Mетал

Метал

  • Обожавам

    Гласови: 621 54,5%
  • Слушам чат-пат

    Гласови: 285 25,0%
  • Не ми прави толку мерак

    Гласови: 102 8,9%
  • Неможам органски да го поднесам

    Гласови: 132 11,6%

  • Вкупно гласачи
    1.140
F

FallenHypaspist

Гостин
Значи според тебе 90% од бендовите (Каркас и Креатор) имаат анти-општествена лиричка тематика,додека останатите 10% имаат лирички тематики како што се
окултизам,сатанизам,религиски критицизам,мистицизам,депресивност,хорор,романса,паганизам,атеизам,христијанство,смрт,историја,астрологија итд итд....
Уште една грешка ти е тоа што лириките не можат да го сменат жанрот,жанрот го определува музиката,не лириката....

Како може јас да сум револтиран кога слушам музика со астролошка,депресивна,мистична и слична тематика.....Сега ти ако слушаш хардкор панк,металкор,треш или слично биди си револтиран,но и не вели дека другите не знале што е метал и слични ствари....:smir:
 
Член од
10 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
3
Значи според тебе 90% од бендовите (Каркас и Креатор) имаат анти-општествена лиричка тематика,додека останатите 10% имаат лирички тематики како што се
окултизам,сатанизам,религиски критицизам,мистицизам,депресивност,хорор,романса,паганизам,атеизам,христијанство,смрт,историја,астрологија итд итд....
Уште една грешка ти е тоа што лириките не можат да го сменат жанрот,жанрот го определува музиката,не лириката....

Како може јас да сум револтиран кога слушам музика со астролошка,депресивна,мистична и слична тематика.....Сега ти ако слушаш хардкор панк,металкор,треш или слично биди си револтиран,но и не вели дека другите не знале што е метал и слични ствари....:smir:
Едно време по интернетов се популаризираа AI програмчиња кои демек служеле за муабетење и кои после 3-4 реченици скроз губеа било каква смисла за што се збори. Твоиве коментари ме потсетија на тие програмчиња... уствари имам и ја праено рандом генератори на зборови кои создавале поконзистентни реченици.

Иако сметам дека е бесполезно уште еднаш ќе ти објаснам: Не реков дека ти лично треба да бидеш револтиран, туку дека 1ви Мај не е празник за локање алкохол. :)

Бидејќи очигледно не се разбираме, ако веќе имаш потреба од реплика не ми реплицирај тука подобро пиши ми приватна или пак побарај ми мсн или скајп за да не ја труеме темава.

@Tonchie: не ни имав намера да ја насочувам темата (или било што на форумов) во било каква насока, само пишав една забелешка за 1ви Мај, чисто како потсетување, moment of clarity што би рекле англичаниве. Сепак ме испровоцира тоа што бев етикетиран како „комуњар“, бидејќи сум син на некој што морал да бега од државава затоа што е исфрлен од КПЈ поради глупост и поради кое не можел да гради живот како другите верни членови на партијата (звучи познато нели?).

Исто така мислам дека на теми како оваа заслужуваат да биде кажано нешто повеќе од едно обично пастирање на видео записи од youtube. Не го сметам тоа за некое насочување, сепак. Од друга страна, ако повеќемината на темава сметаат дека грешам тогаш најверојатно сум го утнал местото.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Нема потреба од реплики веќе...
Очигледно е дека не можеме да се разбереме,а доказ за тоа е првата половина од твојот последен пост.Прочитај што имаш пишано назад...прочитај поубаво па надоврзи се...(не беше ништо паметно ова последново)

А тоа ''комуњар'' ако имаше нешто со твојот приватен живот,извини.
:smir: Ае бегам јас.позз
 

DeathControlmk

Will are?
Член од
7 февруари 2009
Мислења
124
Поени од реакции
9
Јас мислам дека Ксетров е у право, до некоја мера, а за метал исто многу се битни лириките... Али нема везе, ме мрзи уште да пишувам :) Едно прашање до Ксетров God Dethroned, Fleshgod, Sacremental само у Ск ке свират рековте мислам, a Disdained и Cilice? И они исто само у Ск? Зш за двете свирки викаа и Прилеп и Битола па се откажа нешо?
 
Член од
10 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
3
Јас мислам дека Ксетров е у право, до некоја мера, а за метал исто многу се битни лириките... Али нема везе, ме мрзи уште да пишувам :) Едно прашање до Ксетров God Dethroned, Fleshgod, Sacremental само у Ск ке свират рековте мислам, a Disdained и Cilice? И они исто само у Ск? Зш за двете свирки викаа и Прилеп и Битола па се откажа нешо?
God Dethroned и компанија се планирани само за во Скопје, воопшто немало планови за друг град. За Cilice не знам кој е организаторот ама како што ми е познато треба во Прилеп, Куманово и Скопје да има свирки. Ќе се дораспрашам деновиве... ако некој има повеќе информации во врска со ова нека пише.
 

alex_death

To be or not to be!
Член од
10 октомври 2008
Мислења
583
Поени од реакции
90
Информации од MySpace-от на Disdained :helou:
- May 8 2009
DISDAINED & CILICE Prilep@Dom Kulture, Macedonia
- May 9 2009
DISDAINED & CILICE Bitola@Club ZODIJAK, Macedonia
- May 10 2009
DISDAINED & CILICE Skopje@Club HAVANA, Macedonia
- May 11 2009
DISDAINED & CILICE Kumanovo@Club TUNEL, Macedonia
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Има повеќе инфо де http://forum.kajgana.com/showpost.php?p=2474046&postcount=399 само што нема наведено нити цени нити саати.

Утре ќе пишам повеќе на темава сеа неам време...ама у право е Ксетров, и стварно треба да се престане постување на клипови...сем ако не се некои стварно затуцани или нови бендови што сте ги нашле.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Јас мислам дека Ксетров е у право, до некоја мера, а за метал исто многу се битни лириките... Али нема везе, ме мрзи уште да пишувам :) Едно прашање до Ксетров God Dethroned, Fleshgod, Sacremental само у Ск ке свират рековте мислам, a Disdained и Cilice? И они исто само у Ск? Зш за двете свирки викаа и Прилеп и Битола па се откажа нешо?
Не читате што пишувам добро али ајт нема везе....да се пребациме на темава...

Ксетров..значи на први доаѓаат само во СК?? Во никој друг Балкански Град..?

Има повеќе инфо де http://forum.kajgana.com/showpost.php?p=2474046&postcount=399 само што нема наведено нити цени нити саати.

Утре ќе пишам повеќе на темава сеа неам време...ама у право е Ксетров, и стварно треба да се престане постување на клипови...сем ако не се некои стварно затуцани или нови бендови што сте ги нашле.
Секако дека може клипови....али не во таа смисла што се ставаат...залепи 5 клипа...овие ова свират,овие она....дај малце...клип>дебата....ова сепак е форум,не складиште на клипови:D:helou::smir:
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
ногу се постират клипови на темата , али од друга страна па клиповите отварат дискусии .. па коа да видиш тоа е позитивно, али само да не е претерано па да не заличи на youtube подфорум , а не метал
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Па тоа и јас реков...Клип>Дебата...А не 50 клипа>дебата од 5 реченици..
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
коа сме кај видеата ја едно од мене потсетувам се на подобрите денови на Devin Townsend оти овај последниот албум Ki ептен ме разочара :
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Fallen Креатор имаат и песна World Anarchy! Креатор се анархисти! А не се панкери видиш мајката! Металот воглавном е револт! Затоа и се дерат уствари... т.е користат скрим и грол, зашо неможам ја тебе коа те пцујам и коа се бунам да ти пеам нешо пауер! Него ќе ти свикам! Така и они затоа така пеат! Зашо се бунат, изреволтирани се! А ти ако слушаш метал со депресивни текстови, брат... ај да не какам тоа накај емо ми иде х)

А за делот со видеата... одамна претеруете со видеа...
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Да де да...каде пишав дека во нивните текстови нема револт???Никаде?? Што сте се фанале за трешот толку...земете гот,пауер,мелодик дет,та и грајндкор....Се нафанав за ова да зборувам оти Ксетров се нафрли дека 90% метал бендовите имале вакви револтни тематики...

Е и ДетКонтролМк...лириките не играат скоро никаква улога во определувањето на жанрот....Карактеристиките на стилот се во самата музика,не лириката...значи Креатор и да пееле за љубов и романса пак ќе бидат треш итд итд......Остај тие срања како Кришчан метал,Викинг метал,Пајрат метал и слично....
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
tomislayer, не мора да значи дека оди накај емо , пример да ги земеме Silencer,Xastur,Shining, Coldworld, Katatonia,Anathema, Draconian, ...се се тоа депресивни текстови/музика али супер се. (бар за мене)
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Епа сега мене Opeth,Amorphis,Quietus,In Flames,Swallow the Sun,Skepticism...не ми личат на емо многу:helou::smir:

ПС - Емо = Панк
 

Kajgana Shop

На врв Bottom