Lyoness

Член од
22 јуни 2014
Мислења
78
Поени од реакции
53
во веро да пошто на храна и на гориво трговците најмала заработувачка имаат и нормално мал е попустот,разлистај надолу ресторани,кафичи итн...т.е до 5% кеш добиваш и останато за шопинг поени...
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.168
во веро да пошто на храна и на гориво трговците најмала заработувачка имаат и нормално мал е попустот,разлистај надолу ресторани,кафичи итн...т.е до 5% кеш добиваш и останато за шопинг поени...
Ти ако можеш цела плата да ја трошиш во кафани и кафичи тогаш ич не ти треба Cashback ти си богат човек. Ама обичниот човек кој платата ја троши на комуналии, храна и гориво токму толку и може да добие 1% во Веро или на бензинска. Значи помалце од 200 денари месечно.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
22 јуни 2014
Мислења
78
Поени од реакции
53
Ти ако можеш цела плата да ја трошиш во кафани и кафичи тогаш ич не ти треба Cashback ти си богат човек. Ама обичниот човек кој платата ја троши на комуналии, храна и гориво токму толку и може да добие 1% во Веро или на бензинска. Значи помалце од 200 денари месечно.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
ааа да да вие не одите во кафани и кафичи,или не купвате облека итн,не сум богат воопшто но ова го прај секој нормален човек...крај краева нека е и на гориво и на храна...200 денари не се многу ама се повеќе од ич
 
D

Daedalus

Гостин
Мудава ЦИТРОНИ ми ги напраи една типка со тоа скапаното кешбек и типот од седма кариера што е моќен милионер и не смееш да му се приближиш 10 метра ако имаш негативна енергија. Ебате и кешбек и облаците и куров. Она као демек се грижи за мене и затоа сака да ми помогне да инвестирам у кешбек, Веро е нивно, Роналдо сеа е кешбек, цел свет у моментов стануе кешбек, сега или никад, за 1 година, цел универзум ќе биде кешбек, на сметка и' стигале 50 000 - 60 000 денари. Ама ништо од тоа не се глеа у папир, све се тоа реинвестирани пари!!!! Скемери ненормални чоече. Типичен менталитет на култ.

Чудо едно е колку луѓе знам што биле нормали у секој поглед и наеднаш преку ноќ, се претвараат у ходајучо зомби откако влагаат у некое такво „Лајонес“, „Гемах“, „Кешбек“, „Скиентологија“, „Осигурителни брокери“ срање. Ко да им го бришат ебаниот идентитет таму.
 
B

Bafra

Гостин
Мудава ЦИТРОНИ ми ги напраи една типка со тоа скапаното кешбек и типот од седма кариера што е моќен милионер и не смееш да му се приближиш 10 метра ако имаш негативна енергија. Ебате и кешбек и облаците и куров. Она као демек се грижи за мене и затоа сака да ми помогне да инвестирам у кешбек, Веро е нивно, Роналдо сеа е кешбек, цел свет у моментов стануе кешбек, сега или никад, за 1 година, цел универзум ќе биде кешбек, на сметка и' стигале 50 000 - 60 000 денари. Ама ништо од тоа не се глеа у папир, све се тоа реинвестирани пари!!!! Скемери ненормални чоече. Типичен менталитет на култ.

Чудо едно е колку луѓе знам што биле нормали у секој поглед и наеднаш преку ноќ, се претвараат у ходајучо зомби откако влагаат у некое такво „Лајонес“, „Гемах“, „Кешбек“, „Скиентологија“, „Осигурителни брокери“ срање. Ко да им го бришат ебаниот идентитет таму.
Де бе па ти, колку строг си. Нека има народ нека се занимава со нешто. Убаво кажа еден член претходно, за зафрканција повеќето се.

Кои/што се овие? Единствено Гемак ми излегува, али се некоја трговска фирма за кафе/алкохол.
Некоја трговска фирма за кафе/алкохол :D а тие заработуваат милиони евра.
Директорот на Шилегов заменик му стана а должи на државата едно 300.000 еур.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Мудава ЦИТРОНИ ми ги напраи една типка со тоа скапаното кешбек и типот од седма кариера што е моќен милионер и не смееш да му се приближиш 10 метра ако имаш негативна енергија. Ебате и кешбек и облаците и куров. Она као демек се грижи за мене и затоа сака да ми помогне да инвестирам у кешбек, Веро е нивно, Роналдо сеа е кешбек, цел свет у моментов стануе кешбек, сега или никад, за 1 година, цел универзум ќе биде кешбек, на сметка и' стигале 50 000 - 60 000 денари. Ама ништо од тоа не се глеа у папир, све се тоа реинвестирани пари!!!! Скемери ненормални чоече. Типичен менталитет на култ.

Чудо едно е колку луѓе знам што биле нормали у секој поглед и наеднаш преку ноќ, се претвараат у ходајучо зомби откако влагаат у некое такво „Лајонес“, „Гемах“, „Кешбек“, „Скиентологија“, „Осигурителни брокери“ срање. Ко да им го бришат ебаниот идентитет таму.
Имам еднен братучед што неодамна влезе во оваа и буквално ова што го кажа е точно све во главата му е кешбек ги идеолизира сите луѓе таму. Чудна работа, има некој податоци кој му ги пратив на нет дека е тужена фирмата дека се работи за scam ама неќе да чуе за тоа, моабетот му е ко во стил не верувај на нет све што ќе прочиташ, ко божем имал луѓе околу мене што ми покажуват дека прават кеш. Е ај сега објасни му дека треба пореално да ја процени работава пред да влезе со повеќе кеш а и реално доста време почиња да вложува во ова. ЧД. Дај некој искуство со чудово нека пренесе од времто и луонесс кога беше доста актуелно во земјава т.с кога секој втор замараше со тоа успеа некој со тоа или попара све. ?
 
D

Daedalus

Гостин
Дај некој искуство со чудово нека пренесе од времто и луонесс кога беше доста актуелно во земјава т.с кога секој втор замараше со тоа успеа некој со тоа или попара све. ?
Економскиот модел според кој оперираат Лајонес и сличните нефер пирамидални гомнарии, е невалиден економски модел сам по себе. Читај за понзи шема и ќе видиш зошто е скоро невозможно да се опариш ако влезеш у такво срање.
Очајни луѓе пробуваат све и кога ќе го изедат курот, откако ќе подигнат кредити за да им го напунат џебот на абдалите, се тешат дека чим инвестирале толку, не се исплати сеа да се откажат, па затоа ќе се трудат повеќе и ќе инвестираат повеќе и белким ќе им се врати све назад, па и многу повеќе. Тоа е гадно психолошко стање и е типична психолошка појава.
Овде е све тоа добро објаснето.
 
D

Daedalus

Гостин
Ваљда не се пирамида овие, па претпоставувам се некој шејди бизнис или...? Секое инфо за преваранти е добредојдено :D
Ја им бев еднаш со моите домаќини, тие преку кои влагаш. И трубеа за успех и пари, пееја некои песни, играа, сите у костуми бла бла.

Све што треба, е да платиш 1000 евра и да им носиш луѓе. Сите симптоми на млм, ама тоа некое австриско ѓубре беше, не знам дали е ова за алкохол. Тогаш шиткаа некоја имагинарна „Книга на успехот" колку што ме служи меморијата. Ова пред 10 години беше.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Па добро над 700 еур е солидна цифра никогаш од камата за година две нема да земам толку за 1500 еур. А за Граве е друг муабет тоа е приватно осигурување што цел западен свет што може да си приушти си плаќа нешто како плус пензиски фонд. Јас сум во Граве 6 години веќе. И граве е разумно земаш 2-3% повеќе него на банка. Сите роднини што мо се Германија, Швајцарија си плаќаат приватен фонд. Јас лично го плаќам пошо не планирам до 67 да работам.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.636
Поени од реакции
4.941
Па добро над 700 еур е солидна цифра никогаш од камата за година две нема да земам толку за 1500 еур. А за Граве е друг муабет тоа е приватно осигурување што цел западен свет што може да си приушти си плаќа нешто како плус пензиски фонд. Јас сум во Граве 6 години веќе. И граве е разумно земаш 2-3% повеќе него на банка. Сите роднини што мо се Германија, Швајцарија си плаќаат приватен фонд. Јас лично го плаќам пошо не планирам до 67 да работам.
Пресметував за Граве не ти се исплати да врзеш тон пари за 20-30 години...подобро ти е депозит орочен на 5 години, државни обврзици, акции, недвижност или злато. Единствено од граве ти се исплати да умреш млад е тогаш добиваат добро наследниците :popce:...:sramezliv:...инаку продажниот модел им е исто млм. Боља опција ти е доброволен пензиски фонд на нлб или кмб добиваш 11/100 ослободување од данок и променлив приход и повисок од граве...плус се транспарентни. Граве не ми го кажаа портфолиот го криеа и ми понудија 4/100 фиксна камата во ера на ниски камати а нлб ми даваа 5,5/100 променлива која гарант ќе расте плус 10/100 даночно ослободување. Нов пензиски фонд на нлб е 2 пати подобар од граве во однос на приходи. Кмб е уште подобра...а за животно осигурување не ми треба нека се секираат други кога ќе цркнам преморбидно ми е тоа...
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Пресметував за Граве не ти се исплати да врзеш тон пари за 20-30 години...подобро ти е депозит орочен на 5 години, државни обврзици, акции, недвижност или злато. Единствено од граве ти се исплати да умреш млад е тогаш добиваат добро наследниците :popce:...:sramezliv:...инаку продажниот модел им е исто млм. Боља опција ти е доброволен пензиски фонд на нлб или кмб добиваш 11/100 ослободување од данок и променлив приход и повисок од граве...плус се транспарентни. Граве не ми го кажаа портфолиот го криеа и ми понудија 4/100 фиксна камата во ера на ниски камати а нлб ми даваа 5,5/100 променлива која гарант ќе расте плус 10/100 даночно ослободување. Нов пензиски фонд на нлб е 2 пати подобар од граве во однос на приходи. Кмб е уште подобра...а за животно осигурување не ми треба нека се секираат други кога ќе цркнам преморбидно ми е тоа...
Јас го одбрав Граве ради тоа што не ми се исплаќа да ги вадам парите следните 20 год и мема да ги чепкам а не очекувам некоја заработка доволно е да ми ја компензираат инфлацијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom