McDonald's и случувањата со McDonald's во Македонија

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
А ти кога ќе отидеш за прв пат во странство ќе приметиш дека сите фаст фуд сендвичари се полни во најмала рака како Мц. Со мц маниата касниш едно минимум 20 години, а можда не си била ни роден/а тогаш. Зашто се полни веќе напишав, и не се однесува на тебе , зашто очигледно нејкеш да мислиш со своја глава. И еден совет...не се фали дека си јадел/а во мц и не го препорачувај дека ке ти се смеат, одамна е тоа задња и најевтина шанса на запад.
Дечак ја немам Мц манија. Сум била во странство досега многу пати и ич не ме занима како работаат другите сендвичари. Овде се дискутира за Мц. А ти пошто си толку голем западњак, не ми е јасно што бараш на темава која е за случувањата на Мц во Македонија.
Немаат сите шанса да јадат на Шанзелизе. Некому најмногу што може да си го дозволи е Мц. А дали оне горд на тоа и некој ќе му се смее, тебе ич да не те боли.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.615
ти мешаш поими очигледно. Сељак е сасвим друга категорија и доаѓа од внатре, во случајов се работи за неимформираност. И ставањето на ние и Вие кога сум и јас Македонец, е малку тендецизно
тоа вие доаѓа од се поголема наезда на граѓани од големото добро утро кој ни објаснуваат западначки работи,од типот јас бев,видов пробав и тн.Не ми треба некој да ни објаснува за вкус,кога добро знам што избор имаме тука за јадење.
Си се заебал ако мислиш дека не знаеме дека овие се синџири за ефтина храна,ама тоа што е ефтино таму тука е скапо,а тоа е што е таму поубаво тука го нема.
И уште еднаш,збориме за фаст фуд а не ајвар и сирење.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.241
Поени од реакции
21.560
Малце лицемерно е да се каже дека е добро што го затвориле МекДоналдс поради штетната храна. Што е со други компании/фирми кој произведуваат штетни работи? Пример производители на цигари, алкохолни пијалоци итн. кој исто така можат да бидат штетни?

Иначе убеден сум дека најголем дел од луѓето знаат дека храната во МекДоналдс и другите фаст фуд ресторани не е најздрава но не гледам проблем некојпат ете да се јаде тука. Проблем станува нормално ако тоа е редовно или секојдневно, нели. Има многу причини оти тука јадат луѓе, затоа неможе да се паушализира. А тоа дека само сиромаси или средна класа низ светов јаделе во Мекдоналдс не би рекол, су гледал доста луѓе и од ете да речеме побогата класа што јаделе во МекДонелдс. Едноставно си има предности пример има стандарт на хигиена, секаде ги има тие ресторани, работат скоро ден и ноќ па некојпат човек и се одлучува таму да јаде. А за тоа што храната не е најздрава тоа да, го разбирам тој аргумент ама само под услов сите дома да јадеме квалитетна храна. Со оглед на тоа што во минато имаше доста скандали со храната не би бил баш најсигурен и за тоа. И други работи кој ги јадеме секојдневно се нездрави и со додатоци затоа и дискусијата околу МекДоналдс ја сметам за малку лицемерна (односно тој аргумент).
 
Член од
5 март 2012
Мислења
31
Поени од реакции
35
тоа вие доаѓа од се поголема наезда на граѓани од големото добро утро кој ни објаснуваат западначки работи,од типот јас бев,видов пробав и тн.Не ми треба некој да ни објаснува за вкус,кога добро знам што избор имаме тука за јадење.
Си се заебал ако мислиш дека не знаеме дека овие се синџири за ефтина храна,ама тоа што е ефтино таму тука е скапо,а тоа е што е таму поубаво тука го нема.
И уште еднаш,збориме за фаст фуд а не ајвар и сирење.

Па ти самиот си одговараш. Па зашто да го плаќам нивното евтино, скапо во Македонија, кога имам алтернативи, па и уште да давам погрешна реклама за популарноста на мц.
--- надополнето: 15 јуни 2013 во 17:22 ---
Малце лицемерно е да се каже дека е добро што го затвориле МекДоналдс поради штетната храна. Што е со други компании/фирми кој произведуваат штетни работи? Пример производители на цигари, алкохолни пијалоци итн. кој исто така можат да бидат штетни?

Иначе убеден сум дека најголем дел од луѓето знаат дека храната во МекДоналдс и другите фаст фуд ресторани не е најздрава но не гледам проблем некојпат ете да се јаде тука. Проблем станува нормално ако тоа е редовно или секојдневно, нели. Има многу причини оти тука јадат луѓе, затоа неможе да се паушализира. А тоа дека само сиромаси или средна класа низ светов јаделе во Мекдоналдс не би рекол, су гледал доста луѓе и од ете да речеме побогата класа што јаделе во МекДонелдс. Едноставно си има предности пример има стандарт на хигиена, секаде ги има тие ресторани, работат скоро ден и ноќ па некојпат човек и се одлучува таму да јаде. А за тоа што храната не е најздрава тоа да, го разбирам тој аргумент ама само под услов сите дома да јадеме квалитетна храна. Со оглед на тоа што во минато имаше доста скандали со храната не би бил баш најсигурен и за тоа. И други работи кој ги јадеме секојдневно се нездрави и со додатоци затоа и дискусијата околу МекДоналдс ја сметам за малку лицемерна (односно тој аргумент).

Никој не рече дека е добро што го затвориле мц во Скопје, а уште помалку да ликува, него дека не е голема трагедија што го затвориле, и пред тоа се јадело добро и пак ке се јаде во Македонија. Уосталом утре пак ќе дојде, ако не мц некој друг, и тие фаст фудови постоеле и ќе си постојат. Многу поголема трагедија за нас е што не одбегнуваат на пр. Лидл, Икеа и сл. каде што би видела стварно бенефит популацијата у поглед на квалитет, цени и сл.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.615
Па ти самиот си одговараш. Па зашто да го плаќам нивното евтино, скапо во Македонија, кога имам алтернативи, па и уште да давам погрешна реклама за популарноста на мц.
која алтернатива ја имаме у македонија?
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Во каква држава живееме каде што ни мц не може да опстои......:tapp:
И после тоа некој се чуди зашто немаме Лидл,Икеа и слични....
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Грешка си, во Германија медиум е помеѓу 7 и 9 евра а во Америка исто само во долари, провери на нет тие се цените а тоа е најобична просечна цена на пица кај нив.

Може за 20 давале сок и уште некој додаток.

Е како можам грешка да бидам, сама се кеширав кога ме мрзеше дома да сварам некоја макарона :)
Не знам за Германија, зборувам за јас кај сум купувала, и тоа била без месо, само со останатите опции кои ги ставаат - краставички, пиперчиња, вамте, тамте.
Сендвичите им беа околу 6-10 долари, зависи што јадеш.
--- надополнето: 15 јуни 2013 во 21:22 ---
Во каква држава живееме каде што ни мц не може да опстои......:tapp:
И после тоа некој се чуди зашто немаме Лидл,Икеа и слични....
Тоа е тој муабет :)
Еден од почкарт брендовите не може да преживее, тек некој поасален да дојде..
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Една заебанција да ви кажам шо ми се случи некни во МЦ.
Порачувам чисбургери,помфрит, ова она, и и викам на чупето, ај дај ми сол две - три пакетчина.
И пази шо ми вика: - А бе немој сол да јадиш, не чини за здравјето!
Јас прснав од смеење, и викам: жити, а ова чизбургериве од бронхит да не леча :)
 
F

FARANG

Гостин
А зошто не се направи МАКЕДОНСКО нешто?

Jollibee е филипински ланец кој се отвори како против тежа на МЦ. Денес покрај на филипините имаат ресторани секаде каде што има филипинци, од кина, австалија од УСА.









Има опција со помфрит или ориз...






Еве ви ги и цените и сендвичите. 1 пезо = 1 денар.

Ова е единствен ланец кој го има победено МЦ во нивната игра.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
А зошто не се направи МАКЕДОНСКО нешто?

Jollibee е филипински ланец кој се отвори како против тежа на МЦ. Денес покрај на филипините имаат ресторани секаде каде што има филипинци, од кина, австалија од УСА.









Има опција со помфрит или ориз...






Еве ви ги и цените и сендвичите. 1 пезо = 1 денар.

Ова е единствен ланец кој го има победено МЦ во нивната игра.
Оти повеќето македонци се снобови, па мораат да јадат во места кои се веќе на големо и на широко познати и ги има на други места у светот. А да се отвори нешто наше има да го плукаат како не е убаво, коментари од типот " што се занесуваат колку скапи се цените" итн. А за брендови не е проблем да се плаќа скапо уопште.

Иначе супер идеја е ова, уште да се најде јунак кој ќе инвестира во ова.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Оти повеќето македонци се снобови, па мораат да јадат во места кои се веќе на големо и на широко познати и ги има на други места у светот. А да се отвори нешто наше има да го плукаат како не е убаво, коментари од типот " што се занесуваат колку скапи се цените" итн. А за брендови не е проблем да се плаќа скапо уопште.

Иначе супер идеја е ова, уште да се најде јунак кој ќе инвестира во ова.
Што е разлика од ова до на пр. Ројал Бургер?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.615
има веќе Македонски бренд од ваков тип,Ројал бургер.Сендвичите се стандардизирани,спакувани..има бесплатна достава и вкусни се.Поскапи се од обичен хамбургер али поефтини се од Мц.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom