Man of Steel - Супермен 2013 (Маn of Steel 2 - 2016)

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Ќе видиме другарче.... мене ми мириса дека ќе го праат нешто како Бетмен.. значи освен Man of Steel могуче је да напраат барем уште едно негово продолжение..
Реално земено, денешниве трејлери се малтене и како спојлери за самиот филм, така да од свемир се глеа дека длабоко ќе го разработат Супермен овде, а штом длабоко го разработуваш, без Лекс Лутор, некако не ми иде целата таа приказна.... Ако не се спомне во овој дел, онда сигурно во некој нареден ќе го тупосаат и Лекс....
очекувај исто како со бетмен, го видов general zod во трејлерот, лутор ќе биде преставен во наредниот, исто како џокер во дарк најт :)
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
очекувај исто како со бетмен, го видов general zod во трејлерот, лутор ќе биде преставен во наредниот, исто како џокер во дарк најт :)
Могуче могуче.. абе глеј.. баш вчера праев муабет со едно другарче.. конкретно за филмовиве шо ги обработуваат стриповиве...Патем, он дури сеа го глеал Бетмен и е ептен разочаран.. али добро он го глеа стриктно од стрипски аспект и некако му скршил филм.. особено сцената со кршењето на кичмата... Нема везе, и баш ми спомна дека во суштина ДЦ-Комикс во прав момент се нафатиле да ги разработат овие два лика, на ваков начин, затоа што она што па евентуално би следело после Супермен и Бетмен, е де факто Justice League, што и онака веќе се пумпа као вест...
А особено тоа што као вест се пумпа дека новио Бетмен ќе бил Џон Блејк (Џозеф Гордон Левит), али во онаа футуристичка верзија на Бетмен во Justice League, преземена од анимираниот серијал Batman Beyond ..

Колку тоа држи вода, и дали се тоа ќе биде баш така.. ќе видиме..
А за Супермен.. многу е можно дури и боље од Бетмен да излезе..
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.144
Поени од реакции
23.252
Има време за justice league, прво и самостоен филм за Флеш треба да извадат па тек после тоа. А дотогаш и бетмен ќе го ребутираат секако.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.346
Поени од реакции
57.991
Ме нервираат насловите... Dark Knight, Man of Steel, who are these guys?
Бетмен си е Бетмен, Супермен си е Супермен. Станува смешно, како Trash talk од 80-те.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Ме нервираат насловите... Dark Knight, Man of Steel, who are these guys?
Бетмен си е Бетмен, Супермен си е Супермен. Станува смешно, како Trash talk од 80-те.
Што знам, мене ми е јасно зошто се оди на промена на насловите. Во иднина пак ќе има филм за Бетмен и Супермен, но оној на Нолан ќе биде познат како The Dark Knight, тоа е личен белег што се остава на филмовите.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ќе биде фантастичен како и поголемиот број филмови за суперхерои. А ако серете сетете се ко бевте 3 одделение :)
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Ме нервираат насловите... Dark Knight, Man of Steel, who are these guys?
Бетмен си е Бетмен, Супермен си е Супермен. Станува смешно, како Trash talk од 80-те.
А мислев ова дека само мене ми смета.
Плус тебе ти смета оти Man of Steel на Real Steel те посеќа :)......едниот е веќе awesome, ваљда и другиов ќе биде супер :)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.335
Поени од реакции
28.193
Reboots here we come again!
на секои 6 години reboots. и тоа се исти херои.
Ме интересира како планираат да му дадат на Супермен пореален пристап, кога дига 100 тона, ласери од очите, рендген вид, итн. Ај ќе видиме догодина.
--- надополнето: 16 декември 2012 во 06:13 ---
Могуче могуче.. абе глеј.. баш вчера праев муабет со едно другарче.. конкретно за филмовиве шо ги обработуваат стриповиве...Патем, он дури сеа го глеал Бетмен и е ептен разочаран.. али добро он го глеа стриктно од стрипски аспект и некако му скршил филм.. особено сцената со кршењето на кичмата... Нема везе, и баш ми спомна дека во суштина ДЦ-Комикс во прав момент се нафатиле да ги разработат овие два лика, на ваков начин, затоа што она што па евентуално би следело после Супермен и Бетмен, е де факто Justice League, што и онака веќе се пумпа као вест...
А особено тоа што као вест се пумпа дека новио Бетмен ќе бил Џон Блејк (Џозеф Гордон Левит), али во онаа футуристичка верзија на Бетмен во Justice League, преземена од анимираниот серијал Batman Beyond ..

Колку тоа држи вода, и дали се тоа ќе биде баш така.. ќе видиме..
А за Супермен.. многу е можно дури и боље од Бетмен да излезе..
http://www.imdb.com/title/tt0974015/
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.710
Поени од реакции
6.647
Стварно бе со овие римејк-филмови веќе преку тасета...Она што нас ни беше интересно кога бевме 7-8 одд...сега во ново пакување ќе им го продаваат на новите генерации...Добра финта за правење пари, нема што..вака може во недоглед да си очекуваме одново и одново нови филмови за стари ликови.
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
990
Поени од реакции
549
Одлично изгледааат и двата трелјера... Се надевам конечно ќе видиме асален филм за супермен.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Стварно бе со овие римејк-филмови веќе преку тасета...Она што нас ни беше интересно кога бевме 7-8 одд...сега во ново пакување ќе им го продаваат на новите генерации...Добра финта за правење пари, нема што..вака може во недоглед да си очекуваме одново и одново нови филмови за стари ликови.
Хех..
Абе у реду тоа што велиш за римејк на филмови, али не е до толку до римејкот, колку до „веќе однапред средено сценарио на тацна“. Во смисла, сиве стрипови, дали од Марвел или ДЦ Комикс, се со фантастични приказни кои претрпеле трансформации милијарда ипол.. и практично сите тие стрипови и графички новели, веќе сами по себе се едно готово сценарио. Холивуд нема шо да се грижи дали ќе смисли некој нов возбудлив и добар филм, он веќе ги има, преку стриповите.. Треба само добар режисер, и секако фирма што ќе ги изведе сите тие комплексни ефекти... тоа ти е нешто као Пост-модерно ПЕРИ НОСИ! ;)

А шо е за право, приказните од стриповите се и тоа како длабоки и заебани, само зависи нели пак, што режисерот ќе вметне во филмот и како ќе го вметне тоа. Пак ќе кажам, типичен доказ ти се Бетмениве на Нолан. А па од друга страна, филмовиве што произлегоа од стриповиве на Марвел, и не се нешто посебно во поглед на приказна (дури и може да се сведат на тиња приказна као од акционен филм од 80-тите), освен на ефектите нормално.

А еве земи ги филмувањата на ДЦ Комикс, да почнеме од Вачмен, па од Бетменов, па еве сега Супермен, једино Грин Лантерн беше така-така. Сите овие имаат, покрај ефектите, фантастична, цврста и длабока приказна. Особено што, конкретно за Бетмен, Ворнер Брадерс, како целосен откупител на правата од ДЦ КОмикс за филмографско прикажување и умножување на Бетмен, дури и се дрзнува стриповите од 80-тите, оние на Френк Милер и остала креативна багра, да ги сведе на долгометражен анимиран филм, (Почнувајќи со Бетмен - Година Прва, па сега со Бетмен - Темниот витез се враќа) и кои имаат и тоа каков успех.

Така да, ќе глеаме уште многу од нив....
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Оние што бараат реалност од ваков тип на филмови ми се најинтересни xD

Sent from my Nexus
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Како мислиш „барање на реалност во ваков тип на филмови?“
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Како мислиш „барање на реалност во ваков тип на филмови?“
Не се однесува за твојот пост тоа, за некои предходно :)

Па еве, супермен летал, кревал 100 тони, имал ласери во очите...

Па супермен е ебаго. xD

Sent from my Nexus
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Не се однесува за твојот пост тоа :)

Па еве, супермен летал, кревал 100 тони, имал ласери во очите...

Па супермен е ебаго. xD

Sent from my Nexus
ахахаха не не не.... не се разбравме..
знам дека не се однесува на мене.. но друго ми беше прашањето.. можеби лошо го поставив..

Мислев да те прашам каква е таа реалност што ја бараат... но вред.. веќе одговори .. уживај.. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom