MARNet - уназадени со години!

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Acid напиша:
COM = Comercial, за комерцијални страни.
А зошто да може NET - демек физичко лице може да биде МРЕЖА? :lud:

Ма не се нормални еј. Треба добар ремет да им се мавне.:eek:ftopic:
знам Ацид не се прави сега како да незнаеш дека знам...КОМпанија намерно напишав, бидејки само правните лица т.е. фирмите можат да регистрираат домен ком.мк..имам многу домени регистрирано за многу фирми, ама поцедурата е да ти пукне...ајде да не се изразам...е сега нема потреба од 30 дена ако имаш човек внатре може да се намали за неверојати 14 дена...:je: ...а ако имаш двајца може и да биде работа и за 7 дена замислете...:) и на секоја пријава обавезно мора да има потпис и печат од компанијата...лудница...и мора да биде оригинал пријавата затоа и се пушта по пошта и тоа препорачано да не залута или да ја носиш директно. :) не може ниту по факс...не се нормални жими се.:lud:

инаку за физички лица не бива ниту на нет...тоа со сигурност...мора да биде пример...www.imeiprezime.com.mk...друг домен на физичко лице неможе.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Леле, правилава им се „ДОЏЕ МИ ДА ВРИСНЕМ!” :pos:
 

Gandalf

Претплатникот не е достапен во моментов
Член од
23 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
Моето прашање е дали овие дечките од W3C имаат поима на каков начин се регистрираат домеини во Македонија, ако не знаат дали треба и може да им се каже?
By the way, ако може да се регистрира www.imeprezime.com.mk, дали може www.komercijalnabanka.com.mk, (aко не беше регистрирана) во случај јас да се викам Комерцијална Банка (ете на пример не сум му бил симпатичен на кумот па така ме крстил) или овие од марнет имаат листа како јас смеам да се викам а како не?
 

Gandalf

Претплатникот не е достапен во моментов
Член од
23 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
Иначе ACID, човек, фала што ја промени темата од MARNet во MARNet - уназадени со години. Јас несакав да бидам многу груб, ама сега се предомислив :)
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
Gandalf напиша:
By the way, ако може да се регистрира www.imeprezime.com.mk, дали може www.komercijalnabanka.com.mk, (aко не беше регистрирана) во случај јас да се викам Комерцијална Банка (ете на пример не сум му бил симпатичен на кумот па така ме крстил) или овие од марнет имаат листа како јас смеам да се викам а како не?
можеш да регистрираш било кој .com.mk домен само не како физичко лице и секако ако тоа име веќе не е регистрирано. пример и да не се викаш комерцијална банка, би можел да регистрираш домен www.komericajlnabanka.com.mk ако некој не те преварил
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
ajde ova shto go kazavte pogore ke go pregoltnam, no znaete shto e najbolnoto?!!!? KOga ke dojde red da smenish hosting, neli menish i DNS serverite, e sea za da Marnet gi postavi novite DNS serveri na domain-ot, bara od tebe istata aplikacija kako shto e za registracija da mu ja ispratish pak po vlekachka poshta i toa trae i trae i trae...
Nekolku pati im imam pishuvano no nemaat dadeno odgovor zoshto seto ova ne se napravi po elektronski pat. Ta zarem na nashiot univerzitet tolku nema luge koi mozat da izgotvat edna dobra web aplikacija za vakvi potrebi...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Добро, пошто не верувам дека се оневозможени од „технички причини”, се поставува прашањето: Зошто го прават ова?

Толку се неспособни, мрзливи, или...?

Има ли некој над нив? Може ли некаде да се реагира за катастрофалната состојба?
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
Acid напиша:
Добро, пошто не верувам дека се оневозможени од „технички причини”, се поставува прашањето: Зошто го прават ова?

Толку се неспособни, мрзливи, или...?

Има ли некој над нив? Може ли некаде да се реагира за катастрофалната состојба?
има еден термин кој @concrete многу милува да го користи. "fyr-ovci". е затоа прават тоа што го прават
 

Gandalf

Претплатникот не е достапен во моментов
Член од
23 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
Acid напиша:
Добро, пошто не верувам дека се оневозможени од „технички причини”, се поставува прашањето: Зошто го прават ова?

Толку се неспособни, мрзливи, или...?

Има ли некој над нив? Може ли некаде да се реагира за катастрофалната состојба?
Ацид, човек, ти си тука админ и по default треба јас тебе да те прашувам, затоа сега тоа и го правам: каде да се реагира и на кој начин, дали W3C е вистинското место, или...?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Админ сум на форумов, Кајгана... Не сум интернет-џедај да му се сневиди. Башка, никогаш немам користено домен на .mk.

Ќе разгледам, па ќе видиме кај кого може да се реагира (ако воопшто може да се реагира). :wink:
 

Gandalf

Претплатникот не е достапен во моментов
Член од
23 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
ОК, изгледа дека W3C е одговорен за тие работи, имаат отворено e-mail за поплаки и критики во врска со регистрација на домеини: [FONT=arial,helvetica,sans-serif][SIZE=-1][FONT=arial,helvetica,sans-serif][SIZE=-1][SIZE=-1]feedback@w3c.com
Јас лично им напишав едно писмо од 2-3 страни и им го објаснив проблемот со кој се соочувам овие денови пробувајќи да си регистрирам домеин .com.mk.
Јас лично немам ништо против луѓето кои работат во МАРНет, ниту против МАРНет како институција, јас само имам МНОГУ против начинот на кој функционираат делови од нивниот начин на работа. Сега е 2006та година, и регистрација на домеин е нешто што светот го прави за доручок, godaddy.com има досега регистрирано 90 милиони домеини, од кои 40 милиони во 2005та година. Ако работеше на начинот на кој работи МАРНет, каде ќе им беше крајот на тие луѓе?

[/SIZE][/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
Gandalf напиша:
ОК, изгледа дека W3C е одговорен за тие работи, имаат отворено e-mail за поплаки и критики во врска со регистрација на домеини: feedback@w3c.com
мислам дека би требало да ги исконтактираш и www.iana.org или www.icann.org
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
А што велите за покренување на една он-лајн петиција, па потоа проследување до IANA, ICANN, како и W3C?
Сигурно дека огромен број луѓе би ја поддржале...

Има ли тука некој од р-Еволуција или да ги исконтактирам?
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Само се чудам зошто не може да стои само .mk како што е во сите нормални земји?

Зошто пред мк мора да стои ком или нет или не знам веќе што?
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12

Kajgana Shop

На врв Bottom