LHC Судрувач на честички (Церн, Божја Честичка, Бозон, Хигс)

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Ова што ќе го постувам го прочитав од наши веб страници. Прочитајте го и чудете се что мозе некои лудаци да напраат


Со експеримент ќе го уништат светот?

Некои научници се загрижени дека експериментот Ј350м кој е планиран за оваа есен и може да предизвика уништување на земјата, поточно да создаде црна дупка која може да ја проголта целата земја.

Директорот на лабораторијата каде се создава оваа машина смета дека нема шанси да се случи такво нешто. Овој експеримент има за цел уништување јадро на атоми и нивно проучување со цел да се утврдат основните функции и закони.

Машината зема атоми на злато и ги врти околу 3.8 километарски цевки. Моќните магнети ги забрзуваат атомите скоро до брзина на светлината. Кога ќе дојде до нивен едноминутен судир, се создава топлина 10 000 пати поголема од Сонцето.

Армагедон или не?

Дали научниците ќе создадат нешто слично на мини црна дупка, која може да се прошири и да ја проголта земјата.?

Ова се некои од прашањата кои преку писма, стигнаа до еден американски магазин за наука. "Страв ми е дека научниците се движат во насока во која е опасно да се оди" пишувал во едно од писмата.

Сепак од лабораторијата изјавуваат дека се претерува. Директорот изјавил дека се свесни за можните страшни резултати, било дискутирано и со реномирани научници кои заклучиле дека нема никаква опасност.

Ова не е прв пат да се јави ваков страв помеѓу многу научници. Сепак секогаш на крај резултатот бил дека нивниот страв е неоснован. За тоа сите сме сведоци, нашата мила Земја сеуште постои!

Прашањето до сите форумџии е дали ќе наебеме?

Не знам кои беа праволата за пишување линкови па затоа и не го ставив ако ви треба пишете ПП
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Абе дали ќе наебеме не се знае тоа, ја мислам дека нема да наебеме нормално, уште светов да го снема фали :tapp:

Си има таму научници кои што се платени за вакви работи, и тие си знаат шо како.

Ај замислете си како би било земјата да ја проголтува црна дупка ...
 

HeRbEs

-WandereR-
Член од
21 јуни 2005
Мислења
766
Поени од реакции
272
Случајно налетав на едно клипче на youtube и мислам дека би одговарало за во оваа тема :):) ако не му е тука место нека го пребацат админите или нека го избришат whatever.Станува збор за некоја си планета,астероид(или што ти ја знам,дудук сум у астрономија.) чие име е Nibiru.Демек оваа планета била планета која има некоја си луда орбита и поминува покрај сонцето и земјата на секој 3600 години како што разбрав :),и имала огромна маса со што со самото поминување покрај земјата би ја стопирало нејзината ротацијатабла бла.. бла.. Мене ми изгледа на уште една измишљотина и бњувотина од мал мозок,но баш ме интересираат и вашите мислења.Па еве го и линкот за прегелд:
[media]http://www.youtube.com/watch?v=U-3RLx_4Y5Y[/media]
 

KINDER

Манчестеристратор
Член од
28 јануари 2007
Мислења
2.434
Поени од реакции
45
:vozbud: ако не се уништиме сами, нема кој друг да не уништи.:vozbud:
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
Без сеќиранции..и да не се уништиме самите...еден ден нашата галаксија ќе се судри со Андромеда и буф...ќе нема ништо... а инаку пред да го прават експериментот веројатно имаат нешто алтернативно ако излезе вон контрола...некоја претпоставка...најверојатно не може да се прави таков сложен експеримент онака...
 

Ајверсон

Confessions*
Член од
4 август 2007
Мислења
3.116
Поени од реакции
5
Ќе наебеме ама не од таа црна дупка шо треба наводно да настане.
 

jutel

"убавите работи доаѓаат на крај"
Член од
25 март 2007
Мислења
952
Поени од реакции
2
армагедон е крајната фаза на секоја ѕвезда па и како сите други така и земјата мора да се соочи со таа судбина... но пред се ние самите 4ове4ки суштества ке се уништиме меѓу себе со тие проклети нуклеарни оружја... а ако не го сториме ова сами никој нема да ни го стори нам
 
V

Viktoranius

Гостин
Нема шанси да се направи 10 000 пати поголема топлина од таа на сонцето. Пратете пример сега.
Тоа лето што помина сега е едно од најжешките лета што ги имаше во последните 50 години. Е сега температурата беше да не кажам 60 степени, ама во одредени денови достигнуваше до 55.
Па што ми е зборот ?...- На 55 степени кога се возаше по пат гумите се слеваа на патот, лепаа по патот на само 55 степени. На површината на сонцето температурата изнесува 5000 степени целзиусови...Ако со овој експеримент се добие 10 000 пати повеќе од температурата на сонцето можете ли да замислите што ке биде?
Зборот ми беше ние едвај ги издржавме летните температури...а ако го прават овој експеримент и ако се дојде до таква температура, од топлина ке се уништат и другите планети, а не само нашата.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Нема шанси да се направи 10 000 пати поголема топлина од таа на сонцето. Пратете пример сега.
Тоа лето што помина сега е едно од најжешките лета што ги имаше во последните 50 години. Е сега температурата беше да не кажам 60 степени, ама во одредени денови достигнуваше до 55.
Па што ми е зборот ?...- На 55 степени кога се возаше по пат гумите се слеваа на патот, лепаа по патот на само 55 степени. На површината на сонцето температурата изнесува 5000 степени целзиусови...Ако со овој експеримент се добие 10 000 пати повеќе од температурата на сонцето можете ли да замислите што ке биде?
Зборот ми беше ние едвај ги издржавме летните температури...а ако го прават овој експеримент и ако се дојде до таква температура, од топлина ке се уништат и другите планети, а не само нашата.
WTF ?????:pos2:
туку и да им тргне на лошо нема да знаеме:vozbud:
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Нема шанси да се направи 10 000 пати поголема топлина од таа на сонцето. Пратете пример сега.
Тоа лето што помина сега е едно од најжешките лета што ги имаше во последните 50 години. Е сега температурата беше да не кажам 60 степени, ама во одредени денови достигнуваше до 55.
Па што ми е зборот ?...- На 55 степени кога се возаше по пат гумите се слеваа на патот, лепаа по патот на само 55 степени. На површината на сонцето температурата изнесува 5000 степени целзиусови...Ако со овој експеримент се добие 10 000 пати повеќе од температурата на сонцето можете ли да замислите што ке биде?
Зборот ми беше ние едвај ги издржавме летните температури...а ако го прават овој експеримент и ако се дојде до таква температура, од топлина ке се уништат и другите планети, а не само нашата.

Добро, брат кажи ми каде мислиш дека ќе се одвива целото ова? Кај тебе во маало?

Под земја е ова, длабоко закопано, башка контролирани услови се. Плус мислам дека тој што го проектирал целото ова си знае што како. :) И мислам дека нема намера да го прави ова со цел да ја уништи Земјата. :)
 
V

Viktoranius

Гостин
Добро, брат кажи ми каде мислиш дека ќе се одвива целото ова? Кај тебе во маало?

Под земја е ова, длабоко закопано, башка контролирани услови се. Плус мислам дека тој што го проектирал целото ова си знае што како. :) И мислам дека нема намера да го прави ова со цел да ја уништи Земјата. :)
Што има врска оти е закопано под земја?
Ти читаш ли понагоре за колкава температура правиме муабет?
 

jutel

"убавите работи доаѓаат на крај"
Член од
25 март 2007
Мислења
952
Поени од реакции
2
Што има врска оти е закопано под земја?
Ти читаш ли понагоре за колкава температура правиме муабет?
abe ne bidete do tolku,sigurno inzinerite nema da ja ostavat ovaa toplina tuku taka da se siri nis prostorot sigurno ke ima i nekakvi sistemi za ladenje i ova ke bidi sigurno pod zemja i nema da ima gajle.tie sigurno se inzinjeri so golemo iskustvo i ovaj proekt e mislen,mislen so godini dekadi nanazad i sea nie sakame da kazime dekaj ovaj prekt ili ekspiriment kako da go nare4am mozel da bide opasen za zenjata toa e snesno
:pos2:
 

E*V*I*L~G*I*R*L

>>>uvek tu<<<
Член од
2 декември 2007
Мислења
192
Поени од реакции
5
Abe ako ne od ovoj eksperiment ke nae**** od drug vo to sum sigurna.
Taka ti e ko postojat luge zaslepeni za slava. ne postoi covek so znae se.
Eden mal propust-i tolku od nas.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom