MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Od A1 koristam 5G WiFi preku dve sobi za MOVE i raboti bezprekorno kacuva 80Mbps (po dogovor 100Mbps) na samo edna crta
Зависи и од препреките видот на материјал за ѕидовите, цигла вс гипс картон, моделот на рутерот, вид на клиент, пример Хуавеи телефоните подолго го задржуваат Вифи сигналот пред да се префрлат на помала мрежа, за разлика од Шаоми. Но во глобала 2.4Гхц е постабилен сигнал.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
916
Поени од реакции
594
Дали и кај другите при враќање на некоја содржина, пример од вчера, сликата сецка. Така прави на било кој канал.
Да, или сецка или ќе се заглупи, посебно ако враќам нешто од вчера, завчера.
Исто така ми касни звукот, не се синхронизирани слика и звук. Одвратно за гледање. И ова треба да го платам, нели?

Sent from my phone using Tapatalk
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.524
Поени од реакции
11.596
Ова е апсолутно неточно, јас ги имам и двете мрежи, и 5гхц(ac) и 2.4Гхц (wifi 4) и можам со стопостна сигурност да потврдам дека 2.4Гхц има поголема безжична покриеност. Wifi 5 е добро само доколку си во иста соба со рутерот, после тоа покриеноста опаѓа драстично, доволно е само еден ѕид од тие со цигли што се во куќа да падна на една црта, и веднаш потоа оди на 2.4Гхц, доколку се автоматски двете мрежи.
Подобра безжична покриеност и поголема безжична покриеност не е исто.

Никогаш не реков дека 5 гигахерци имаат поголема безжична покриеност во споредба со 2.4 гигахерци.

А Dual Wi-Fi секако дека е подобра опција во споредба со само една безжична мрежа, ако мобилниот телефон/лаптопот/таблет компјутерот поддржува 5 гигахерци, ќе се закачи со Wi-Fi мрежата која зрачи на 5 гигахерци доколку истата е достапна, а уредите кои не поддржуваат 5 гигахерци или кои се надвор од покриеноста на Wi-Fi мрежата која зрачи на 5 гигахерци ќе се закачат со Wi-Fi мрежата која зрачи на 2.4 гигахерци. Тоа е една од поволностите кои ги нудат рутерите кои зрачат со Dual Wi-Fi.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.537
Поени од реакции
696
Ако си правел преселба од стара адреса на која си бил поврзан на оптичка мрежа, на нова адреса на која те поврзале на бакарна мрежа, рутерот од старата адреса го земаат назад, а рисиверите и далечинските управувачи секако дека си остануваат.

А ако си откажувал рисивер или ти менувале неисправен рисивер со нов рисивер, а ти ги оставиле старите далечински управувачи, најверојатно заборавиле да ги земат. Кога се враќа рисивер заедно со рисиверот задолжително се враќаат кабелот/адаптерот за струја и далечинскиот управувач, но ако техничарите заборавиле да го земат далечинскиот управувач тоа си е нивен проблем. HDMI и/или SCART каблите, и мрежните кабли спаѓаат во потрошливи материјали и затоа остануваат кај корисникот, не се враќаат.

Ако ти вршат работа далечинските управувачи слободно користи ги, ако не ти вршат работа чувај ги за некој друг или за во иднина, не им ги враќај ако не ти ги побараат бидејќи ако им ги вратиш без да ти ги побараат, знаат да ти наплатат пенали за вратена неисправна опрема. А1 се бетер, бараат да им вратиш буквално се` и сешто што ти дале на користење, за најмала ситница ќе ти наплатат пенали.

И најважно, кога враќаш било каква опрема во салон, задолжително да им побараш потврда за вратената опрема за да не им текне да ти наплатат пенали за наводно неисправна вратена опрема.



На MaxTV рисиверите го помнат распоредот на ТВ каналите се` додека не биде исфлена некоја нова верзија на софтверот, а во случајот со MaxTV нова верзија на софтверот многу ретко исфрлуваат. А и кога ќе исфрлат нова верзија на софтверот за MaxTV, распоредот на ТВ каналите лесно се менува во споредба со рисиверите на А1, одзема околу 10 до 15 минути.

Ти држи вода теоријата за задржување на MaxTV на ADSL, а Магента ТВ да работи на VDSL и на оптичка мрежа, но за жал од крајот на 2022 година и почетокот на 2023 година во Македонски Телеком имаат нови раководители и директори кои се разбираат од техника колку што последните двајца генерални директори на Боинг се разбираа од авијација - за жал со фатални последици по животите на стотици луѓе, кои на крајот резултираа со оставките на тие двајца генерални директори - а кои се посветени на намалување на бројот на вработени и уште понатамошно цедење пари од рајата.

Бидејќи појма немаат од техника, поверувале во приказните кои им ги раскажале некои луѓе според кои најголемиот број на дефекти во Македонски Телеком биле дефектите на рисиверите, па префрлувањето на сите постоечки корисници од MaxTV кон Магента ТВ ќе ги решело сите тие проблеми бидејќи на Андроид платформата имало помалку дефекти, што е чиста глупост, опремата секогаш се расипува колку и да е нова и современа.

Но бидејќи веќе тргнаа по тој пат за жал мали се шансите да запрат, а да тргнат назад на стариот пат шансите се речиси непостоечки.
Да се преселив пред 2 години и кога ми ги поврзуваа старите уреди за Мах Тв му кажав на техничарот да го земе и оптичкиот рутер тој ми го остави еве и сега кога се префрлив на Магента Тв имаше донесено два бокса и нов рутер старите ги зема Мах Тв ресиверите а на стариот рутер само од централа инсталираа нов софтвер и новиот рутер ми го остави инаку никаде не потпишуваш реверс или било што друго дека си подигнал или ти монтирале некоја опрема додека Он Нет потпишуваш реверс за подигната опрема потоа кога ја враќав во Оне ми дадоа потпишан реверс дека сум ја вратил опремата за после 1 година ми ја бараа опремата назад имав проблем со Оне тогашен околу опремата чиста случајност што сум ги зачувал реверсите
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.145
Поени од реакции
564
Ова е апсолутно неточно, јас ги имам и двете мрежи, и 5гхц(ac) и 2.4Гхц (wifi 4) и можам со стопостна сигурност да потврдам дека 2.4Гхц има поголема безжична покриеност. Wifi 5 е добро само доколку си во иста соба со рутерот, после тоа покриеноста опаѓа драстично, доволно е само еден ѕид од тие со цигли што се во куќа да падна на една црта, и веднаш потоа оди на 2.4Гхц, доколку се автоматски двете мрежи.
Па незнам баш дека е така, кај мене рутерот е мојата соба а дневната ја дели еден зид и сигналот е супер на сите уреди што поджуваат 5гхз и сум немал проблем до сега. Може послаб е зидот...исто и со 2,4гхз
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.524
Поени од реакции
11.596
Да се преселив пред 2 години и кога ми ги поврзуваа старите уреди за Мах Тв му кажав на техничарот да го земе и оптичкиот рутер тој ми го остави еве и сега кога се префрлив на Магента Тв имаше донесено два бокса и нов рутер старите ги зема Мах Тв ресиверите а на стариот рутер само од централа инсталираа нов софтвер и новиот рутер ми го остави инаку никаде не потпишуваш реверс или било што друго дека си подигнал или ти монтирале некоја опрема додека Он Нет потпишуваш реверс за подигната опрема потоа кога ја враќав во Оне ми дадоа потпишан реверс дека сум ја вратил опремата за после 1 година ми ја бараа опремата назад имав проблем со Оне тогашен околу опремата чиста случајност што сум ги зачувал реверсите
Што и да ти оставиле од стара опрема од Македонски Телеком која повеќе не ја користиш, не им ја враќај во никој случај, освен ако од Македонски Телеком ти ја побараат таа стара опрема.

Кога се менува постоечка опрема со нова опрема по правило овластените лица - во овој случај техничарите - ја земаат старата опрема и ја враќаат во магацин, нивна обврска е да ја раздолжат. Доколку не ја раздолжат ќе им биде наплатена со наредниот попис кој како и кај повеќето компании го прават на крајот на тековната година или на почетокот на новата година, и ќе им биде одземено од платите бидејќи не ја вратиле и раздолжиле опремата.

Секако постои и опцијата да ја имаат раздолжено опремата во компјутерскиот систем, а да оставиле забелешка дека ти треба да ја вратиш опремата, а да не ти го посочиле тоа кога ја менувале опремата. За ова ќе дознаеш кога ќе ти пристигне превисока сметка за невратена опрема, но во таков случај ќе им поднесеш приговор во салон и ќе им посочиш дека техничарите никогаш не ти кажале дека ти треба да ја вратиш таа опрема. Доколку ти го прифатат приговорот ќе ја повлечат сумата која ја бараат за невратената опрема, а доколку не ти го прифатат приговорот тогаш нареден чекор е да поднесеш приговор до Агенција за електронски комуникации - АЕК.

Како и да е, стара опрема ќе им ја вратиш единствено и само ако ти ја побараат, во спротивно прибери ја некаде каде што нема да ја заборавиш и каде што нема да се оштети и не им ја враќај.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.145
Поени од реакции
564
Новиот магента бокс дали знае некој спецификации? HDMI верзија, Лан (МБ или ГБ), WiFi стандард...никаде не најдов инфо..
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.145
Поени од реакции
564
Член од
7 јануари 2015
Мислења
916
Поени од реакции
594
Го знам овој сајт и нема ништо од инфото што го барам. Чисто онака ме интересира. Прашв на телеком фејсбук и ме упатија на главната страна за магента..хахаха Легенди се
Wifi raboti na 5gh

Sent from my phone using Tapatalk
 
Член од
25 јануари 2006
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo prijateli, dali ima nekoj magentatv box zemeno i dali probal da instalira stremio?
Dali voopsto moze da se instalira stremio ili imaat staveno zabrana za vakov tip na aplikacii.
Vi blagodaram, pozz
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.145
Поени од реакции
564
Е сега некои велат дека не им работело wifi-тo други работело. Каква корист од него ако интернет сообраќајот преку него се одзема од месечниот лимит?
(се установи дека преку ЛАН не зема а преку wifi зема)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.917
Поени од реакции
7.581
Е сега некои велат дека не им работело wifi-тo други работело. Каква корист од него ако интернет сообраќајот преку него се одзема од месечниот лимит?
(се установи дека преку ЛАН не зема а преку wifi зема)
Секако подобро е уредот да ти е на LAN кабел вклучен затоа што стабилна е конекцијата ама не секој има можност да влече кабли од рутер до ресивер/бокс.
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
377
Поени од реакции
183
Zdravo prijateli, dali ima nekoj magentatv box zemeno i dali probal da instalira stremio?
Dali voopsto moze da se instalira stremio ili imaat staveno zabrana za vakov tip na aplikacii.
Vi blagodaram, pozz
Можеш да инсталираш Stremio, не е блокиран. Ако сакаш да поставиш автоматски да ти става преводи српски,хрватски тоа не може. Во менито на Stremio дава само Македонски и албански мислам превод. Ама рачно на секој филм можеш да си ставаш било каков превод.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.145
Поени од реакции
564
Секако подобро е уредот да ти е на LAN кабел вклучен затоа што стабилна е конекцијата ама не секој има можност да влече кабли од рутер до ресивер/бокс.
Па така нешто и кај мене е, рутерот во една соба а ТВ-то во друга (1 зид помеѓу) ама краен случај ќе пуштам лан кабел секако не се скапи ама проблем е +кабел ќе ми се влече низ стан. Секако подобро е преку кабел...
Автоматски споено мислење:

Можеш да инсталираш Stremio, не е блокиран. Ако сакаш да поставиш автоматски да ти става преводи српски,хрватски тоа не може. Во менито на Stremio дава само Македонски и албански мислам превод. Ама рачно на секој филм можеш да си ставаш било каков превод.
Телекомци се фалат дека може да се инсталиртаат апликации од гугл плејстор ама некако чисто сумљам дека ќе може све и свашта да се инсталира, мора да има некое ограничување или забрана иначе боксот пепел ќе го направат лугево.
Подобро е скроз да блокираат инсталација на апликации за да немаат проблеми
 

Kajgana Shop

На врв Bottom