Linux новости

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.207
Да ја пробав новата 9.10 Убунту везија. Добра средени се доста багови малку е визулено дотерана и има некој бољи интерфејз за инсталации. Чекор во права насока вреди да се симне и користи или да се упгрејдува. Супер е освен може грдиот жолт десктоп бакраоуд :vozbud:
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Па да али ај пробај на Систем/Администрација/Login Screen и ке најдеш таму дека ке си смениш друг логин скрин на 33 април,интересно нели?
:nesvest:
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.306
Planned Changes to Next Ubuntu Version 10.04 (Lucid Lynx)


Currently the following list of changes everyone is expecting Ubuntu 10.04 (Lucid Lynx)
New Application : PiTiVi
PiTiVi is a non-linear audio/video editor for GNU/Linux using the GStreamer multimedia framework.
PiTiVi has been chosen for two reasons:
* It has a simple interface
* The company funding PiTiVi, Collabora, are “pushing for it to be included” in Ubuntu

Application Replacement : F-Spot

There are suggestions that F-Spot will be replaced with gThumb or Shotwell.Also gThumb is not suggested replacement for F-spot but and for Eye of Gnome (default image viewer) because gThumb is faster and better.Shotwell is also suggested replacement for F-spot because it is lighter and faster version of it.
Planning to remove default application : GIMP
On UDS-L they decided that Gimp will be removed from default installation of next coming Ubuntu 10.04.
Default Backup Tool
There are 2 tool that can become default backup tool, Deja Dup and Back In Time
Ubuntu Music Store Coming In Lucid
The Lucid music store project aims to deliver the ability to purchase music from within a desktop music player
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Application Replacement : F-Spot
There are suggestions that F-Spot will be replaced with gThumb or Shotwell.Also gThumb is not suggested replacement for F-spot but and for Eye of Gnome (default image viewer) because gThumb is faster and better.Shotwell is also suggested replacement for F-spot because it is lighter and faster version of it.

Ова рокчињава на ѓаволски ми наликуваат. Овие од Free Software Foundation ептен забегале.

F-Spot е пишуван во C# и работи со Моно. Е сега, овие од FSF не го сакаат Моно (кој сака нека чита за Boycott Mono). И ете притиснале и над Убунту, да го тргнат Фспот. Бесплатна програма на која си ја брка работата без проблеми, и сега решиле да ја сменат.

Нешто слично прават и со Tomboy во Fedora. Го сменаа со Gnote во федора 12.
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Денес го испробував GnomeShell - тоа што треба да ги замени горната и долната default панела на GNOME во GNOME 3.0 и некако повеќе сум разочаран одколку изненаден за идеава нивна. Еве како тоа треба да изгледа:
http://live.gnome.org/GnomeShell/Tour
Доколку сакате да го пробате ова пишете во терминал
Код:
sudo apt-get install gnome-shell
доколку користите убунту/дебиан,
па после инсталацијата пишете
Код:
gnome-shell --replace
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
2
Денес го испробував GnomeShell - тоа што треба да ги замени горната и долната default панела на GNOME во GNOME 3.0 и некако повеќе сум разочаран одколку изненаден за идеава нивна. Еве како тоа треба да изгледа:
http://live.gnome.org/GnomeShell/Tour
Доколку сакате да го пробате ова пишете во терминал
Код:
sudo apt-get install gnome-shell
доколку користите убунту/дебиан,
па после инсталацијата пишете
Код:
gnome-shell --replace
А зошто си разочаран? Кои работи ти се допаднаа а кои не? (ако можеш пиши :) )
Јас читав за ова пред некое време и по сликите изгледаше супер. Го немам инсталирано, па затоа те прашувам. Исто така, ако не ти е тешко стави некој твој слики да видиме дали навистина излгеда како што го најавуваат.
Фала, и поздрав.
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
А зошто си разочаран? Кои работи ти се допаднаа а кои не? (ако можеш пиши :) )
Јас читав за ова пред некое време и по сликите изгледаше супер. Го немам инсталирано, па затоа те прашувам. Исто така, ако не ти е тешко стави некој твој слики да видиме дали навистина излгеда како што го најавуваат.
Фала, и поздрав.
Ептен ограничен се осеќам ко ќе го користам чудово, ги нема сите тие widget-и на панелите, плус секогаш ко ќе минимизирам некој прозорец треба да го отворам тоа црното од страна за да најдам шо имам отворено, пошо ми го нема долу на панелата. :)
По се изгледа ќе мигрирам на KDE, ако изгледа вака GNOME 3.0. Btw, еве ти 2 слики од кај мене шо бараше: 
Член од
19 септември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
2
@shadow_rr
Ти благодарам за одговорот и за поставените слики.

Изгледа доста поразлично, можеби треба време човек да се навикне на овој начин на работа. Сепак, не го инсталирам, ќе чекам да стане default на убунту па тогаш ќе го видам во живо :)
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.306
Ubuntu 10.04 Release schedule
December 10th, 2009 – Alpha 1 release
January 14th, 2010 – Alpha 2 release
February 25th, 2010 – Alpha 3 release
March 18th, 2010 – Beta1 release
April 8th, 2010 – Beta2 release
April 22nd, 2010 – Release Candidate
April 29th, 2010 – Final release of Ubuntu 10.04 LTS
Visual timeline for ubuntu 10.04 schedule
 
R

Reve0ke

Гостин
Зш не користите fedora според мене мислам дека е подобра дистрибуција.
 

Razielbt

Fucktard
Член од
12 ноември 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
Дали некој го има пробано минт 8? Ако работи Минт некој на форумов :)
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.306
За три дена искача втората бета, така да ако мислите да пробувате почекајте :)

Уствари на 8-ми искача бета 2.
 
На врв Bottom