Mетал

Метал

  • Обожавам

    Гласови: 621 54,5%
  • Слушам чат-пат

    Гласови: 285 25,0%
  • Не ми прави толку мерак

    Гласови: 102 8,9%
  • Неможам органски да го поднесам

    Гласови: 132 11,6%

  • Вкупно гласачи
    1.140

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Во врска со постирањето на видеата: на форумов има посебен сервис за постирање на линкови кон видеа со цел да не се пренатрупуваат темиве со еден куп видеа, ама нажалост ретко кој го користи тој сервис.
http://forum.kajgana.com/video.php
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
tomislayer, не мора да значи дека оди накај емо , пример да ги земеме Silencer,Xastur,Shining, Coldworld, Katatonia,Anathema, Draconian, ...се се тоа депресивни текстови/музика али супер се. (бар за мене)
Епа сега мене Opeth,Amorphis,Quietus,In Flames,Swallow the Sun,Skepticism...не ми личат на емо многу:helou::smir:

ПС - Емо = Панк
Болдираните ко шо ги неќам ниеден бенд не ми е толку одбивен! Ама за чудо, нивната спојка, BloodBath, е тоа е ауууу! :)
 

DeathControlmk

Will are?
Член од
7 февруари 2009
Мислења
124
Поени од реакции
9
Да де да...каде пишав дека во нивните текстови нема револт???Никаде?? Што сте се фанале за трешот толку...земете гот,пауер,мелодик дет,та и грајндкор....Се нафанав за ова да зборувам оти Ксетров се нафрли дека 90% метал бендовите имале вакви револтни тематики...

Е и ДетКонтролМк...лириките не играат скоро никаква улога во определувањето на жанрот....Карактеристиките на стилот се во самата музика,не лириката...значи Креатор и да пееле за љубов и романса пак ќе бидат треш итд итд......Остај тие срања како Кришчан метал,Викинг метал,Пајрат метал и слично....
Jas taka rekov, zs romanca u metal sea za sea ne sum cul, a i ne e tolku popularno ako go ima :), ali mene kako influenca za tekstovi pisuvanje mi se Death, Suicidal Tendencies, Sepultura i tako dajle, poise za razmisluvanje za zivotot, realnosta duri revolt a cesto ima i fantazija, astroloski, horror stilovi, koj na nekoj nacin se vrakja na taa tema itn. Ne se izjasnav najubavo me mrzese da pisuvam :)... sea mene ne mi lici Kreator romance pesna da praat? Ako ne e taka... togas nema veze bitno ja ko ke praam muzika Tekstot ke mi bide u toj kontekst. Mislam deka taka i pocna metalot... P.S. Za mene togas kreator - taa pesna ne bi bila metal ako e romanca(na pr.), a Viking, Christian metal, da ti kazam pravo ne ni znam so e toa :)
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Viking метал ти е мелодик блек/дет со текстови за.....yep you guessed it..ВАЛХАЛА!!! Христијанскиот се глеа по името....ама стварно не глеам зашто би се делело нешто по текстот што го има. Музиката е далеку побитна од текстот. Ако е така ондак зашто нема Аtheist метал или Communist метал?

Многу попаметно ми е да делам жанрови по стилот на музиката. Ensiferum на пример имаат една песна што мислам е за љубов...барем јас така ја сваќам, Eternal Wait...слушнете ја видете го текстот јас ипак мислам дека е љубовна. Не бива да ги пишеме Love метал ради тоа. Сеа нормално има исклучоци и од ова...Tankard за секогаш ќе бидат Кings of Beer Metal!
 
Член од
10 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
3
Viking метал ти е мелодик блек/дет со текстови за.....yep you guessed it..ВАЛХАЛА!!! Христијанскиот се глеа по името....ама стварно не глеам зашто би се делело нешто по текстот што го има. Музиката е далеку побитна од текстот. Ако е така ондак зашто нема Аtheist метал или Communist метал?
Муабетот беше дека бунтот и протестот го водат жанрот напред. Е сега, проблемот е што често бунт и протест се гледаат како политички работи а постојат бунт и протест кои не се поврзани со политиката и не се конкретно насочени кон било што. Бендовите протестираат против човечката природа, некои внатрешни конфликти, смртта, непостојаноста, ограничувањата на физичкиот свет, отсуство на комуникација итн итн... теми има колку сакаш. Сепак жанрот немаше воопшто да се издвои ако не беше бунтовен или ако не предизвикуваше внимание со гласноста, екстремноста, имиџот итн. Музиката е производ на идејата дека треба да се направи нешто што ќе предизвика внимание а не обратно. Сигурен сум дека Black Sabbath на почеток не заклучиле „еј колку гласно свириме, ај сеа да смислиме соодветни стихови за ова“, туку најверојатно било обратно. Истото важи и за секоја наредна генерација, јас лично не знам битен метал бенд од 80-тите или 90-тите кој пее за цвеќиња и колку е светот убав и шарен, колку владите и лидерите се кул фаци? Барем не такви што учествувале во формирање на жанрот. Дури и Tankard кои претежно се бават со алкохол на секој албум имаат сериозни критики за светот во кој живеат.
 

Vorpal_Louro

Иконокласт
Член од
4 мај 2009
Мислења
49
Поени од реакции
1
Потполно се согласувам со Ксетров - најголемите стилски промени секогаш следат некое движење во општеството at-large. Метал се раѓа во сенката на Студената војна и Виетнам, hair metal во период на економски бум, додека grunge ги следи вредностите на Генерација X - отфрлање на материјалното, итн. Од друга страна, не мислите па дека во однос на тоа прашање металот сеуште е заглавен во 69та? Мислам сосем сфаќам која е фасцинацијата со темното и окултното за четири деца од индустриски села од Бирмингем, кои живеаат во период на катастрофална војна и се чувствуваат изолирани од главното општествено движење од периодот и неговата опсесија со флорални мотиви, но од друга страна која е релевантноста на истото за неколку привилегирани деца од Скандинавија? Никогаш нема да сфатам шведски/норвешки блек метал бендови...
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
Потполно се согласувам со Ксетров - најголемите стилски промени секогаш следат некое движење во општеството at-large. Метал се раѓа во сенката на Студената војна и Виетнам, hair metal во период на економски бум, додека grunge ги следи вредностите на Генерација X - отфрлање на материјалното, итн. Од друга страна, не мислите па дека во однос на тоа прашање металот сеуште е заглавен во 69та? Мислам сосем сфаќам која е фасцинацијата со темното и окултното за четири деца од индустриски села од Бирмингем, кои живеаат во период на катастрофална војна и се чувствуваат изолирани од главното општествено движење од периодот и неговата опсесија со флорални мотиви, но од друга страна која е релевантноста на истото за неколку привилегирани деца од Скандинавија? Никогаш нема да сфатам шведски/норвешки блек метал бендови...
Гледав некој документарец , изгледа беше Global Metal ,и еден вика што има сега да пишуваат песни Slayer (пример) за убиства или да се бунат против нешто , кога всушност тие живеат во палати во Калифорнија и хоророт за кој тие пишуваат никогаш не го ни доживеале, за разлика од некој во Израел или Ирак , што гледа како летаат автомобили во воздух.


Slash ти што свириш во Scorch
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
^
Гитара , значи јас сум тој гитарист лево :)
 
Член од
10 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
3
Мислам сосем сфаќам која е фасцинацијата со темното и окултното за четири деца од индустриски села од Бирмингем, кои живеаат во период на катастрофална војна и се чувствуваат изолирани од главното општествено движење од периодот и неговата опсесија со флорални мотиви, но од друга страна која е релевантноста на истото за неколку привилегирани деца од Скандинавија? Никогаш нема да сфатам шведски/норвешки блек метал бендови...
Скандинавците ги мачи хипокризијата во нивното општество која е најчесто наметната од христијанството. Уште како мали гледаат како нивните цела недела акумулираат гревови за да во недела идат во црква каде што се тоа се бута под тепих. Другиот момент е историскиот, многумина се палат на геноцидот извршен над нивните претци во средниот век, кога населението што не сакало да се покрсти е буквално преполовувано... Најверојатно ова ги прави да се осеќаат дека го губат идентитетот и стануваат нешто што не се. Плус го имаш иритирањето на родителите и комшиите, курчење пред врсниците, чувството за припадност некаде. Последниве причини преовладуваат всушност кога ќе размислам... :)

Варг Викернес пак често пишува дека повеќето луѓе во Норвешка преку ноќ станале блек металци за да фатат женски. :)

@MastaRasta не мора да си во жариштето на настаните за да го обработуваш истото. Дури и ако живеат во палати не значи дека треба да се слепи за она што се случува околу нив. Не дека Slayer се претерано сериозен бенд... ама еве на пример RATM како посериозни никогаш не осетиле голем дел од неправдите на планетава, а сепак делуваа ко да се спремни да ја срушат владата на Америка кога излегоа.
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
@MastaRasta не мора да си во жариштето на настаните за да го обработуваш истото. Дури и ако живеат во палати не значи дека треба да се слепи за она што се случува околу нив. Не дека Slayer се претерано сериозен бенд... ама еве на пример RATM како посериозни никогаш не осетиле голем дел од неправдите на планетава, а сепак делуваа ко да се спремни да ја срушат владата на Америка кога излегоа.
Се е тоа шоу-биз.
Многу панк и метал групи се напуцавале у младите денови со бунтовност и незадоволство , ама кога ќе им дојдат милиончиња на сметка ,многу брзо се менуваат ,и после 20 години фановите ќе гледаат како нивниот идол , те ја ишишал косата , те ми рекламира чипс.Еј,ама секоја чест на исклучоците.
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Муабетот беше дека бунтот и протестот го водат жанрот напред. Е сега, проблемот е што често бунт и протест се гледаат како политички работи а постојат бунт и протест кои не се поврзани со политиката и не се конкретно насочени кон било што. Бендовите протестираат против човечката природа, некои внатрешни конфликти, смртта, непостојаноста, ограничувањата на физичкиот свет, отсуство на комуникација итн итн... теми има колку сакаш. Сепак жанрот немаше воопшто да се издвои ако не беше бунтовен или ако не предизвикуваше внимание со гласноста, екстремноста, имиџот итн. Музиката е производ на идејата дека треба да се направи нешто што ќе предизвика внимание а не обратно. Сигурен сум дека Black Sabbath на почеток не заклучиле „еј колку гласно свириме, ај сеа да смислиме соодветни стихови за ова“, туку најверојатно било обратно. Истото важи и за секоја наредна генерација, јас лично не знам битен метал бенд од 80-тите или 90-тите кој пее за цвеќиња и колку е светот убав и шарен, колку владите и лидерите се кул фаци? Барем не такви што учествувале во формирање на жанрот. Дури и Tankard кои претежно се бават со алкохол на секој албум имаат сериозни критики за светот во кој живеат.
Tачно де...тоа и го зборев. Сакав само да кажам дека поделбата на жанрови во металот ми е малце глупава ако се врши врз база на текст како што кажуваа претходно.
Иначе точно тоа дека цела метал култура е за бунт и протест кон нешто. Нема една песна (има де, ама сеа...) кадешто не се укажува на грешки во нешто (било политика, религија, човечко однесување).
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Tачно де...тоа и го зборев. Сакав само да кажам дека поделбата на жанрови во металот ми е малце глупава ако се врши врз база на текст како што кажуваа претходно.
Иначе точно тоа дека цела метал култура е за бунт и протест кон нешто. Нема една песна (има де, ама сеа...) кадешто не се укажува на грешки во нешто (било политика, религија, човечко однесување).
Се согласувам.Инаку тоа што спомнав - Викинг,Пајрат,Унблек,Кришчан и слични нешта не ми е некако во ред,тоа се безвезни и несватливи подстилови на некои жанрови со цел некој да каже -Еј гледај,создадов нов подстил,или што би рекол да биде понафурано името на стилот....Зошто тогаш Дарк Транкуилити не се Астро Мелодик Дет Метал,или Слеер Сатаник Треш???

Лириката не треба никако да го определува жанрот на една Музика.Тоа ми беше зборот:tapp:
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.126
Поени од реакции
5.901
Се согласувам.Инаку тоа што спомнав - Викинг,Пајрат,Унблек,Кришчан и слични нешта не ми е некако во ред,тоа се безвезни и несватливи подстилови на некои жанрови со цел некој да каже -Еј гледај,создадов нов подстил,или што би рекол да биде понафурано името на стилот....Зошто тогаш Дарк Транкуилити не се Астро Мелодик Дет Метал,или Слеер Сатаник Треш???
Лириката не треба никако да го определува жанрот на една Музика.Тоа ми беше зборот:tapp:
Хаха... Муабетов ме потсети на нешто. Имам гледано едно интервју кај што Ханси од Blind Guardian вика дека свират fantasy speed metal! :pos2:
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Епа така е...Секој сака нешто ново да создаде,но кога нема доволно високо образование во областа...едноставно нели...утиња...

Значи сега јас ќе пеам за Цврстината на бетонот и ќе направам жанр Блек Бетон Метал бенд....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom