LHC Судрувач на честички (Церн, Божја Честичка, Бозон, Хигс)

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Значи и официјално е Хигс Бозон...Честито нека им е.:)
Нека ни е честито, не мора да се мачиме да измислуваме нова физика.

Само тешко дека некој друг ќе искоментира штом тангата на Станија не се споменува.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Нека ни е честито, не мора да се мачиме да измислуваме нова физика.

Само тешко дека некој друг ќе искоментира штом тангата на Станија не се споменува.
Да ова е доста битен момент за човештвото со ова е потврден стандардниот модел. Најзначајна теорија за разбирање на универзумот...се надевам дека сега конечно ќе може да се обединат сите фундаментални физички сили во една теорија на „се“. Со илјадници години физичарите и филозофите се обидуваат тоа да го направат. Ова може и ќе биде откритието на векот...иако има уште 87 години :)
А тоа што нема баш некој голем интерес на форумови а ни на вестите тоа е друг муабет.
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
VEKE SME NAEBALO SO TOA SHTO STAVAAT RAZNI OTROVI VO HRANATA I GENETSKI MODIFIKUVANATA HRANA I DR.
 

The Edge^

the force
Член од
11 јуни 2011
Мислења
2.882
Поени од реакции
2.397
Него, стварно штета што толку се зачмаени ваквите теми на форумов. Дај да ја оживееме малку.

Се потврди и пронаоѓањето на Хигсовиот бозон, па така судирачот е привремено исклучен.
Знае некој што следно им е цел на научниците да пронајдат? Мислам дека ќе почнат на големо да се занимаваат сега со Темната материја и енергија.
И дали и како планираат да достигнуваат до поголеми енергии?
 
Член од
5 август 2013
Мислења
108
Поени од реакции
39
Случајно налетав на едно клипче на youtube и мислам дека би одговарало за во оваа тема :):) ако не му е тука место нека го пребацат админите или нека го избришат whatever.Станува збор за некоја си планета,астероид(или што ти ја знам,дудук сум у астрономија.) чие име е Nibiru.Демек оваа планета била планета која има некоја си луда орбита и поминува покрај сонцето и земјата на секој 3600 години како што разбрав :),и имала огромна маса со што со самото поминување покрај земјата би ја стопирало нејзината ротацијатабла бла.. бла.. Мене ми изгледа на уште една измишљотина и бњувотина од мал мозок,но баш ме интересираат и вашите мислења.Па еве го и линкот за прегелд:
[media]http://www.youtube.com/watch?v=U-3RLx_4Y5Y[/media]
Нема врска ова таа ако е толку голема ќе беше забележана до сега според мене е глупост
--- надополнето: 29 август 2013 во 20:17 ---
Што има врска оти е закопано под земја?
Ти читаш ли понагоре за колкава температура правиме муабет?
Па таа температура настанува во колајдерот во точката на колизија на протоните тоа не се шири на секде низ земјата
 
Член од
21 јули 2009
Мислења
77
Поени од реакции
11
Нов TED говор во врска со LHC и за импликациите од откритието на Хигсовиот бозон и Хигсовото поле......"Џан Џудиче: Зошто нашиот универзум можеби лебди над острицата на ножот" -Кое е најголемото изненадување во врска со откритието на Хигсовиот бозон? Тоа дека нема изненадување. Џан Џудиче нè води низ еден проблем од теоретската физика: што ако Хигсовото поле се наоѓа во ултра-густа состојба кое пак би можело да значи колапс на сета атомска материја? Со духовитост и шарм, Џудиче предвидува мрачна судбина -- и кажува зошто сè уште е прерано за загриженост. http://www.ted.com/talks/lang/mk/gian_giudice_why_our_universe_might_exist_on_a_knife_edge.html
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Ohh TED and LHC, тие две кратенки во една реченица не идат. :D Ај озбилно, треба некој да им забрани на хипстерите да користат теми за филозофирање како експериментот во CERN, нека се држат до еднорогите и неуробиологијата.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Според ова што го прочитав пентакваркот не е всушност елементарна честичка бидејќи се состои од пет кваркови и тоа би значело дека не би се променил со ова откритие стандардниот модел. Ако може некој да објасни подробно добро би било.
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2015
Мислења
3
Поени од реакции
2
chemtrails (голем процент алуминиумска прашина)

harp (голема микро печка, тука спаѓа и wifi, mobile signals and shi t)

lhc (не ми се ни праи муабет тука) у библијата пишува убаво .. ако го барате господ со технологија ви иде крајот .. оваа технологија ја поседува секој човек од раѓање природно хахаха

значи .. коа ке ставиш алуминиумска фолија во микро печка и пушташ .. ефектот е искри на сите страни

што поточно ни се случува коа сите овие три измишљотини ке ги пукнат до 100% хахаха


lhc + chemtrails + harp = чорба од мозокот на човекот хахах
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ohh TED and LHC, тие две кратенки во една реченица не идат. :D Ај озбилно, треба некој да им забрани на хипстерите да користат теми за филозофирање како експериментот во CERN, нека се држат до еднорогите и неуробиологијата.
Не знам зошто со потсмев кон TED (па и неуробиологијата), голем број од идеите таму имаат практична апликација, а настапувале и проминентни научници таму.
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
Ова што ќе го постувам го прочитав од наши веб страници. Прочитајте го и чудете се что мозе некои лудаци да напраат


Со експеримент ќе го уништат светот?

Некои научници се загрижени дека експериментот Ј350м кој е планиран за оваа есен и може да предизвика уништување на земјата, поточно да создаде црна дупка која може да ја проголта целата земја.

Директорот на лабораторијата каде се создава оваа машина смета дека нема шанси да се случи такво нешто. Овој експеримент има за цел уништување јадро на атоми и нивно проучување со цел да се утврдат основните функции и закони.

Машината зема атоми на злато и ги врти околу 3.8 километарски цевки. Моќните магнети ги забрзуваат атомите скоро до брзина на светлината. Кога ќе дојде до нивен едноминутен судир, се создава топлина 10 000 пати поголема од Сонцето.

Армагедон или не?

Дали научниците ќе создадат нешто слично на мини црна дупка, која може да се прошири и да ја проголта земјата.?

Ова се некои од прашањата кои преку писма, стигнаа до еден американски магазин за наука. "Страв ми е дека научниците се движат во насока во која е опасно да се оди" пишувал во едно од писмата.

Сепак од лабораторијата изјавуваат дека се претерува. Директорот изјавил дека се свесни за можните страшни резултати, било дискутирано и со реномирани научници кои заклучиле дека нема никаква опасност.

Ова не е прв пат да се јави ваков страв помеѓу многу научници. Сепак секогаш на крај резултатот бил дека нивниот страв е неоснован. За тоа сите сме сведоци, нашата мила Земја сеуште постои!

Прашањето до сите форумџии е дали ќе наебеме?

Не знам кои беа праволата за пишување линкови па затоа и не го ставив ако ви треба пишете ПП

ke naebaat tie vo shvaicaria kako predvidel nos stradamus deka prvo ke se pokazuvaat znaci a potoa oblasta kade e masinata ke bide progoltano. Inaku tie ako pocnat da pravat gravitacija, svetot ke bide pod gollemo diktatorstvo. Ima sekade takvi mashini no tie shto prvi ke otkriat gravitacija.........[DOUBLEPOST=1471107516][/DOUBLEPOST]
Abe ako ne od ovoj eksperiment ke nae**** od drug vo to sum sigurna.
Taka ti e ko postojat luge zaslepeni za slava. ne postoi covek so znae se.
Eden mal propust-i tolku od nas.
ne e za slava, tuku za ljubopitnost kon prirodata, a posle otkrivanje na gravitacija i mok.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom