Led Zeppelin

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Од година во година Џими ни ја претставуваше музиката на несекојдневието. Денот кога Stairway to heaven беше пуштена од студискиот кафез, е еден од најсветлите денови за музиката. Џими вели дека за него е обратно. Само тој знае зошто и како. Само Led Zeppelin.
Па, брат, и тебе да ти ја дрват песната по 10000000000000 пати, иако имаш историја на бенд што е подолга од именик, и тебе ќе ти се смачи.

Немој да ме сфатите погрешно, песната е солидна, ама сепак премногу пати е извртена, преслушана, пресвирена. :) Многу луѓе го знаат бендот само поради таа една, единствена песна, што е секако позитивно, но не мора да значи во било кој случај дека е одлично. :)

Во секој случај, среќен роденден. :)

 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Слушам ги Led Zeppelin.Стварно се ѕверови....,најзакон песни имат
 
T

the Carpenter

Гостин
Концертот што го праеле во Далас. НЕкои велат бил најненормален

Питање број 1)
- Како се вика концертот
Питање број 2)
- мојт да се најт на интермец?

И ако мојт, што и како и ако е included линк до „наоѓалиштето“.
Фала однапред или од назад.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Има исечоци од него во Song remains the same филмот.

Инаку не знам како се вика концертот, битно далас 1976та е, колку може такви да има :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
March 4, 1975

Dallas, TX US

Memorial Auditorium (Dallas)


Setlist:

Rock and Roll, Sick Again, Over the Hills and Far Away, In My Time of Dying, The Song Remains the Same, Rain Song, Kashmir, No Quarter, Trampled Underfoot, Moby Dick, Dazed and Confused (incl. Woodstock), Stairway to Heaven, Whole Lotta Love, Black Dog, Heartbreaker.



1975 е. Не 1976.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511

Можеби најдобрата песна до сега...
Уживајте :)
 

Polar Bear

Absolute Predator
Член од
22 април 2010
Мислења
51
Поени од реакции
2
Нема што да се зборува. Класика...

 
Член од
17 септември 2009
Мислења
19
Поени од реакции
1
Led Zeppelin se najdobra hard rock grupa(posle deep purple), gi obozavam toa e se sto ke kazam :)
 

serious

If you need me, whistle
Член од
6 февруари 2009
Мислења
147
Поени од реакции
10

И за последно да кажам, една од најдобрите групи на сите времиња, ако не и најдобра !!!
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Немам доволно пофални зборови кои би ги кажал за Led Zeppelin. Мислам дека не сум достоен да напишам нешто повеќе за нив. Led Zeppelin се во самиот врв на рокот.

А најголема иронија е тоа што нивното име било жаргонски израз за лоша свирка во шеесеттите. И омотот за нивниот прв албум го покажува тоа: сликан е германскиот цепелин Hindenburg обвиен во пламен во последните мигови пред да падне на земја.


Но едно е сигурно, по нив тој израз целосно го сменил своето значење. :wink:
 
T

the Carpenter

Гостин
Врв во музиката!

Приликава ја користам да му честитам роденден на Роберт Плант, оти вчера заборајв.
И така ...
Иначе, за фановите на Зепелин ...

Physical grafitti (1975) или Four Symbols (1971)
подобар албум, зошто, затоа ...?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom