Mирот во нас

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
А зарем се не зависи од патот на кој личноста се развива, и колку околината и нејзините обврски бараат да поседува мир/немир.:)
Признавам дека во овој стадиум, имам немирен дух. Нервозен. Кенкав.
Сеуште учи како да се обликува според сопствените и садовите на луѓето кои ги сака.
Но овде идат во пресрет многу ликови и нешта кои ги имам околу себе а ја имаат таа блага функција да ми го израмнуваат немирот и да ме успокојат во секуууунннд!
Несквик со млекце, виолетовото цвеќе на баба ми, нечиј нежен допир :).

Мирот е многу, многу фин.
Немирот е многу, многу продуктивен.
Научете да ги повикувате сами, да ги чувствувате и до некаде-контролирате нивните смени, а по потреба и да дозволите да ве обземат без дозвола, уф колку е тоа слатко;).
Инаку и мирот би станал хаос.
Научете да им дозволувате да ве обземаат,сватете дека и тоа е само дел од животот,и едно поголемо искуство за вас...
И никогаш,не се борете против нив,и не се обидувајте да ги контролирате.Не викам дека контролата не е возможна,може да се постигне,ама,одново,нејзината цел е продуктивност.
Аман веке со продуктивноста.Користа.
Веке се што правиме,го правиме за да имаме лична корист од него.Материјална или емоционална.
Пробајте на пример,да направите нешто од кое друг ке има корист.
Да речеме корист од вашиот немир,корист би имале лугето што ве мразат.Епа дајте им ја.Нека се осекаат срекни.
На крај,ке сватат колку пониско се од вас.
И да,не го прајте ова често.Само онака,на моменти,коа ви е досадно.:pos2:
Останатото време,пробујте го тоа шо ви го рече таа над мене....:pos2:
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Mirot kojsto covekot go cuvstvuva, e dar od Boga e zatoa e potrebno da se veruva vo nego i da ne zaboravame deka "sekoe dobro i sekoj sovrsen dar doaga od Boga Otecot na svetlinata".Ne samo koga ke cuvstvuvame bolka(nemir), da se sekavame na pomosta Bozja i vo dobrata (blagodatna) sostojba, sto e tesko za denesniot sovremen covek.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

нема да прашам дали е важен мирот за вас, зашто е важен за секој човек, но прашањето би било, како се борите против немирот во вас, немирот што денот го носи од своите далечни и неизвесни патишта
Одамна немам мир, можеби и имав едно време кога бев помлада и кога среќата ја наоѓав во снегот на Нова Година и боенката што ми ја купиле мама и тато.
На среќа или не, не знам, пораснав, се соочив со тоа колку светот и јас сама како личност можам да бидам сурова.Тоа ми го зема и она зрнце спокој што го имав во себе.
Се справувам со него, така како што знам и умеам.Претежно анализирам и доаѓам до заклучоци кои знам дека наредниот ден ќе ги порекнувам, се обидувам да заспијам, читам ... пишувам.
Се надевам, дека еден ден, ќе се разбудам смирена и спокојна, а велат, надежта умира последна.
, и во што ја барате смиреноста, ја наоѓате ли, и колку може да трае, иако веќе знаеме дека не постои постојан мир или постојана смиреност, и да ја најдеме ќе дојде моментот кога ќе ја изгубиме,
Ништо не е постојано и конечно, затоа и мирот сам по себе не може да биде.
Задоволството порано верував ќе ми донесе спокој, но тоа резултираше само со уште поголем неспокој, затоа денес ја барам во моментите на осаменост или потполна изолација од светот.
Да почуствувам спокој со личност.Тоа сеуште не се случило.
за да ја најдеме пак, па и затоа што не е постојана и знаеме дека не можеме вечно да ја имаме, дека треба да веруваме за да ја најдеме пак, кога ќе си замине, можеби затоа и значи толку.
Значи само затоа што ни пружа некој вид на блаженство кое ни дава барем мигови на смиреност во брануваните води на животот.
Да, битен е спокојот, можеби и најбитен, но ретко кој го постигнува, уште поретко кој знае да го задржи.
Не сите можеме да бидеме мудри.
Нажалост.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Vazen e mirot, toj te drzi vo postojan ziv duh, te vodi po patot na Vistinata. Potrebno e covekot da vlozi napor, lubov i vera i mirot povtorno da se vrati, toa ne pretstavuva problem voopsto, samo e potrebno malku trpenie, sepak ne treba da zaboravame deka sepak Gospod za sekoj od nas ima promisla.
 
Член од
3 јануари 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
Jas si odvojuvam vreme pred da zaspijam , da se preslusam so sum napravila izminatiot den i da se smiram malce... da uzivam sama so sebe i da gi napolnam bateriite za utre.a MIR e mnogu opst poim sekoj ima razlicna definicija za nego. Licno za mene ima dva vida MIR -
* koga site so gi sakam se srekni i da recam vo normala pa ima prijatna atmosvara okolu mene
* i licno moj VNATRESEN mir koga jas sum spokojna srekna.... A za da go postignam toa najcesto premn se trudam i zamaram i se slucuva sprotivnoto...NEMIR . a koga ke se opustam mirot sam doaga .NAJcesto
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Душевниот мир е се' што посакувам зашто само тогаш можам да се почувствувам среќна.Многу тешко го наоѓам и за жал, кога го имам, знае да ме измами и пак да си отиде за да му отстапи место на немирот.И тогаш, тогаш настапува повторно хаос и се обидувам да ја превземам контролата врз него, но...тој се буни, не прифаќа никаква контрола, напротив...тој ја презема контролата во свои раце.Потребно е одредено време за да се измори од уништување на внатрешноста во мене и на крај да се смилува и повторно да ме ослободи.
Мирот...мирот е тоа по што копнеам секој ден, тоа што најмногу го ценам.Го барам на начин на којшто знам, можам и умеам...
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Нештата кои човек ги сака,нештата по кои човек копнее,тежнее да ги долови и да ги смести во ентериерот на својот живот,да ги искомбинира со луѓето кои ги сака,со кои сака да биде и со кои сака заедно да му вметне една свежа атмосфера на тој животен ентериер,оживувајќи го истиот со својата присутност за мене се единствениот услов за мир во животот.Кога ќе бидеш со луѓето кои ги сакаш и кои те сакаат и самиот ти психички ќе ги вклопиш во твојот идеален мал свет верувам дека мирот самиот по себе ќе си дојде.
 
K

kat.<3

Гостин
Нештата кои човек ги сака,нештата по кои човек копнее,тежнее да ги долови и да ги смести во ентериерот на својот живот,да ги искомбинира со луѓето кои ги сака,со кои сака да биде и со кои сака заедно да му вметне една свежа атмосфера на тој животен ентериер,оживувајќи го истиот со својата присутност за мене се единствениот услов за мир во животот.Кога ќе бидеш со луѓето кои ги сакаш и кои те сакаат и самиот ти психички ќе ги вклопиш во твојот идеален мал свет верувам дека мирот самиот по себе ќе си дојде.
баш така е, мирот сам доаѓа кога си до луѓето кои ги сакаш и кои те сакаат, и чувствуваш пролет во срцето, толку смирено е што цвета во најчистите бои. Не постои поголем мир, и поголема смиреност од таа, милоста и љубовта во срцето.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
1
MIR,LJUBOV..zar toa ne e naj vazno i naj ubavo nesto!
Moe mislenje deka vo BOG se naoga mirot i ljubovta.
Pobar iskreno...i ke dobies.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Многу тешко прашање. Да се пронајде мирот во себе е навистина завидно чувство, кое сите тежнееме секојдневно да си го пружиме, но секогаш ќе се најде некој или нешто што може да ни го наруши и да не вознемири. Мислам дека никој не е имун на ова. Јас искрено го лекувам со помош на времето или некогаш едноставно сакајќи да барем малку избегам од реалноста и немирот, мирот го наоѓам во сонот. Но сето тоа зависи од самата личност, и начинот на кој се справува со тоа. Се што можеме да направиме е да постојано се трудиме да го сочуваме колку што може подолго, како и да брзо го надминеме немирот кога веќе повторно ќе се случи. :vozbud:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Мир(спокојство) имам доживеано и доживувам кога сум соочен со смртна ситуација,навистина звучи чудно дури и е чудно ама во тие моменти донесувам одлуки во потполна смиреност(спокојство),толку е тивко што дури ми се чини и времето го запирам.А немирот од секојдневните нешта тоа се само слатки и мали работи кои што можам да ги преживеам.
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
...Мир...Во мојот живот мирот зазема многу големо место, можеби бидејќи многу ми недостига...И кога имам мир, тој е моментален, и веднаш е заменет со нова нервоза, нов стрес...Па и не е својствено за луѓето да бидат смирени, многу е бучен и брз овој живот за да е постои мирот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom