Mazda 6 vs. Opel Insignia

Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Овие два автомобили се во иста класа. Новата Мазда веќе беше претставена и е пуштена во продажба, дури низ Скопје видов некоја.
Опеловата Инсигниа која што ја заменува популарната Вектра, треба да биде претставена летово.

Не можев да најдам некоја статија на македонски од Маздата но еве за Инсигниа некои информации.:
Основниот модел ќе биде 1.6, додека врвниот ќе има 2.8 литарски V6 мотор со 250 КС.Дизел варијантите ќе бидат 1.9 со 120 и 150 КС.Ке биде достапна во хечбек,лимузина и караван варијанта.





*Гамата на мотори за второто поколение на ,,Мазда 6,, ке биде надополнета со нов 2,5 литарски бензински мотор кој располага со 170КС. Другите два бензински мотори се со работен обем од 1,8 и 2,0 литри кои ќе располагаат со 120 и 147 КС.Дизеч варијантата ке биде 2,0 со 140 КС и вртежен момент од 140 ЊМ.

Како и што можевме да очекуваме од Мазда сериската опрема е богата и раскошна. Следуваат :16инчни алуминиумски фелни, аудиосистем, клима, 8 воздушни перничиња, DSC, TRC, ABS.Секако може да го одберете и атрактивниот спортски пакет на Мазда 6.

Цената во Македонија е почетна 21,990евра.



Што би одбрале?
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Мазда.
Во основа, изборот помеѓу опел и мазда, секогаш ќе паѓа на мазда, без разлика на класа.
 

Night Crawler

Fear of the dark
Член од
26 јануари 2007
Мислења
187
Поени од реакции
5
и двете се одлични возила.На изглед ме палат и двете подеднакво но ватрешноста на опел ми е некако за нијанса подобра во однс на мазда.Јас би го одбрал опелот.Иако и маздата е одличен автомобил,Во секој случај што и да се купи нема да се згреши.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
зашто сте го скокнале акордот? јас гласам за него.
edit-во прилог на горепишаното:






купе верзијата е лудила... најдете ја q:) инаку, на второ место ја ставам маздата па опелот.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
зашто сте го скокнале акордот? јас гласам за него.
Уфффф... Bulls Eye!

Вчера се паркирав до еден (збориме за новиот модел, нели... нормално :) ) ... Морав да застанам малку, да го изманијачам убаво.

Количето е бонбонче. Во секој можен смисол. Единствено лошо е што, доколку се решиш да го купиш ќе мора да почекаш малку, пошто не можат да постигнат :)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Еве неколку клучни разлики помешу инсигниата и шеската. Прво инсигниата им две години понапредна технологија, второ инсигниата има поекономични мотори кои вадат поголема моќност и влечна сила од мотори со помала кубукажа од тие на мазда и притоа помалку троши. Маздата е нешто покалитетна, и не ме разбирајте погрешно, опел и покрај тоа што нема таков имиџ сите нови опели се на ниво на квалитете со фолксваген односно меѓу најдобрите квалитети во автомобилската индустрија.
Што се однесува до восните својства неможе сеуште ништо да се каже бидејќи инсигниата уште не ево продажба и уѓте не ги има пројдено тестирањата и споредбите кои ги прават новинарите.
Инаку еве као изгледаат одвнатре:

 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
@Гаго вторта слика ти е по грешка мислам:)

Лично ја преферирам Маздата ама сепак чекам да излезе Инсигниава да видиме што како во четири очи:)

Да се надополнам со ентериерот на Инсигниата

 

CaMeC

Рамос - 4
Член од
18 јуни 2007
Мислења
2.266
Поени од реакции
10
Ако би одбирал јас би е одбрал Маздата:pipi: повеќе ми се бендиса од Опелот ама убав е и тој.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Sto znam...
Mazdata e veke videna rabota...a opelov, iako e vrz baza na Vektrata sepak poprivlecno mi deluva uste od prviot pat koga vidov statija za nego na net.
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
759
Поени од реакции
290
Многу тешко е да се одлучиш кое возило да го одбериш во оваа класа бидејки има огромен избор и скоро сите се нови модели. Јас лично би одбрал Citroen C5 единствен во класата кој нуди избор на суспезијата(хидраулика или стандардна). Но кога би морал да бирам мегу овие две би одел на маздата, некако поагресивно изгледа.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Ни едното, ни другото.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
@Гаго вторта слика ти е по грешка мислам:)
Не јас ги ставив точните слики ама сајтот не дозволува хотлинкување па ги сменил, па сега пошто неможам да го сменам постот и да ставам други слики тие се останати со слика на кој пише дека не смее да се хотлинкува.

Ни едното, ни другото.
Ако може образложение?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Гаго те средив, стави слободно други слики...

Инаку во контекст на муабетот, јас би земал Опел. Не дека маздата е полоша или незнам што, 6-ката е веќе видена, постар модел.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
зашто сте го скокнале акордот? јас гласам за него.
Па компарацијата е на правена конкретно на овие два модели. Инаку може и мондеото и ц5ката да влезат нели? ;)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Па компарацијата е на правена конкретно на овие два модели. Инаку може и мондеото и ц5ката да влезат нели? ;)
Ајде веќе кога спомнуваме коли од истата средна класа, барем да ги спомнеме сите: Toyota Avensis, Honda Accord, Subaru Legacy, Citroёn C5, Renault Laguna, Peugeot 407, Mercedes C-series, BMW 3-series, Audi A4, VW Passat, Ford Mondeo, Hyundai Sonata, Chevrolet Epica, Volvo S40, Saab 9-5, Kia Magnetis, Alfa Romeo 159, Seat Toledo и Skoda Octavia иако последнава повеќе ја споредуваат со компактна класа на коли отколку со средна класа.

Еве слика од црната варијанта на внатрешноста на инсигниата, се надевам дека оваа слика може да се хотлинкува:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom