MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.985
Поени од реакции
7.619
Очигледно има различни мислења за магентава па не е лошо тие што мигрирале од макств на магентатв да споделат искуства било позитивни или негативни, предности и мани. За луѓе како мене да знаат на што се бидејќи никогаш не сум користел иптв, сум бил на кабловска па на двб-т од а1 и планирам после нова година да се префрлам на магента (да, огромен е скокот од а1 до телеком).
A1 Xplore ти е исто IPTV како MagentaTV само што не знам дали уредот воопшто е Android TV зошто нема опција Play store.

Јас имам сеуште MaxTV и можам да кажам барем од тоа што гледам видеа на Јутјуб променава во Magenta TV со Android им голем скок во дизајн и во опции што ги нуди. Има потенцијал за развој, верувам дека во иднина ќе направат update со повеќе функции, опции и уште поубав дизајн на менито.

Откако имам телевизор со Android TV се чувствувам препородено, сум имал можност да го испробам и самсунговиот Tizen но во дизајн и некој функции Android TV па и сега поновата верзија со име Google TV e стварно предобра.
 
Последно уредено:

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.128
Поени од реакции
57.562
Сподели инфо :))) Добро е да се знае што е добро а што лошо во новава магента споредено со макств-то...
зошто ?
Ја од стариот Мах тв мигрирав на Магента тв ,и позадоволен сум
Перформанси
Знае често да заглави, особено ако брзо сакаш да направиш неколку акции. Ќе застане на loading и некогаш најбрзо решение е да го исклучиш и повторно вклучиш.
Неколку пати ми се деси и некој ерор да ми прикаже (115 мислам беше кодот).
И ова е дефинитивно најиритирачкото нешто.

Интерфејс
Инфото кога менуваш канали е залепено на цел екран. Ти ја покрива сликата и мораш да чекаш неколку секунди само да се сокрие.
Копчето back те носи во менито на боксот (напушташ ТВ), а не го крие инфото.

Далечинско
Помало, компактно, ама во комбо со ваков интерфејс мене ми недостасуваат некои копчиња. Некои акции што беа еден клик на копче, сеа ги правиш со неколку.

Боксот
Помал, поличен, тука е во предност.
Брка работа и за каст на видеа од телефон, директно од браузер (не YT).
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.189
Поени од реакции
595
Перформанси
Знае често да заглави, особено ако брзо сакаш да направиш неколку акции. Ќе застане на loading и некогаш најбрзо решение е да го исклучиш и повторно вклучиш.
Неколку пати ми се деси и некој ерор да ми прикаже (115 мислам беше кодот).
И ова е дефинитивно најиритирачкото нешто.

Интерфејс
Инфото кога менуваш канали е залепено на цел екран. Ти ја покрива сликата и мораш да чекаш неколку секунди само да се сокрие.
Копчето back те носи во менито на боксот (напушташ ТВ), а не го крие инфото.

Далечинско
Помало, компактно, ама во комбо со ваков интерфејс мене ми недостасуваат некои копчиња. Некои акции што беа еден клик на копче, сеа ги правиш со неколку.

Боксот
Помал, поличен, тука е во предност.
Брка работа и за каст на видеа од телефон, директно од браузер (не YT).
Вистина иритирачки работи посебно ако се користи секојдневно, би требало овие работи да ги средат потака. Може секаде е вака а може има вакви случаи како кај тебе. Незнам дали беше на овој форум или на друг ама еден се жалеше дека не му работело wifi-то а друг пак рече дека функционира, трет дека преку wifi користел дури 3 тв-ја. За еророт не дозна што е? И колку често и накои работи заглавува? менување програми или слично?
Автоматски споено мислење:

Ме интересира општо за магентава како е пошо до сеа не сум корисѕстел иптв..кабловска и двбт од а1
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.985
Поени од реакции
7.619
Во дизајн и содржини сигурно понатака ќе претрпи измени. Германскиот MagentaTV на почеток бил сличен како овој што сега го има во Хрватска, Црна Гора, Македонија а сега германците имаат друга верзија поразлична во дизајнот.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
416
Поени од реакции
171
Успеав преку network monitor да видам одприлика колку се движи битрејтот на каналите на magenta tv go.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.189
Поени од реакции
595
Успеав преку network monitor да видам одприлика колку се движи битрејтот на каналите на magenta tv go.
Тука некаде било како што се правеше муабет, се зависи од канал до канал. И како си ти задоволен од магентата? искуство некое да споделиш?
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
416
Поени од реакции
171
Тука некаде било како што се правеше муабет, се зависи од канал до канал. И како си ти задоволен од магентата? искуство некое да споделиш?
Моментално имам само magenta tv go задоволен сум еден ден само имаа глобален проблем кога не работеше за сите инаку сум немал проблеми.Наскоро ќе ми наместат дома и ресивери,па ќе споделам искуство.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
721
Поени од реакции
749
Моментално имам само magenta tv go задоволен сум еден ден само имаа глобален проблем кога не работеше за сите инаку сум немал проблеми.Наскоро ќе ми наместат дома и ресивери,па ќе споделам искуство.
Се префрлаш на Телеком сега? Оптика или бакар?
Ај ќе споделиш искуство од ко ќе поставиш и убавезно тест од брзината на интернетот.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
416
Поени од реакции
171
Се префрлаш на Телеком сега? Оптика или бакар?
Ај ќе споделиш искуство од ко ќе поставиш и убавезно тест од брзината на интернетот.
Моментално имам само интернет оваа недела треба да ја поврзат телевизијата на бакар сум.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.189
Поени од реакции
595
Моментално имам само интернет оваа недела треба да ја поврзат телевизијата на бакар сум.
Уште подобро чим си на бакар (за тест мислам не општо). Кога ќе ти ја активираат телевизијата пиши што како
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.547
Поени од реакции
703
Уште подобро чим си на бакар (за тест мислам не општо). Кога ќе ти ја активираат телевизијата пиши што како
Во претходните постови пишав дека јас сум на бакар и вдсл брзината претходно на МахТв беше максимум до 25/10 сега со Магента Тв 50/10 иако велат 60/10 ,работи на вифи само треба да биде дисконектиран лан кабелот и тоа работи само на домашната мрежа боксот ги распознава и другите мрежи вифи се поврзува но не работи , забелешка е малку досаден начин на меморирање на канлаите по своја желба и тоа доколку ХБО на пример ти е наместено на 13 број на канал не се префрла на него тука на зададениот 13 канал од телеком тоа е малку иритирачко барем за мене
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.189
Поени од реакции
595
Во претходните постови пишав дека јас сум на бакар и вдсл брзината претходно на МахТв беше максимум до 25/10 сега со Магента Тв 50/10 иако велат 60/10 ,работи на вифи само треба да биде дисконектиран лан кабелот и тоа работи само на домашната мрежа боксот ги распознава и другите мрежи вифи се поврзува но не работи , забелешка е малку досаден начин на меморирање на канлаите по своја желба и тоа доколку ХБО на пример ти е наместено на 13 број на канал не се префрла на него тука на зададениот 13 канал од телеком тоа е малку иритирачко барем за мене
На Л пакет си чим имаш 60/10, M е 50/10 (вдсл). Добра инфомација за wifi-то, скоро никој не знаеше да каже што е како е, значи може и преку wifi и да не се троши интернетот исто како на кабел (барем така разбирам).
Да, исто прочитав некаде за каналите дека се удав за местење по желба ама што е то е. Нели може да се стават канали во favorites? Колку канали може да се наместат?
btw Јас сум на М пакет вдсл 50/10 моментално
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2015
Мислења
2.660
Поени од реакции
1.543
Денеска не можам да гледам Бундес Лига цело време јавува грешка каналот Спортклуб 3, каде се емитува утакмицата.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
721
Поени од реакции
749
1000003675.jpg
Два Магента ТВ ресивери ви следуваат бесплатно, од 3ти натаму се доплаќа одредена сума месечно.
*Ова слика е ископана од Магента ТВ пдф документот што го има на официјалната страница на Македонски Телеком во делот на интернет и тв пакети.
**Се замолуваат членовите да го отворат официјалниот пдф документ ако сакаат да го прикачат на друго место на интернет, не е дозволено преземање на сликата прикачена погоре и поставување на друго место без поставување фуснота.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.189
Поени од реакции
595

Kajgana Shop

На врв Bottom