека никој нормален не јаде брза храна секој ден, но 2 пати во годината може човек да си дозволи, без разлика дали е донер, пица, МекДоналдс или КФЦ. Кој елитизам чоече, тоа ти е...кафето во Старбакс 3 милиони грама шеќер во голтка ама а излезе некој од вукојебината прво таму да слика за Инста.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom