Mирот во нас

K

kat.<3

Гостин
колку ли нема ништо поубаво од мирот во човекот, иако можеби кратки се моментите во кои го чувствуваме тој, мирот,а толку значаен е за секого. секој ја бара смиреноста со верба дека еден ден ќе ја најде, но сите ја бараме во различни нешта, некој ја гледа во погледот на едни така искрени и длабоки очи, единствените за него, некој можеби во чистотата на водните лилјани.

нема да прашам дали е важен мирот за вас, зашто е важен за секој човек, но прашањето би било, како се борите против немирот во вас, немирот што денот го носи од своите далечни и неизвесни патишта, и во што ја барате смиреноста, ја наоѓате ли, и колку може да трае, иако веќе знаеме дека не постои постојан мир или постојана смиреност, и да ја најдеме ќе дојде моментот кога ќе ја изгубиме, за да ја најдеме пак, па и затоа што не е постојана и знаеме дека не можеме вечно да ја имаме, дека треба да веруваме за да ја најдеме пак, кога ќе си замине, можеби затоа и значи толку.
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Kate Kate Kate..
Znaes deka toa "mirot vo nas" e samo eden mit na denesnicava??
Denes covek ne moze da bide miren, ako ne spie vo nekoj Budisticki hram, kade ke gi prifati ucenjata na tie teozofi i slicni raboti.
Go nemam oseteno nitu za moment, pred se zatoa sto se naogjam vo mnogu delikatna situacija, posle zatoa sto ne mozam da definiram koga e toj mir prisuten, koga ne e, zatoa sto ima momenti koga sum smiren i ne mislam na nisto, a ima momenti koga taa smirenost ja osekjam dvojno podlaboka. Od tuka ne mozam da definiram mir i nemir..
Taka da.. Ne veruvam deka postoi i deka ke go iskusam nekogas..
 
K

kat.<3

Гостин
Kate Kate Kate..
Znaes deka toa "mirot vo nas" e samo eden mit na denesnicava??
Denes covek ne moze da bide miren, ako ne spie vo nekoj Budisticki hram, kade ke gi prifati ucenjata na tie teozofi i slicni raboti.
Go nemam oseteno nitu za moment, pred se zatoa sto se naogjam vo mnogu delikatna situacija, posle zatoa sto ne mozam da definiram koga e toj mir prisuten, koga ne e, zatoa sto ima momenti koga sum smiren i ne mislam na nisto, a ima momenti koga taa smirenost ja osekjam dvojno podlaboka. Od tuka ne mozam da definiram mir i nemir..
Taka da.. Ne veruvam deka postoi i deka ke go iskusam nekogas..
тешко е да се дефинира, а потешко додека успееме да дојдеме до тоа чувство, можеби и не треба да се бориме за него, а да оставиме само да дојде, зашто ниту немирот, ниту смиреноста не може човекот да ја контролира, и двете се чувства без кои не може.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Па една причина за човекот да е среќен е тоа да го пронајди мирот во себеси. Потребно е само да се опуштиме малку да го ослободиме мозокот од мислите и проблемите кој секојдневно не оптеретуваат . Relax нема ништо поубаво од тоа да се релаксираш малку и да се опуштиш .
Инаку се осека кога некој човек има немир во душата , кога е внатрешно растревожен збркан од проблеми , едноставно хаос.
Потребна е огромна самоконтрола за да се воспостави таков мир, и многу ретко можи некој да го воспостави, ама некогаш доволно е и малку мир.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Не сакам да бидам груба ама современа дефиниција за мир е: она што се случува помеѓу два лексилиума.:) Е сега тука има и мала финта.Можиме да бидиме ,,ербапи,, и да кажуваме дека опцијата мир се граничи со некоја тешка форма на рамнодушност, дека потребата од адреналин ни се граничи со потребата од мир, дека мирот е една варијанта на која не сме навикнати. Ама потребата од вдишување на длабок воздух, неизбежната топла бања, релаксирачкиот кафе муабет, потребата од средување на мислите која не секогаш умееме да ја освестиме итн, за секој различно го говорат спротивното. А тоа е дека секој човек и покрај недостатокот на време, големиот број на секојдневни проблеми, проблеми кои го мачат треба да најде време за да се одмори, и време да си најде мир, секако ако сака подолго да поживее. Концепцијата на преангажирана, збуфтана и вечно нервозна личност никогаш не сум ја сметала за оптимална варијанта.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Мир..
Ме замисли сеа.
Мирот го наоѓам во топла домашна атмосфера. Тогаш тотално се опуштам, и вервај, не размислувам воопшто за проблемите. Тогаш мислите ми се в крај средени, мозокот ми е пуштен на пасење..Ама, за жал то се пар сати. После то, се враќам на бурното секојдневие, на проблемите и гајлињата.
Верувам дека секој можи да го најди својот внатрешен мир, само треба малце концентрација, и се ќе ти се чини совршено.
Како шо кажа Фликс, и малце мир и е доволен да душата и мозокот, за понатаму да продолжи да функционира правилно.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Ханзо и Златев... уше еден ваков испад на тема, кркате бан од цел подфорум Психологија. Ова е новогодишно ветување :pipi:

Онтопик - Мир... Едно време желба ми беше да одам на Тибет. Не само ради мојот ќеф за патување по дуњава... Тибет, бар во онаа холивудска варијанта симболизира нешто посебно, ми асоцира на мир.

После тоа си купив наруквица со магнет за подобра циркулација на крвта и сум мирен. Особено кога во крвта имам адитиви како антифриз, антистрес и така натака.

Мирот е често преценет. Не трошете време да го барате пред време. Кога ќе ни треба насушно, ќе ја осознаеме неговата срж. Преку стакло-додуша, али бар ќе имаме реално спознание кон што да тежнееме.

Peace out.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Ханзо и Златев... уше еден ваков испад на тема, кркате бан од цел подфорум Психологија. Ова е новогодишно ветување :pipi:

Онтопик - Мир... Едно време желба ми беше да одам на Тибет. Не само ради мојот ќеф за патување по дуњава... Тибет, бар во онаа холивудска варијанта симболизира нешто посебно, ми асоцира на мир.

После тоа си купив наруквица со магнет за подобра циркулација на крвта и сум мирен.
Особено кога во крвта имам адитиви како антифриз, антистрес и така натака.

Мирот е често преценет. Не трошете време да го барате пред време. Кога ќе ни треба насушно, ќе ја осознаеме неговата срж. Преку стакло-додуша, али бар ќе имаме реално спознание кон што да тежнееме.

Peace out.
Надвор од темата:
Јао, па зарем фаќаат тие?
Јас сакав да му купам на татко ми.

Внат... во врска со темава:
Уште од 5то одд, кога класниот не опомена пред исклучување... ни даде и совет. Пред да направиш нешто изброи до 10, па стори го истото.

Јебига, ден после тоа се степавме пак и дур броев до 10 добив три. Али не е то, то. Сега сум друг човек, пазам. Ретко влегувам во конфликт со самиот себе. Гледам да ми е мирна главата, ретко правам грешки(не се однесува на печатни). :icon_cool

Ако нешто сум погрешил/грижа на совест/ме јади во душата, тогаш медитирам.:S Гледам каде сум згрешил, што можам да поправам ако може да се поправи и тоа би било тоа.


:nesum:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
После тоа си купив наруквица со магнет за подобра циркулација на крвта и сум мирен. Особено кога во крвта имам адитиви како антифриз, антистрес и така натака.
И јас си купив таква наракавица(сериозно:nesum:), али дојдов до заклучок дека без анти-депресиви, седативи и слично не придонесува за ох, тој мир.

Инаку мир..Колку тоа убаво звучи..Мир во светот, мир со себе, Џони мирен!(како обраќање на куче), лулето на мирот, гулабот на мирот, peace bro, итн. Но, сите тие конотации на зборот ме оставаат збунета:nesum: :lol:

Кога бев мала мислев дека е мир штом мајка ми и татко ми не се караат, вреѓаат и слично. Го наоѓав веднаш штом ќе си ги покриев ушите. Но, кога ќе ги тргнев раците, оп..пак не-мир.
Подоцна мислев дека е мир кога родителите, професорите, роднините и слично ќе те остават на мира и нема да зановетаат. Али они беа упорни, па се смирував со разни нелегални ем опојни средства. Но со тек на време сфатив дека тие ама ич не носат мир ни на мене ни на мојата јетра.
Сега се откажав од мирот. И види, не сум непријатно не-мир-на.
Мирот е за пензионери. Дотогаш биди конструктивно немирен.За да можеш да менуваш, растеш, креираш, ползиш и леташ. Немирот со се она што е фуј во тебе и во светот раѓа мали и големи револуции.
По-мир-увањето(не случајно е вака поделено) ствара апатични sheeple.
 

Black LiLy

Her Majesty, My Queen, HIP-HOP
Член од
5 ноември 2007
Мислења
109
Поени од реакции
3
Се стремам кон тој душевен мир. Секогаш знам дека е во мене, се борам да го задржам бидејќи тој пред се зависи од нас самите. Душевниот мир е чекор кон среќата. Тоа се оние моменти кога сме среќни сами со себе, кога не обзема топлина во кругот на семејството, кога се радуваме и на најститните нешта...Зарем сето тоа не е среќа? Мир со самиот себеси и мир со светот. That's all it takes for us so that we can be genuinely filled with JOY.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Најголемиот дел од времето сум во состојба на мир...уствари..кога ќе ја замислам состојбата на немир...сфаќам дека постојано сум релаксиран.
Уствари за каков мир зборите вие...мене не ми е јасно. Јас се чуствувам мирно ,убаво и смирено па дури кога ми се дешава бреин сторминг.Се чуствувам мирно и кога се замарам со проблеми....затоа што не се напнувам безпотребно , уживам во решавањето на проблемите,(башка тоа ти дава некое победничко чуство кое не се ни мери со мирот спомнат погоре, ова за мене важи да не ми рипате одма:nesum:)
А ако неможам да најдам решение не си ја чукам главата.Кат Тат ќе ја биде:)
 
K

kat.<3

Гостин
Се стремам кон тој душевен мир. Секогаш знам дека е во мене, се борам да го задржам бидејќи тој пред се зависи од нас самите. Душевниот мир е чекор кон среќата. Тоа се оние моменти кога сме среќни сами со себе, кога не обзема топлина во кругот на семејството, кога се радуваме и на најститните нешта...Зарем сето тоа не е среќа? Мир со самиот себеси и мир со светот. That's all it takes for us so that we can be genuinely filled with JOY.
најпрекрасен е мирот кога ќе успееш да го пронајдеш во едноставни нешта:smir:.
 

Black LiLy

Her Majesty, My Queen, HIP-HOP
Член од
5 ноември 2007
Мислења
109
Поени од реакции
3
Мирот ПОСТОИ.
Мирот е ХАРМОНИЈА.
Верувате ли во тоа?
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Мирот ПОСТОИ.
Мирот е ХАРМОНИЈА.
Верувате ли во тоа?
Да,верувам.
Штотуку се всели во мене.
Колку ми е сега убаво,веке немам никаква грижа на совест.
Сите карти се на маса,веке не ја лажам мајка ми.
И...требало порано да го направам ова.
Мирот во сам себеси е прекрасен.Тече низ тебе,прави да се осекаш преубаво..
И веке нема да дозволам никој и ништо да го наруши тоа...
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
А зарем се не зависи од патот на кој личноста се развива, и колку околината и нејзините обврски бараат да поседува мир/немир.:)
Признавам дека во овој стадиум, имам немирен дух. Нервозен. Кенкав.
Сеуште учи како да се обликува според сопствените и садовите на луѓето кои ги сака.
Но овде идат во пресрет многу ликови и нешта кои ги имам околу себе а ја имаат таа блага функција да ми го израмнуваат немирот и да ме успокојат во секуууунннд!
Несквик со млекце, виолетовото цвеќе на баба ми, нечиј нежен допир :).

Мирот е многу, многу фин.
Немирот е многу, многу продуктивен.
Научете да ги повикувате сами, да ги чувствувате и до некаде-контролирате нивните смени, а по потреба и да дозволите да ве обземат без дозвола, уф колку е тоа слатко;).
Инаку и мирот би станал хаос.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom