MARNet - уназадени со години!

Gandalf

Претплатникот не е достапен во моментов
Член од
23 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
Јас денеска го поминав цел ден рагледувајќи го овој проблем на интернет и како што гледам .мк воопшто нее регистрирано. + тоа МАРНет како институција не може да се најде никаде, ниту на internic, ниту на verisign, ниту на уште 5-6 места поврзани со регистрирање на домеини. И да, ACID, online петиција е нешто што јас 100% би го подржал. Мислам, крајно време е да се сменат некои работи.
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Gandalf напиша:
Јас денеска го поминав цел ден рагледувајќи го овој проблем на интернет и како што гледам .мк воопшто нее регистрирано. + тоа МАРНет како институција не може да се најде никаде, ниту на internic, ниту на verisign, ниту на уште 5-6 места поврзани со регистрирање на домеини. И да, ACID, online петиција е нешто што јас 100% би го подржал. Мислам, крајно време е да се сменат некои работи.
Гандалф МАРНет не е институција...тоа е организација која работи во склоп на факултетот Св Кирил и Методиј...тие го имаат правото во мк да регистрираат домени и тоа е спонзорирано од министерство за надворешни работи...е сега дали ти станува јасно зошто никој не се залага за нешто да се промени туку останува се како што е досега... и јас би поддржала ваква некоја иницијатива, но никој не го засега тоа воопшто во мометот... еве типичен пр. домените за градовите во Р.М. ги држи УНЕТ...во времето кога почна да работи МАРНет тие како прв интерент провајдер ги имаат регистрирано кај МАРНет...освен www.skopje.com.mk ...а и тој е катастрофа...другите градови немаат веб страници, бидејки типовите немале материјал, а и никој не се нашол да им испрати...не се за продажба значи општините како општини неможат да ги откупат туку како што разбрав мораат да платат на унет хостинг и да им дадат материјал и тие УНЕТ да управаат со сајтовите...болна работа...има мал милион такви примери...кои ги знам лично бидејки доста имам работено на такви случаи...значи таму на факултетот никој не се замара и нема ред во врска со таа работа...и никој неможе да им го одземе правото бидејки министерство стои позади нив...што знам јас се откажав од регистрирање на ком.мк...па што си запнал имаш мал милион други кај што можеш да регистрираш за 30 мин со кредитна карта...како и самиот кажа годеди...и јас ке се потпишам на петицијата, но верувај дека никој не се замара со таа работа, а најмалку МАРНет. :)
 

Gandalf

Претплатникот не е достапен во моментов
Член од
23 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
Еј, да, ок, ако гњавам јас можам и да престанам со ова, не се љутам, само сум скроз иритиран и мислам дека преголема работа е тоа за да ја оставам овака. Преголема работа е македонскиот веб простор за да некој толку неодговорно си игра со него. И да, сум запнал, мислам дека е нормално да сака некој да има .ком.мк домеин, без разлика зашто ќе ја користи. Веројатно затоа кога ќе одите на веб страната на МАРНет, ке видите колку малку .мк веб страни се имат отворено од кога постои .мк до сега. Побогу, сум запнал, како се осеќате вие кога знаете дека Зимбабве има регистрирно повеќе локални домеини од нас. Мене ми иде да врескам.
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Gandalf напиша:
Еј, да, ок, ако гњавам јас можам и да престанам со ова, не се љутам, само сум скроз иритиран и мислам дека преголема работа е тоа за да ја оставам овака. Преголема работа е македонскиот веб простор за да некој толку неодговорно си игра со него. И да, сум запнал, мислам дека е нормално да сака некој да има .ком.мк домеин, без разлика зашто ќе ја користи. Веројатно затоа кога ќе одите на веб страната на МАРНет, ке видите колку малку .мк веб страни се имат отворено од кога постои .мк до сега. Побогу, сум запнал, како се осеќате вие кога знаете дека Зимбабве има регистрирно повеќе локални домеини од нас. Мене ми иде да врескам.
:) јас врескам одамна ама никој не ме слуша...и бев скроз изревотирана накурчена и што уште не и сеуште ме држи, но проблемот е голем и тешко некој да го реши во блиска иднина.
А знаеш ли еден факт дека можеш да бидеш одбиен за да регистрираш некој домен со комлетна целосна регуларна документација и дека може да добиеш одговор во стилот мора да додадете уште две букви...пр. фирмата се вика комакомерц и сака домен њњњ.комакомерц.ком.мк...тие може да кажат е небива вака ке мора да додадете некоја буква њњњ.комакомерцдоо.ком.мк на пример...е тоа кога го бев слушнала паднав во транс дефинитивно...а што е најсурово њњњ.комамомерц.ком.мк е слободен не го има регистрирано никој до сега...ај ти сега види на која финта одат тие....на комерцијална банка њњњ.комерцијалнабанка.ком.мк не е тој домен туку е њњњ.кб.ком.мк...или стопанска е њњњ.стб.ком.мк...е зошто...ај нека ми каже некој.
мене ми е преку дојдено од нив, но како да се промени тоа...со штрајк...со петиција...како???
 

Gandalf

Претплатникот не е достапен во моментов
Член од
23 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
Хммм, па дефинитивно петиција за почеток, како второ наоѓање на сите релевантни фактори во светот и пуштање по еден емаил на сите, ставање на вест и повик од www.kajgana.com, по можност и од home page на другите веб портали во Македонија (дури и тие што се на .ком.мк) и на крај едно отворено писмо до МАРНет дека ако не си ја вршат работата како што треба, може слободно да се сликат, а сликите со задоволсвто ќе се објават на форумот на кајгана. Ако они нејќат, има кој сака да регистрира домеини.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.181
Поени од реакции
34.394
Кајгана може да регистрира... :)
 

Gandalf

Претплатникот не е достапен во моментов
Член од
23 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
Браво за кајгана
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Гандалф можеш да отидеш во некоја хостинг компанија кај нас и да си платиш да ти регистрираат они без ти да се мачиш. Је да така малку поскапо ќе ти биде бидејќи си зимаат провизија ама барем ќе ти ја завршат работата. Од мое лично искуство кога требаше да се регистрира домаин .com.mk чекавме само 3-4 дена и работата се заврши без никакви проблеми.

П.С. Ако незнаеш некоја хостинг компанија на врвов на форумов имаш еден линк.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.181
Поени од реакции
34.394
Сето тоа е во ред момци, ама финтата е да може СЕКОЈ САМ да регистрира домени и за БРЗО ВРЕМЕ. И да купиш домен преку хостинг компанија, така само на нив им го префрлаш „теретот“... Не дека е некој терет, ама исто време ќе ти треба. Недела, две...

Башка Вардарче, домените така не се регистрираат на нивно име, туку на името на фирмата преку која луѓето го купиле доменот. Реков, ТРЕБА ДА МОЖЕ СЕКОЈ САМ ДА СИ РЕГИСТРИРА ДОМЕНИ И ЗА БРЗО ВРЕМЕ!

Ајде Гандалф, мисли што треба да има во петицијата... :wink:
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
ја коа прашуев чисто информативно за макнба за домејн, наидов на овој одговор:
типчето од марнет напиша:
Poccituvani

MARNet ne mozze da ve sprecci da go registrirate domenot nba.com.mk. No dokolku
se javi firma koja go ima registrirano brendot nba, po procedeura propissana vo
pravilnikot za registracija na domeni mozze da vi go odzeme (ssto nemora da
znacci deka kke se slucci).
мрско. ни сам не знае шо кажа. штета го иам избришано мејлот кај шо ми вика да си регнам .name.mk :)

а башка шо овие зз цц мм кк пп сс ко шушкање делуваат.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Што очекувате од багра улежани универзитетски дебили кои раководат со МарНет? А и тие кои работат, и не се чувствуваат како што ги опишав треба да се потрудат и на своите претпоставени да им кажат како функционираат работите насекаде во светот - се разбира доколку навистина знаат. Вака, ќе остане само впечатокот дека навистина ги мрзи, немаат познавање или знаат ама не мрдаат со мал прст за да сторат нешто.

Кајгана не е на com.mk исклучиво токму поради револт од оваа ситуација. Некој вид на мој, личен бојкот. Барем јас така си го сфаќам и си го чувствував кога решив да биде доменот на .com.

Внимавајте со препродавачите на домени, доменот не е никогаш во ваша сопственост.
 

Gandalf

Претплатникот не е достапен во моментов
Член од
23 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
Јас лично немам никакво искуство со пишување и потпишување петиции, али мислам дека главно треба да стои: (ако некој ми се смее на ова, скроз не сте фер)

- Господа од МАРНет,
Од причина што поголемиот дел од нашата Република Македонија пред 6 години влезе во 21ви век, Ве молиме да го олесните начинот на кој може едно физичко лице или фирма да регистрира интернет домеин. Доколку Вашата институција не е во можност да регистрира домеини на начин на кој доликува за една земја кандидат за влез во Европската Унија, Ве молиме да се откажете од понатамошна работа на тоа поле, и да ја препуштите на некој што може и сака.
Со почит,
Ние

(Сите предлози и дополнувања се добредојдени.)
:pop:
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Gandalf напиша:
Ве молиме да се откажете од понатамошна работа на тоа поле, и да ја препуштите на некој што може и сака.
Неможе да се откажат затоа што тоа таму не е фирма и луѓето што се таму не се одговорни за ништо. Сето ова што планираш да го направиш и испратиш ќе треба да го доставиш или до Министерство за транспорт и врски или до Министерството за надворешни работи.
 

Gandalf

Претплатникот не е достапен во моментов
Член од
23 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
Е, супер,
Имам многу јако чувство дека таму ќе бидам топло пречекан :)
Значи, работата е гледај си ја работата. Кога ќе одам во Министерството за %‘’“!„„‘’„&* работи ќе ми кажат: Кај си бе Гандалф , знаеш ли од кога чекаме да дојде некој да ја среди оваа работа, некако на срце ни лежеше цело време.
Give it up, Гандалф, купувај си .com колку сакаш и не дигај прашина, може само самиот да си ја голташ после.
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
Стварно е процедура у пм!
Како претставник на НВО Интернет Македонија можам да понудам да се прати писмото до марнет или министерство преку нас како правен субјект, и ние регистриравме домејн таму и траеше едно 15дена, може еден член од форумов да го потврди тоа....
Гандалф прати на маил кај мене ако си заинтересиран, има и месиџери како ти одговара да искомуницираме, моментално сме зафатени со писма и претставки до АЕк и министерство за адслот и вифито на оннет, па ако си спремен да склепаш едно писмо ке го испратиме како официјална реакција
Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom