MARNet - уназадени со години!

Gandalf

Претплатникот не е достапен во моментов
Член од
23 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
Имал ли некој шанса и прилика да регистрира domain во Македонија? Бил ли некогаш во контакт со http://dns.marnet.net.mk ? Дефинитивно најодвратна страна на интернет, со можности за регистрација на domain од 19ти век, подршка излезена од хорор филм, и пази сега: регистрацијата треба да ја испринташ и да ја пуштиш по пошта ?!
Кој им даде на овие заостанати типови право да регистрираат domain ???
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Незнам, али немаат напреднато од третиот ден на измислувањето на .com доменот. Како може сеуште да се вршат регистрациите и барањата по влекачка пошта? И зошто да не може физички лица да регистрираат домени?

Па пизда му материна, нека стаат телефон барем, жиро сметка нешто... Па да се порачува домен преку телефон, ако се толку уназадени.

Не дека ќе ми притреба .mk домен, али резили е.
 

Gandalf

Претплатникот не е достапен во моментов
Член од
23 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
Абе зашто да не ми треба .мк домеин, супер ствар е тоа, и на крај на краиштата нее нивен! наш си е тој, само за да го регистрираш ќе ти отечат јајца. Али една работа сум заборавил да ја кажам: Регистрацијата може да трае до 30 дена...30 ДЕНА !!! за 30 дена се регистрира фирма , абе што зборувам за 30 дена се регистрираат 10 фирми. 30 дена. ми доаѓа уште 1000 пати да напишам. 30 дена :zid::zid::zid::zid::zid::zid:
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Acid напиша:
И зошто да не може физички лица да регистрираат домени?
Физичка лица може да регистрираат само net.mk а не и com.mk.
 

Gandalf

Претплатникот не е достапен во моментов
Член од
23 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
vardarce напиша:
Физичка лица може да регистрираат само net.mk а не и com.mk.
WOOW, супер еј, може .нет !!!
Ама...не може .ком. ХАХАХА !
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Gandalf напиша:
WOOW, супер еј, може .нет !!!
Ама...не може .ком. ХАХАХА !

:pos: ...pa izgovor e fizicko lice ne e KOMpanija...samo dobra rabota e edno sto barem ja namalija cenata od pred edna godina fala bogu se setija barem edna rabota da napravat... :) posle tolku godini...:pos:
 

Gandalf

Претплатникот не е достапен во моментов
Член од
23 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
Allita напиша:
:pos: ...pa izgovor e fizicko lice ne e KOMpanija...samo dobra rabota e edno sto barem ja namalija cenata od pred edna godina fala bogu se setija barem edna rabota da napravat... :) posle tolku godini...:pos:
Тие ли најдоа да судат кој е КОМ а кој нее?
Зашто на остатокот од светот не му пречи што Гандалф е физичко лице па сака да си регистрира колку домаини си сака, вклучувајќи ги сите .ком домеини. Многу паметно нема што !
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
@Gandalf

Друже јебига ама таква е ситуацијата, ако ти одговара регистрирај си ако не секогаш ти останува .com за 7,5 долари годишно. Него да те видам ако решиш да извадиш кредитна картичка за да може да го регистрираш .com преку интернет која процедура ќе треба да ја поминеш.
 

Gandalf

Претплатникот не е достапен во моментов
Член од
23 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
vardarce напиша:
@Gandalf

Друже јебига ама таква е ситуацијата, ако ти одговара регистрирај си ако не секогаш ти останува .com за 7,5 долари годишно. Него да те видам ако решиш да извадиш кредитна картичка за да може да го регистрираш .com преку интернет која процедура ќе треба да ја поминеш.
Нема да ми требаат 30 дена сигурно
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Allita напиша:
:pos: ...pa izgovor e fizicko lice ne e KOMpanija...samo dobra rabota e edno sto barem ja namalija cenata od pred edna godina fala bogu se setija barem edna rabota da napravat... :) posle tolku godini...:pos:
COM = Comercial, за комерцијални страни.
А зошто да може NET - демек физичко лице може да биде МРЕЖА? :lud:

Ма не се нормални еј. Треба добар ремет да им се мавне.:eek:ftopic:
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Грешка у информации, за физички лица е .name.mk.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Да, па после ќе дозволуваат само al.mk за албанска националност, па .rom.mk за ромска... Како може такви глупи рестрикции да прават? Сите видови на домени треба да се достапни за секого, безразлика. Така е секаде во светот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom