Linux новости

Г

Грејвдигер

Гостин
Излезе Ubuntu 11.04 - Natty Narwhal кој од оваа верзија ќе користи сопствен интерфејс, Unity. Што друго доаѓа со 11.04 можете да прочитате тука.

Download тука или од македонскиот mirror http://mirror.on.net.mk/ubuntu/
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Излезе Ubuntu 11.04 - Natty Narwhal кој од оваа верзија ќе користи сопствен интерфејс, Unity. Што друго доаѓа со 11.04 можете да прочитате тука.

Download тука или од македонскиот mirror http://mirror.on.net.mk/ubuntu/
Имам убунту 10.10.За надградба како да направам?sudo apt-get upgrade?И ке ми останат сериите шо ги имам симнувано,нели?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade

Или System - Administration - Update Manager - Settings, внеси лозинката и ќе ти се појави Software Sources, кликни Updates и избери Normal releases. Исклучи го тој прозор и врати се на Update Manager-от, Check за да провери за нови апдејти и инсталирај ги.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade

Или System - Administration - Update Manager - Settings, внеси лозинката и ќе ти се појави Software Sources, кликни Updates и избери Normal releases. Исклучи го тој прозор и врати се на Update Manager-от, Check за да провери за нови апдејти и инсталирај ги.
А ке ми се зачуват сериите или ке треба да ги изрежам на цд?
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade

Или System - Administration - Update Manager - Settings, внеси лозинката и ќе ти се појави Software Sources, кликни Updates и избери Normal releases. Исклучи го тој прозор и врати се на Update Manager-от, Check за да провери за нови апдејти и инсталирај ги.
Колку време отприлика трае апдејто?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.000
Поени од реакции
7.599
Денес излезе Ubuntu 11.10 кој има доста промени + можност за гном3, кој во 11.04 можеше да се инсталира преку PPA и не беше баш функционален.
http://releases.ubuntu.com/oneiric/ && http://kuzmanov.info/2011/10/upgrade-ubuntu-11-10/

Се надевам дека имаат големи поправки под хаубата пошо ова не ме фасцинираше доволно за да се именува како цел нов release.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Се надевам дека имаат големи поправки под хаубата пошо ова не ме фасцинираше доволно за да се именува како цел нов release.
Не сум седнал да видам што има измени во јадрото, ама добро се покажува, барем во неколкуте часа што го користам... ми изгледа добро оптимизиран, плус конечно може на раат да си фурам гном шел, оти на 11.04 требаше преку PPA да се инсталира и не ни беше сигурно дали ќе работи и колку деформирано ќе се однесува. :)
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Не сум седнал да видам што има измени во јадрото, ама добро се покажува, барем во неколкуте часа што го користам... ми изгледа добро оптимизиран, плус конечно може на раат да си фурам гном шел, оти на 11.04 требаше преку PPA да се инсталира и не ни беше сигурно дали ќе работи и колку деформирано ќе се однесува. :)
Sto perfomansi treba za da raboti dobro najnovata verzija Ubuntu ???
 
На врв Bottom