Mazda 6 vs. Opel Insignia

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
Огромна е разликата,но и да нема разлика пак би купил Опел,не сакам Мерцедес старска кола ми е некако.И ве молам не мешајте баби и жаби.Опел и Мазда со Бмв и Ауди.:tapp::tapp:
боо како можи бе опел да е подобар од мерцедес..

нерекле џабе се вози мерцедес фали....:toe:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Си ставил слика од Инсигниа ОПЦ и од Мерцедес Ц со најобична опрема и стандарните бандаши. Ако ја правиш веќе споредбава еве слика од Мерцедес Ц63 АМГ, кој е најмоќен модел во понудата како што е случајот со ОПЦ кај инсигниа. А и моторите и суспензијата кај мерцедес се далеку понапредни од тие на опел, особено дизелите.
]
Цените споредувавме.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Цените споредувавме.
Е јебига... цените се едно, а квалитетот и издржливоста се друго. Не велам дека Опел нема квалитет, ама како велат Србите... ако незнаш шта је боље, питај шта је скупље.

А за наведената цена можеш да земеш Мерцедес стар 10 години, кој 100% ќе има подобра и опременост и перформанси од Опелот, а богами и ќе испрати 2 опели во изминати километри :pos2:

Така да, ако сакаш да ја гледаш трокраката ѕвезда на волан и на хауба... треба дебело да се настружиш. Ако не... ќе мораш да се задоволиш и со нешто приближно на тоа.
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Па и цените не се, ОПЦ Инсигниа е некаде 45 000 евра а Ц класата што ти беше на сликата околу 29 е. Не викам ја дека мерцедес е далеку поскап за тоа што го нуди, но тука се и BMW и Ауди, кој се поскапи за 10-15% но сепак друг е квалитетот и друг имиџ имаш, сервисна мрежа, развојот на елементите, моторите и се друго. Двете коли спаѓаат во иста класа но во други подкласи и одтаму идат разликите во цените и донекаде веројатно и квалитетот.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
Па и цените не се, ОПЦ Инсигниа е некаде 45 000 евра а Ц класата што ти беше на сликата околу 29 е. Не викам ја дека мерцедес е далеку поскап за тоа што го нуди, но тука се и BMW и Ауди, кој се поскапи за 10-15% но сепак друг е квалитетот и друг имиџ имаш, сервисна мрежа, развојот на елементите, моторите и се друго. Двете коли спаѓаат во иста класа но во други подкласи и одтаму идат разликите во цените и донекаде веројатно и квалитетот.
da ops na insigniata e okolu 45000e a toa e mnogu,ma da kolata na slikata izgleda fenomenalno i ma da sum fan na opel za tie pari bi zel poprvo edna dobra A4.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Дркаш класи. Спореди ја Инсинијата со Пасат, а не со бмв 3 или а4. Или Мазда 6 како што е горенаведено.

Не дркам класи. Ти кажувам за 30 000 евра што може да се купи. Подобро може да се каже дека Инсигниа ценовно дрка класи. Мислам кој нормален би дал 30 000 евра при горенаведените аута.






Иста цена, разлика светлосни години и во изглед и во мотор

Си ја видел Инсигниата како изгледа во живо ?
Далеку е од сликата погоре.
Но не е тоа проблем, проблем е што споредуваш Опел со МЕЦА. Нема споредба тука, уште при првото седнување одма ти стануе јасно кој е кој и зашто е поскап.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Си ја видел Инсигниата како изгледа во живо ?
Далеку е од сликата погоре.
Но не е тоа проблем, проблем е што споредуваш Опел со МЕЦА. Нема споредба тука, уште при првото седнување одма ти стануе јасно кој е кој и зашто е поскап.
Иам Инсигниа во гаража.
Ти кажав што Инсигниа добиваш за 30к и што Меца добиваш за 30к.

Фактите се тие. Ти може уживаш во Меца со пластичен волан за 30к, некој друг не. Крај на дискусијата.
 
Член од
4 декември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
10
Иам Инсигниа во гаража.
Ти кажав што Инсигниа добиваш за 30к и што Меца добиваш за 30к.

Фактите се тие. Ти може уживаш во Меца со пластичен волан за 30к, некој друг не. Крај на дискусијата.
Малку сме off, ама ај . . .
Уствари и не сме !
МазГата одпадна !
"И сеа шо" ?
Како што милува да напише еден морон од многуте ...

:04ever:
 
Член од
4 декември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
10
Не го сфаќам постов.
Шега :pozz3:
А со тоа Маздата одпадна, мислев на тоа бидејки се разви полемика помеѓу Опел и Мерцедес, така да Маздата одпадна, никој не ја ни спомнува повеке :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ти може уживаш во Меца со пластичен волан за 30к, некој друг не. Крај на дискусијата.
Ти може не си во тек, ама Мерцедес и пластичен волан престанаа да се дружат во 60-тите. Последен модел со пластичен волан изгледа вака



се понатаму има некој сунѓераст/пенест облик прицврстен на метална основа. Така да дека Мерџо доаѓа со пластичен волан... можиш да убедуваш некој друг. Можеби не е кожен, ама дефинитивно не е пластика.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Ти може не си во тек, ама Мерцедес и пластичен волан престанаа да се дружат во 60-тите. Последен модел со пластичен волан изгледа вака



се понатаму има некој сунѓераст/пенест облик прицврстен на метална основа. Така да дека Мерџо доаѓа со пластичен волан... можиш да убедуваш некој друг. Можеби не е кожен, ама дефинитивно не е пластика.
Во каталог го пишува како пластичен. И на др коли не им е од чиста пластика, ама пластичен е, се вика пластичен.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
abe decki temava e za opel i mazdata ne za opel i mercedes i neznam so se ubeduvate koj e podobar pa plasticni volani neznam so... kakvi plasticni volani toa go nema veke ni na matiz so se vika a ne pak na mercedes...mislam ej se znae mnogu dobro so e mercedes normalno e edna klasa pogore od insigniata glupavo e da razgovarame uste za mercedes mecka e mecka drug imidz imas so mecka drug so opel normalno kolku pari tolku muzika,mercedesot ti e statusen simbol neznam so mesate so opelot insigniata e avion od kola ama za tie poskapite motori na insignia od 30000e pa nagore normalno deka pobrzo bi se odlucil za mercedes,taka da slobodno vratete si se na temata: insignia vs mazda 6 :toe:
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Па немора да значи дека мора да дадеш ептен голема пара за да возиш од премиум класата. Конкретно споредено. Едно Ауди А4 со горе долу слична опрема кошта едно 10-15% повеќе од инсигниата со таа опрема. Зборувам за моторите 2.0 дизел кај едниот и кај другиот. Сеа по правило мерцедес е поскап и од ауди и од BMW али пак мерцедес си има поголем имиџ и се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom