Mazda 6 vs. Opel Insignia

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Supreme06, 23 јули 2008.

 1. Supreme06

  Supreme06

  Член од:
  26 април 2006
  Мислења:
  13.024
  Допаѓања:
  1.934
  Овие два автомобили се во иста класа. Новата Мазда веќе беше претставена и е пуштена во продажба, дури низ Скопје видов некоја.
  Опеловата Инсигниа која што ја заменува популарната Вектра, треба да биде претставена летово.

  Не можев да најдам некоја статија на македонски од Маздата но еве за Инсигниа некои информации.:
  Основниот модел ќе биде 1.6, додека врвниот ќе има 2.8 литарски V6 мотор со 250 КС.Дизел варијантите ќе бидат 1.9 со 120 и 150 КС.Ке биде достапна во хечбек,лимузина и караван варијанта.

  [​IMG]
  [​IMG]


  *Гамата на мотори за второто поколение на ,,Мазда 6,, ке биде надополнета со нов 2,5 литарски бензински мотор кој располага со 170КС. Другите два бензински мотори се со работен обем од 1,8 и 2,0 литри кои ќе располагаат со 120 и 147 КС.Дизеч варијантата ке биде 2,0 со 140 КС и вртежен момент од 140 ЊМ.

  Како и што можевме да очекуваме од Мазда сериската опрема е богата и раскошна. Следуваат :16инчни алуминиумски фелни, аудиосистем, клима, 8 воздушни перничиња, DSC, TRC, ABS.Секако може да го одберете и атрактивниот спортски пакет на Мазда 6.

  Цената во Македонија е почетна 21,990евра.

  [​IMG] [​IMG]

  Што би одбрале?
   
  На peac+tapanar му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Vnuce

  Vnuce http://abix.mk

  Член од:
  20 март 2006
  Мислења:
  2.602
  Допаѓања:
  219
  Мазда.
  Во основа, изборот помеѓу опел и мазда, секогаш ќе паѓа на мазда, без разлика на класа.
   
 3. Night Crawler

  Night Crawler Fear of the dark

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  187
  Допаѓања:
  5
  и двете се одлични возила.На изглед ме палат и двете подеднакво но ватрешноста на опел ми е некако за нијанса подобра во однс на мазда.Јас би го одбрал опелот.Иако и маздата е одличен автомобил,Во секој случај што и да се купи нема да се згреши.
   
  На peac+tapanar и Makarov's Lead им се допаѓа ова.
 4. kpbKENGUR

  kpbKENGUR Devil's Advocate

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  5.132
  Допаѓања:
  197
  зашто сте го скокнале акордот? јас гласам за него.
  edit-во прилог на горепишаното:

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  купе верзијата е лудила... најдете ја q:) инаку, на второ место ја ставам маздата па опелот.
   
  На peac+tapanar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Vnuce

  Vnuce http://abix.mk

  Член од:
  20 март 2006
  Мислења:
  2.602
  Допаѓања:
  219
  Уфффф... Bulls Eye!

  Вчера се паркирав до еден (збориме за новиот модел, нели... нормално :) ) ... Морав да застанам малку, да го изманијачам убаво.

  Количето е бонбонче. Во секој можен смисол. Единствено лошо е што, доколку се решиш да го купиш ќе мора да почекаш малку, пошто не можат да постигнат :)
   
 6. Bacillus gagous

  Bacillus gagous Biohazardous

  Член од:
  21 јануари 2006
  Мислења:
  7.383
  Допаѓања:
  165
  Еве неколку клучни разлики помешу инсигниата и шеската. Прво инсигниата им две години понапредна технологија, второ инсигниата има поекономични мотори кои вадат поголема моќност и влечна сила од мотори со помала кубукажа од тие на мазда и притоа помалку троши. Маздата е нешто покалитетна, и не ме разбирајте погрешно, опел и покрај тоа што нема таков имиџ сите нови опели се на ниво на квалитете со фолксваген односно меѓу најдобрите квалитети во автомобилската индустрија.
  Што се однесува до восните својства неможе сеуште ништо да се каже бидејќи инсигниата уште не ево продажба и уѓте не ги има пројдено тестирањата и споредбите кои ги прават новинарите.
  Инаку еве као изгледаат одвнатре:

  [​IMG]
   
  На peac+tapanar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Supreme06

  Supreme06

  Член од:
  26 април 2006
  Мислења:
  13.024
  Допаѓања:
  1.934
  @Гаго вторта слика ти е по грешка мислам:)

  Лично ја преферирам Маздата ама сепак чекам да излезе Инсигниава да видиме што како во четири очи:)

  Да се надополнам со ентериерот на Инсигниата

  [​IMG]
   
 8. CaMeC

  CaMeC Рамос - 4

  Член од:
  18 јуни 2007
  Мислења:
  2.266
  Допаѓања:
  10
  Ако би одбирал јас би е одбрал Маздата:pipi: повеќе ми се бендиса од Опелот ама убав е и тој.
   
 9. badluckguy

  badluckguy Оган под ѕвездите

  Член од:
  8 октомври 2007
  Мислења:
  2.923
  Допаѓања:
  131
  Sto znam...
  Mazdata e veke videna rabota...a opelov, iako e vrz baza na Vektrata sepak poprivlecno mi deluva uste od prviot pat koga vidov statija za nego na net.
   
  На peac+tapanar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Incognito

  Incognito

  Член од:
  30 декември 2007
  Мислења:
  636
  Допаѓања:
  68
  Многу тешко е да се одлучиш кое возило да го одбериш во оваа класа бидејки има огромен избор и скоро сите се нови модели. Јас лично би одбрал Citroen C5 единствен во класата кој нуди избор на суспезијата(хидраулика или стандардна). Но кога би морал да бирам мегу овие две би одел на маздата, некако поагресивно изгледа.
   
  На peac+tapanar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.302
  Ни едното, ни другото.
   
 12. Bacillus gagous

  Bacillus gagous Biohazardous

  Член од:
  21 јануари 2006
  Мислења:
  7.383
  Допаѓања:
  165
  Не јас ги ставив точните слики ама сајтот не дозволува хотлинкување па ги сменил, па сега пошто неможам да го сменам постот и да ставам други слики тие се останати со слика на кој пише дека не смее да се хотлинкува.

  Ако може образложение?
   
 13. Dzish

  Dzish unlike any other...

  Член од:
  15 февруари 2007
  Мислења:
  13.995
  Допаѓања:
  2.659
  Гаго те средив, стави слободно други слики...

  Инаку во контекст на муабетот, јас би земал Опел. Не дека маздата е полоша или незнам што, 6-ката е веќе видена, постар модел.
   
 14. Supreme06

  Supreme06

  Член од:
  26 април 2006
  Мислења:
  13.024
  Допаѓања:
  1.934
  Па компарацијата е на правена конкретно на овие два модели. Инаку може и мондеото и ц5ката да влезат нели? ;)
   
 15. Bacillus gagous

  Bacillus gagous Biohazardous

  Член од:
  21 јануари 2006
  Мислења:
  7.383
  Допаѓања:
  165
  Ајде веќе кога спомнуваме коли од истата средна класа, барем да ги спомнеме сите: Toyota Avensis, Honda Accord, Subaru Legacy, Citroёn C5, Renault Laguna, Peugeot 407, Mercedes C-series, BMW 3-series, Audi A4, VW Passat, Ford Mondeo, Hyundai Sonata, Chevrolet Epica, Volvo S40, Saab 9-5, Kia Magnetis, Alfa Romeo 159, Seat Toledo и Skoda Octavia иако последнава повеќе ја споредуваат со компактна класа на коли отколку со средна класа.

  Еве слика од црната варијанта на внатрешноста на инсигниата, се надевам дека оваа слика може да се хотлинкува:

  [​IMG]
   
  На peac+tapanar и Supreme06 им се допаѓа ова.

Сподели преку: