Linux новости

Член од
10 декември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
151
Вчера излезе Linux Mint 20, преубава и функционална линукс дистрибуција која ја користам последниве осум години како дифолтен ОС.

https://linuxmint.com/
Screenshot from 2020-06-28 19-10-15.png
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.061
Поени од реакции
4.257
Вчера излезе Linux Mint 20, преубава и функционална линукс дистрибуција која ја користам последниве осум години како дифолтен ОС.
Најверојатно со 20кава и јас конечно ќе ја направам замената на Xubuntu со Mint. Плус, Cinnamon-ов доста добро ми изгледа. Вреди да се проба, ако не ми фати око, се враќам на Manjaro, како light замена за Arch, да не мора косата да ми побелува уште при инсталација. :D
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
80
Поени од реакции
18
Zdravo decki.
Poslednive 2 meseca se zapoznav so WSL za Win10 sto e Linux terminal vo Win10(Ne e virtual machine).
Ali slusam deka ima izlezeno WSL2, kakvi se vasite mislenja za nego?
 
Член од
10 декември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
151
Linux Mint 20.1 beta доаѓа со два новитета: Web Apps manager и free IPTV апликација наречена Hypnotix.

Screenshot from 2021-01-02 16-14-59.png Screenshot from 2021-01-02 16-16-24.png

Screenshot from 2021-01-02 16-03-30.png Screenshot from 2021-01-02 16-03-52.png Screenshot from 2021-01-02 16-17-46.png
 
На врв Bottom