MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
24 април 2008
Мислења
10.666
Поени од реакции
11.887
...

Подобро е скроз да блокираат инсталација на апликации за да немаат проблеми
Се согласувам.

Многумина не го разбираат ризикот од користење на изнајмен рисивер кој поддржува Андроид или било какви апликации, бидејќи ако некогаш ја откажат претплатата или им се расипе рисиверот, рисиверот си заминува во магацин заедно со сите кориснички имиња и лозинки од апликациите.

Подобро е да си играат апликациски игранки директно преку самиот телевизор - под услов да е Смарт ТВ и да поддржува инсталирање на апликации, се разбира - или преку емитување на сликата и звукот од мобилен телефон или таблет компјутер директно на самиот телевизор преку Wi-Fi.

На крајот на краиштата нека си поврзат компјутер со телевизорот и сите проблеми се решени.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.168
Поени од реакции
7.713
Па така нешто и кај мене е, рутерот во една соба а ТВ-то во друга (1 зид помеѓу) ама краен случај ќе пуштам лан кабел секако не се скапи ама проблем е +кабел ќе ми се влече низ стан. Секако подобро е преку кабел...
Автоматски споено мислење:


Телекомци се фалат дека може да се инсталиртаат апликации од гугл плејстор ама некако чисто сумљам дека ќе може све и свашта да се инсталира, мора да има некое ограничување или забрана иначе боксот пепел ќе го направат лугево.
Подобро е скроз да блокираат инсталација на апликации за да немаат проблеми
И MaxTV е на LAN. Јас живеам на доградба последен стан поткровје. Не сум бил дома кога монтирале МаxTV aма колку што знам за ресиверот во дневна имам влечено кабел од рутер во моја соба па во ѕид, некаде веројатно носен низ таван и во дневна излегува кабелот од ѕид и во ресивер е приклучен.

Проблем е за некој станови влечење кабли. Оптички кабел колку што знам во згради се носи низ сите ката улази се до станот и ќе треба да се влече голем метарски LAN кабел до рутер. Кај мене ако се одлучам за оптички доколку има можност стварно ќе биде проблем за во соба во бокс да се донесе кабелот.
Автоматски споено мислење:

Се согласувам.

Многумина не го разбираат ризикот од користење на изнајмен рисивер кој поддржува Андроид или било какви апликации, бидејќи ако некогаш ја откажат претплатата или им се расипе рисиверот, рисиверот си заминува во магацин заедно со сите кориснички имиња и лозинки од апликациите.

Подобро е да си играат апликациски игранки директно преку самиот телевизор - под услов да е Смарт ТВ и да поддржува инсталирање на апликации, се разбира - или преку емитување на сликата и звукот од мобилен телефон или таблет компјутер директно на самиот телевизор преку Wi-Fi.

На крајот на краиштата нека си поврзат компјутер со телевизорот и сите проблеми се решени.
Мејлот ќе ти го дознаат кој ти е зошто на Google сметката се гледа, ако воопшто си се уклучул на Google смета за да ти работи Google play. Пасворди единствено ако имаш на некоја апликација па да ти сменат нешто. Друго ако имаш активирано додатно некоја апликација со IPTV листа најдобро е да ја имаш некаде и на друг андроид уред активирано за во случај да треба или да откажуваш претплата или ти се расипе боксот па да треба да ти го земат боксот.

Јас не верувам дека нешто ќе ти злоупотребуваат зошто тоа е веќе непочитување од нивна страна према корисниците. Кога ќе се откажеш од претплата во Телеком боксот ти го земаат и верувам праат фабрички рестарт одма, не се замараат што си инсталирал друго.
За инсталирање апликации не знам дали освен од Google play може да се инсталираат апликации некој apk. Би требало да има забрани за нешто.
 
Последно уредено:
Член од
27 октомври 2020
Мислења
116
Поени од реакции
106
Случајно кај мој роднина ја разгледав новата Магента тв и некако не ми остави впечаток за подобро функционирање. На пример, забележав и дека во делот Тв архива постои само емисијата "Еден на еден", додека на Мах тв во тв архива има 9 фолдери со различен тип на бесплатни содржини. Во јули ми истекува договорот и бидејќи имам оптика и сум задоволен од сегашните услови, ќе инсистирам да го продолжам договорот на постоечкиот пакет од Мах тв.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.168
Поени од реакции
7.713
Случајно кај мој роднина ја разгледав новата Магента тв и некако не ми остави впечаток за подобро функционирање. На пример, забележав и дека во делот Тв архива постои само емисијата "Еден на еден", додека на Мах тв во тв архива има 9 фолдери со различен тип на бесплатни содржини. Во јули ми истекува договорот и бидејќи имам оптика и сум задоволен од сегашните услови, ќе инсистирам да го продолжам договорот на постоечкиот пакет од Мах тв.
Moжеби не се договориле за останатите содржини да ги има на MagentaTV.

Во TВ архива на MaxTV стварно имаше интересни содржини. Концерти од Златно славејче, Биби и Боби, Кратки Вардар филмови, Македонски документарци..

Туку не знам дали можеш да си обновиш договор а да ти остане MaxTV. Старите Маgenta 1 пакети со MaxTV не постојат веќе. Кога ќе ти истече договорот седи си со истечен договор колку може дур не им текне некој агент да ти се јави по телефон со понуда некоја за MagentaTV :icon_lol:

До 31 мај им е промоцијата на MagentaTV со отклучени сите тв пакети. Кога ќе им заврши таа промоција сигурно летово ќе смислат нешто ново. Дали нови тв канали и нови содржини во MagentaTV ќе видиме.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.269
Поени од реакции
639
Случајно кај мој роднина ја разгледав новата Магента тв и некако не ми остави впечаток за подобро функционирање. На пример, забележав и дека во делот Тв архива постои само емисијата "Еден на еден", додека на Мах тв во тв архива има 9 фолдери со различен тип на бесплатни содржини. Во јули ми истекува договорот и бидејќи имам оптика и сум задоволен од сегашните услови, ќе инсистирам да го продолжам договорот на постоечкиот пакет од Мах тв.
Мислам не може да продолжиш договор со макств, мора магента да е пишеше некаде. Значи ако сакаш да останеш на макств не го обновувај договор и фурај си така
Автоматски споено мислење:

И MaxTV е на LAN. Јас живеам на доградба последен стан поткровје. Не сум бил дома кога монтирале МаxTV aма колку што знам за ресиверот во дневна имам влечено кабел од рутер во моја соба па во ѕид, некаде веројатно носен низ таван и во дневна излегува кабелот од ѕид и во ресивер е приклучен.

Проблем е за некој станови влечење кабли. Оптички кабел колку што знам во згради се носи низ сите ката улази се до станот и ќе треба да се влече голем метарски LAN кабел до рутер. Кај мене ако се одлучам за оптички доколку има можност стварно ќе биде проблем за во соба во бокс да се донесе кабелот.
Автоматски споено мислење:


Мејлот ќе ти го дознаат кој ти е зошто на Google сметката се гледа, ако воопшто си се уклучул на Google смета за да ти работи Google play. Пасворди единствено ако имаш на некоја апликација па да ти сменат нешто. Друго ако имаш активирано додатно некоја апликација со IPTV листа најдобро е да ја имаш некаде и на друг андроид уред активирано за во случај да треба или да откажуваш претплата или ти се расипе боксот па да треба да ти го земат боксот.

Јас не верувам дека нешто ќе ти злоупотребуваат зошто тоа е веќе непочитување од нивна страна према корисниците. Кога ќе се откажеш од претплата во Телеком боксот ти го земаат и верувам праат фабрички рестарт одма, не се замараат што си инсталирал друго.
За инсталирање апликации не знам дали освен од Google play може да се инсталираат апликации некој apk. Би требало да има забрани за нешто.
Затоа викам најдобро е ништо да не се инсталира за подобро да работи боксот. Ама луѓе ко луѓе ќе ставаат апликации и игри (ганат) и забораваат дека е овба бокс за гледање ТВ а не секојдневен андроид бокс за заебанции.
А за Google сметка најсугрно е да се отвори нов маил колку за регистрација на Гугл плеј и да не се чуваат информации од сајтови и посебно не од картици од банки..луѓево мислат дека е обичен бокс ова...
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.168
Поени од реакции
7.713
Мислам не може да продолжиш договор со макств, мора магента да е пишеше некаде. Значи ако сакаш да останеш на макств не го обновувај договор и фурај си така
Автоматски споено мислење:


Затоа викам најдобро е ништо да не се инсталира за подобро да работи боксот. Ама луѓе ко луѓе ќе ставаат апликации и игри (ганат) и забораваат дека е овба бокс за гледање ТВ а не секојдневен андроид бокс за заебанции.
А за Google сметка најсугрно е да се отвори нов маил колку за регистрација на Гугл плеј и да не се чуваат информации од сајтови и посебно не од картици од банки..луѓево мислат дека е обичен бокс ова...
Различен е Android на телефон и Android ТV на телевизор и бокс.

На Android TV на телевизор и бокс немаш Google Chrome, на Play store немаш премногу апликации и не секоја апликација што ја имаш на телефон би функционирала добро на бокс и телевизор.

Како што е на телефон немаш опција преку боксот или телевизорот да влезеш во Google сметката и таму да ги најдеш сите опции и податоци од зачувани сметки, пасворд за да може да менуваш нешто на Google сметката. За сето тоа треба да користиш телефон или компјутер (таблет, лаптоп или PC) Така да од Телеком да сакаат да чепкаат не можат бидејќи не ти го знаат пасвордот од Google сметката. Единствено како што пишав предходно може само да се види мејл адресата која ти е

Ова се го знам од тоа што имам телевизори со Android TV oперативен систем.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.168
Поени од реакции
7.713
Еве го деталното видео упатство за MagentaTV
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.168
Поени од реакции
7.713
Доколку во иднина успеат да го средат како што е германскиот на изглед и некој функции MagentaTV ќе биде супер.
1713645052008.png
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.269
Поени од реакции
639
Доколку во иднина успеат да го средат како што е германскиот на изглед и некој функции MagentaTV ќе биде супер.
Прегледај го приврзокот 413767
Германскава магента колку гледав е далеку понапред со софтвер и хардвер. Далеку сме од ова и прашање е дали ќе се мрдни од сегашнава...
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.168
Поени од реакции
7.713
Германскава магента колку гледав е далеку понапред со софтвер и хардвер. Далеку сме од ова и прашање е дали ќе се мрдни од сегашнава...
A што хардвер и софтвер имаат?
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.269
Поени од реакции
639
Благословени сте вие што се уште го имате стариот МаксТВ ресивер.
Толку ќе ви кажам :D
Сподели инфо :))) Добро е да се знае што е добро а што лошо во новава магента споредено со макств-то...
Автоматски споено мислење:

A што хардвер и софтвер имаат?
Спрема ова малку понапред се: https://www.androidtv-guide.com/pay-tv-provider/deutsche-telekom-magentatv-one-v2
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.386
Поени од реакции
560
Благословени сте вие што се уште го имате стариот МаксТВ ресивер.
Толку ќе ви кажам :D
зошто ?
Ја од стариот Мах тв мигрирав на Магента тв ,и позадоволен сум

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.168
Поени од реакции
7.713
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.269
Поени од реакции
639
Очигледно има различни мислења за магентава па не е лошо тие што мигрирале од макств на магентатв да споделат искуства било позитивни или негативни, предности и мани. За луѓе како мене да знаат на што се бидејќи никогаш не сум користел иптв, сум бил на кабловска па на двб-т од а1 и планирам после нова година да се префрлам на магента (да, огромен е скокот од а1 до телеком).
Автоматски споено мислење:

зошто ?
Ја од стариот Мах тв мигрирав на Магента тв ,и позадоволен сум

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Ајде и ти сподели искуства со магента и макств :))))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom