MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.025
Поени од реакции
436
3. Ако имаш комбо пакет и го избереш Хбо пакетот како бесплатен за 99 денари плус месечно добиваш Хбо Макс + Видеотека
Ne, ako go odberes vo kombo hbo kako besplaten paket gi dobivas kanalite samo.
Ima dva paketi Hbo i Hbo Premium, Hbo se samo kanalite i mozes da go odberes vo besplatni paketi, a Hbo Premium e so videotekata i Hbo max i nemoze da se odbere vo besplatni paketi.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.489
Поени од реакции
5.512
Ne, ako go odberes vo kombo hbo kako besplaten paket gi dobivas kanalite samo.
Ima dva paketi Hbo i Hbo Premium, Hbo se samo kanalite i mozes da go odberes vo besplatni paketi, a Hbo Premium e so videotekata i Hbo max i nemoze da se odbere vo besplatni paketi.
Затоа и убаво пишав за 99 денари плус можеш Видеотека + Хбо Макс да си активираш.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.189
Поени од реакции
595
МагентаТВ ќе работи со Speedport+ рутер или ќе даваат нов?
ps (се работи за ВДСЛ)
 
Последно уредено:
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.547
Поени од реакции
703
МагентаТВ ќе работи со Speedport+ рутер или ќе даваат нов?
ps (се работи за ВДСЛ)
Кај мене не го сменија рутерот и работи со Speedport+ тој белиот ,само техничарот се јави во централа пуштија нов софтвер и брзината е зголемена на speedtest ми покажувам 50/10 додека во апликацијата пишува 60/10 максимум што може да одбереш е L пакетот
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.189
Поени од реакции
595
Кај мене не го сменија рутерот и работи со Speedport+ тој белиот ,само техничарот се јави во централа пуштија нов софтвер и брзината е зголемена на speedtest ми покажувам 50/10 додека во апликацијата пишува 60/10 максимум што може да одбереш е L пакетот
Сега сум на 50/10, М пакет и имам тасков рутер затоа прашав. И како си задоволен од магентата? Сликата?
btw Дали ти работи WIFI-то ? :)
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.594
Поени од реакции
11.760
Кај мене не го сменија рутерот и работи со Speedport+ тој белиот ,само техничарот се јави во централа пуштија нов софтвер и брзината е зголемена на speedtest ми покажувам 50/10 додека во апликацијата пишува 60/10 максимум што може да одбереш е L пакетот
Иако навидум не се разликуваат, сепак Speedport Entry 2i и Speedport Plus се два различни рутера од два различни производители.

Speedport Entry 2i

Speedport Plus

Speedport Entry 2i го произведува кинески ZTE, додека Speedport Plus го произведува француски Sercomm.

Но далеку поважната разлика помеѓу двата уреда е во тоа што Speedport Plus доаѓа со Wi-Fi 5 ревизија, односно Wi-Fi ac, поради што има подобра безжична Wi-Fi покриеност во споредба со Speedport Entry 2i.

Единствената разлика во надворешниот изглед е тоа што Speedport Plus доаѓа со USB порта, додека Speedport Entry 2i доаѓа без USB порта.

Додека си поврзан преку бакарната телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком најдобри резултати ќе добиеш исклучиво со Speedport Plus рутер, или со новиот Arcadyan VRV9518 BA-2C, ова се единствените два рутера кои функционираат преку бакарна телекомуникациска мрежа за кои Македонски Телеком дозволува поврзување на Магента ТВ.

Единствено провери си дали адаптерот за рутерот е оригинален, односно дали пренесува струја од 12 волти со 2 ампера (12.0V, 2.0A). Неретко им се случува да даваат користени рутери или користени адаптери, а ако некогаш ти рикнал адаптерот и дошле да го заменат, добри се шансите да го замениле со користен адаптер кој можеби не е со соодветната моќност. Доколку адаптерот не е со соодветната моќност која му треба на рутерот, истиот ќе се рестартира одвреме навреме кога ќе биде оптоварен од повеќе корисници, на пример гледаш телевизија, а во меѓувреме некој се закачил на Wi-Fi безжичната мрежа, па рутерот се рестартира бидејќи нема доволно струја од адаптерот.

Моќноста на адаптерот ти е запишана на самиот адаптер, ако пишува дека DC Output излезната струја изнесува 12.0V, 2.0A, тогаш имаш оригинален адаптер и не би требало да имаш проблеми со рутерот.
 
Последно уредено:
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.547
Поени од реакции
703
Иако навидум не се разликуваат, сепак Speedport Entry 2i и Speedport Plus се два различни рутера од два различни производители.

Speedport Entry 2i

Speedport Plus

Speedport Entry 2i го произведува кинески ZTE, додека Speedport Plus го произведува француски Sercomm.

Но далеку поважната разлика помеѓу двата уреда е во тоа што Speedport Plus доаѓа со Wi-Fi 5 ревизија, односно Wi-Fi ac, поради што има подобра безжична Wi-Fi покриеност во споредба со Speedport Entry 2i.

Единствената разлика во надворешниот изглед е тоа што Speedport Plus доаѓа со USB порта, додека Speedport Entry 2i доаѓа без USB порта.

Додека си поврзан преку бакарната телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком најдобри резултати ќе добиеш исклучиво со Speedport Plus рутер, или со новиот Arcadyan VRV9518 BA-2C, ова се единствените два рутера кои функционираат преку бакарна телекомуникациска мрежа за кои Македонски Телеком дозволува поврзување на Магента ТВ.

Единствено провери си дали адаптерот за рутерот е оригинален, односно дали пренесува струја од 12 волти со 2 ампера (12.0V, 2.0A). Неретко им се случува да даваат користени рутери или користени адаптери, а ако некогаш ти рикнал адаптерот и дошле да го заменат, добри се шансите да го замениле со користен адаптер кој можеби не е со соодветната моќност. Доколку адаптерот не е со соодветната моќност која му треба на рутерот, истиот ќе се рестартира одвреме навреме кога ќе биде оптоварен од повеќе корисници, на пример гледаш телевизија, а во меѓувреме некој се закачил на Wi-Fi безжичната мрежа, па рутерот се рестартира бидејќи нема доволно струја од адаптерот.

Моќноста на адаптерот ти е запишана на самиот адаптер, ако пишува дека DC Output излезната струја изнесува 12.0V, 2.0A, тогаш имаш оригинален адаптер и не би требало да имаш проблеми со рутерот.
Да има можност за приклучок на USB инаку имам и уште еден рутер кој ми го остави техничарот како и од претходниот стан каде имав оптика и тој рутер ми го оставија далечинските управувачи исто ги оставаат не ги зимаат незнам зашто
Автоматски споено мислење:

Сега сум на 50/10, М пакет и имам тасков рутер затоа прашав. И како си задоволен од магентата? Сликата?
btw Дали ти работи WIFI-то ? :)
Да работи вифито но кога ќе го исклучам мражниот кабел од боксот,квалитетот на сликата можеби за нијанса е подобра од претходните уреди за Мах ТВ ,имаат некои недостатоци тоа што многу е глупаво направено менувањето на распоредот на каналите претходно беше многу побргу сега секој канал треба да го селектираш и да го изместуваш а претходно можеше да го зададеш на таа позиција исто така што доколку ХБО на пример си го наместил на 13 неможеш дирекно да одбереш 13 и да те префрли на тој канал туку те префрла на 13 кој е зададен од Телеком пример МРТ5 ,и препорака да не се исклучува боксот за да работи побргу за да не чекаш да повелкува подесувања од централа ,мислам дека и на бакар + ВДСЛ можат да одат и со поголеми брзини но незнам зашто телеком не го дозволува тоа предходно тука многу така наречени стручни лица вела 20 е максимумот сега со новава технологија дозволуваат 60/10
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2024
Мислења
3
Поени од реакции
1
Дали и кај другите при враќање на некоја содржина, пример од вчера, сликата сецка. Така прави на било кој канал.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.189
Поени од реакции
595
Да има можност за приклучок на USB инаку имам и уште еден рутер кој ми го остави техничарот како и од претходниот стан каде имав оптика и тој рутер ми го оставија далечинските управувачи исто ги оставаат не ги зимаат незнам зашто
Автоматски споено мислење:


Да работи вифито но кога ќе го исклучам мражниот кабел од боксот,квалитетот на сликата можеби за нијанса е подобра од претходните уреди за Мах ТВ ,имаат некои недостатоци тоа што многу е глупаво направено менувањето на распоредот на каналите претходно беше многу побргу сега секој канал треба да го селектираш и да го изместуваш а претходно можеше да го зададеш на таа позиција исто така што доколку ХБО на пример си го наместил на 13 неможеш дирекно да одбереш 13 и да те префрли на тој канал туку те префрла на 13 кој е зададен од Телеком пример МРТ5 ,и препорака да не се исклучува боксот за да работи побргу за да не чекаш да повелкува подесувања од централа ,мислам дека и на бакар + ВДСЛ можат да одат и со поголеми брзини но незнам зашто телеком не го дозволува тоа предходно тука многу така наречени стручни лица вела 20 е максимумот сега со новава технологија дозволуваат 60/10
Не сум користел никогаш макств така се ќе биде Ново кога ќе се префрлам на магентатв. Само ќе мора да чекам да ми заврши прво договорт за а1 за телевизијата (уште 8 месеци). И остана мистерија дали се троши нетот преку wifi или не. Иако од телеком препорачуваат конекција преку ЛАН.
Најдобро е да се остават каналите како што се, бидејќки си секој апдејт ке се реситираат. На стариот тв изгубив саат и кусур во местење накани на овој или онај број...зифци искинав.
Нека си стојат како што се ќе се навикне човек на нив со тек на време секако не гледа секо јден редовно по 20-30 канали.
Ти си на бакар или оптика? Л пакет рече имаш ама ако е 60/10 би требало да е оптика.
Магентава ќе тера супер и на ВДСЛ бидејќки колку можам да дојдам до информации, канлите се со 3-4мб битрејт...АДСЛ нема логика општо иптв..од 8-10мб да ти земе 3-4мб...добро е ако не се користи нетот често.
Може телеком треба да ги подели засега макств за АДСЛ и магентатв за ВДСЛ и оптика или и вдсл да е со макств..а оптика така ќе се деоптерети и може да пуштат и поквалитена слика и повисока резолуција..ама тоа се пусти желби
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
721
Поени од реакции
749
Не сум користел никогаш макств така се ќе биде Ново кога ќе се префрлам на магентатв. Само ќе мора да чекам да ми заврши прво договорт за а1 за телевизијата (уште 8 месеци). И остана мистерија дали се троши нетот преку wifi или не. Иако од телеком препорачуваат конекција преку ЛАН.
Најдобро е да се остават каналите како што се, бидејќки си секој апдејт ке се реситираат. На стариот тв изгубив саат и кусур во местење накани на овој или онај број...зифци искинав.
Нека си стојат како што се ќе се навикне човек на нив со тек на време секако не гледа секо јден редовно по 20-30 канали.
Ти си на бакар или оптика? Л пакет рече имаш ама ако е 60/10 би требало да е оптика.
Магентава ќе тера супер и на ВДСЛ бидејќки колку можам да дојдам до информации, канлите се со 3-4мб битрејт...АДСЛ нема логика општо иптв..од 8-10мб да ти земе 3-4мб...добро е ако не се користи нетот често.
Може телеком треба да ги подели засега макств за АДСЛ и магентатв за ВДСЛ и оптика или и вдсл да е со макств..а оптика така ќе се деоптерети и може да пуштат и поквалитена слика и повисока резолуција..ама тоа се пусти желби
VDSL e 60/10 Mbps, оптика е 200/100 Mbps во L пакетот.
Ќе биде сегде достапна да, оти кај нас каналите кај Телеком се со помал битрејт.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.594
Поени од реакции
11.760
Да има можност за приклучок на USB инаку имам и уште еден рутер кој ми го остави техничарот како и од претходниот стан каде имав оптика и тој рутер ми го оставија далечинските управувачи исто ги оставаат не ги зимаат незнам зашто
Ако си правел преселба од стара адреса на која си бил поврзан на оптичка мрежа, на нова адреса на која те поврзале на бакарна мрежа, рутерот од старата адреса го земаат назад, а рисиверите и далечинските управувачи секако дека си остануваат.

А ако си откажувал рисивер или ти менувале неисправен рисивер со нов рисивер, а ти ги оставиле старите далечински управувачи, најверојатно заборавиле да ги земат. Кога се враќа рисивер заедно со рисиверот задолжително се враќаат кабелот/адаптерот за струја и далечинскиот управувач, но ако техничарите заборавиле да го земат далечинскиот управувач тоа си е нивен проблем. HDMI и/или SCART каблите, и мрежните кабли спаѓаат во потрошливи материјали и затоа остануваат кај корисникот, не се враќаат.

Ако ти вршат работа далечинските управувачи слободно користи ги, ако не ти вршат работа чувај ги за некој друг или за во иднина, не им ги враќај ако не ти ги побараат бидејќи ако им ги вратиш без да ти ги побараат, знаат да ти наплатат пенали за вратена неисправна опрема. А1 се бетер, бараат да им вратиш буквално се` и сешто што ти дале на користење, за најмала ситница ќе ти наплатат пенали.

И најважно, кога враќаш било каква опрема во салон, задолжително да им побараш потврда за вратената опрема за да не им текне да ти наплатат пенали за наводно неисправна вратена опрема.

Не сум користел никогаш макств така се ќе биде Ново кога ќе се префрлам на магентатв. Само ќе мора да чекам да ми заврши прво договорт за а1 за телевизијата (уште 8 месеци). И остана мистерија дали се троши нетот преку wifi или не. Иако од телеком препорачуваат конекција преку ЛАН.
Најдобро е да се остават каналите како што се, бидејќки си секој апдејт ке се реситираат. На стариот тв изгубив саат и кусур во местење накани на овој или онај број...зифци искинав.
Нека си стојат како што се ќе се навикне човек на нив со тек на време секако не гледа секо јден редовно по 20-30 канали.
Ти си на бакар или оптика? Л пакет рече имаш ама ако е 60/10 би требало да е оптика.
Магентава ќе тера супер и на ВДСЛ бидејќки колку можам да дојдам до информации, канлите се со 3-4мб битрејт...АДСЛ нема логика општо иптв..од 8-10мб да ти земе 3-4мб...добро е ако не се користи нетот често.
Може телеком треба да ги подели засега макств за АДСЛ и магентатв за ВДСЛ и оптика или и вдсл да е со макств..а оптика така ќе се деоптерети и може да пуштат и поквалитена слика и повисока резолуција..ама тоа се пусти желби
На MaxTV рисиверите го помнат распоредот на ТВ каналите се` додека не биде исфлена некоја нова верзија на софтверот, а во случајот со MaxTV нова верзија на софтверот многу ретко исфрлуваат. А и кога ќе исфрлат нова верзија на софтверот за MaxTV, распоредот на ТВ каналите лесно се менува во споредба со рисиверите на А1, одзема околу 10 до 15 минути.

Ти држи вода теоријата за задржување на MaxTV на ADSL, а Магента ТВ да работи на VDSL и на оптичка мрежа, но за жал од крајот на 2022 година и почетокот на 2023 година во Македонски Телеком имаат нови раководители и директори кои се разбираат од техника колку што последните двајца генерални директори на Боинг се разбираа од авијација - за жал со фатални последици по животите на стотици луѓе, кои на крајот резултираа со оставките на тие двајца генерални директори - а кои се посветени на намалување на бројот на вработени и уште понатамошно цедење пари од рајата.

Бидејќи појма немаат од техника, поверувале во приказните кои им ги раскажале некои луѓе според кои најголемиот број на дефекти во Македонски Телеком биле дефектите на рисиверите, па префрлувањето на сите постоечки корисници од MaxTV кон Магента ТВ ќе ги решело сите тие проблеми бидејќи на Андроид платформата имало помалку дефекти, што е чиста глупост, опремата секогаш се расипува колку и да е нова и современа.

Но бидејќи веќе тргнаа по тој пат за жал мали се шансите да запрат, а да тргнат назад на стариот пат шансите се речиси непостоечки.
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.189
Поени од реакции
595
VDSL e 60/10 Mbps, оптика е 200/100 Mbps во L пакетот.
Ќе биде сегде достапна да, оти кај нас каналите кај Телеком се со помал битрејт.
М пакет користам јас 50/10 ама ќе фура без проблем
Автоматски споено мислење:

Користам моментално двбт тв од а1 со договор до декември. Пишав маил дали може Случајно да се раскине договорт без пенали пошо е бош услуга (екс бумтв) ама чисто сумљам. Ако може, веднаш одам телеком и прам нов договор за нет+тв
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2015
Мислења
2.660
Поени од реакции
1.543
Но далеку поважната разлика помеѓу двата уреда е во тоа што Speedport Plus доаѓа со Wi-Fi 5 ревизија, односно Wi-Fi ac, поради што има подобра безжична Wi-Fi покриеност во споредба со Speedport Entry 2i.
Ова е апсолутно неточно, јас ги имам и двете мрежи, и 5гхц(ac) и 2.4Гхц (wifi 4) и можам со стопостна сигурност да потврдам дека 2.4Гхц има поголема безжична покриеност. Wifi 5 е добро само доколку си во иста соба со рутерот, после тоа покриеноста опаѓа драстично, доволно е само еден ѕид од тие со цигли што се во куќа да падна на една црта, и веднаш потоа оди на 2.4Гхц, доколку се автоматски двете мрежи.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.297
Поени од реакции
3.668
Ова е апсолутно неточно, јас ги имам и двете мрежи, и 5гхц(ac) и 2.4Гхц (wifi 4) и можам со стопостна сигурност да потврдам дека 2.4Гхц има поголема безжична покриеност. Wifi 5 е добро само доколку си во иста соба со рутерот, после тоа покриеноста опаѓа драстично, доволно е само еден ѕид од тие со цигли што се во куќа да падна на една црта, и веднаш потоа оди на 2.4Гхц, доколку се автоматски двете мрежи.
Tocno e 2.4 ima pogolema pokrienost(najgolema)vo sporedba so ponovite mrezi (wifi5 wifi6)koi imaat golem protok-mala pokrienost....
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.025
Поени од реакции
436
Ова е апсолутно неточно, јас ги имам и двете мрежи, и 5гхц(ac) и 2.4Гхц (wifi 4) и можам со стопостна сигурност да потврдам дека 2.4Гхц има поголема безжична покриеност. Wifi 5 е добро само доколку си во иста соба со рутерот, после тоа покриеноста опаѓа драстично, доволно е само еден ѕид од тие со цигли што се во куќа да падна на една црта, и веднаш потоа оди на 2.4Гхц, доколку се автоматски двете мрежи.
Od A1 koristam 5G WiFi preku dve sobi za MOVE i raboti bezprekorno kacuva 80Mbps (po dogovor 100Mbps) na samo edna crta
 

Kajgana Shop

На врв Bottom