Led Zeppelin

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Звучи познато? 1958ма, твоево 10 год покасно. Не ќе да е на Спирит „оригиналот“

It is quite clear that large sections of "Taurus" was taken from Graham's song without credit.
Никој не спомна оригинал, спомна сличност од некаде :)
Инаку друг беше муабетот, за чиста мисла и чиста инспирација.
Никој не го оспорува квалитетот на Цепелин, на поединците, но по мене, или било кој музичар прашајте во околина(јас не сум да не се сфатиме грешно), дали е потешко да тргниш од веќе постоечко, или да одиш од крајно оригинална идеја, па очекувајте одговор.
Тука мене ми спушта на квалитет, значи по мое мерило, што не е случај со други прог бендови од тие времиња, или други правци.
Инаку омилена црното куче, а во меѓувреме нека оди и ова видео.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Никој не спомна оригинал, спомна сличност од некаде :)
Инаку друг беше муабетот, за чиста мисла и чиста инспирација.
Никој не го оспорува квалитетот на Цепелин, на поединците, но по мене, или било кој музичар прашајте во околина(јас не сум да не се сфатиме грешно), дали е потешко да тргниш од веќе постоечко, или да одиш од крајно оригинална идеја, па очекувајте одговор.
Тука мене ми спушта на квалитет, значи по мое мерило, што не е случај со други прог бендови од тие времиња, или други правци.
Инаку омилена црното куче, а во меѓувреме нека оди и ова видео.
не знам зошто викаш дека ти спушта на квалитет. јас викам дека било инспирација. ко на пр самите си имаат направено “ремикс“. по мене преработката им е подобра. и да не заборавам да го повикам гревчето и тука, треба да учи фолкашот нели? bOm
оргиналоти преработката од 1994
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Никој не спомна оригинал, спомна сличност од некаде :)
Инаку друг беше муабетот, за чиста мисла и чиста инспирација.
Никој не го оспорува квалитетот на Цепелин, на поединците, но по мене, или било кој музичар прашајте во околина(јас не сум да не се сфатиме грешно), дали е потешко да тргниш од веќе постоечко, или да одиш од крајно оригинална идеја, па очекувајте одговор.
Тука мене ми спушта на квалитет, значи по мое мерило, што не е случај со други прог бендови од тие времиња, или други правци.
Инаку омилена црното куче, а во меѓувреме нека оди и ова видео.
Ти ја посочи песната Таурус, те си ископирал од некоја страна што ги хејтаат Цепелин, веројатно е истата на која и јас налетав. Песната што јас ја посочив има повеќе сличност, велам сличност не плагијат бидејќи тоа не е. Исто е и со Миксовите што си ги посочил.
Нема да најдеш една песна која нема да ти заличи на некоја друга. Да не зборуваме за бендови кои направија кариери со кавери, не сакам ни да ги спомнувам тука. Да не зборуваме за поп музиката и за фолкот (додуше тоа не е ни музика:P
Кога сме веќе на темава,

Што мислиш за идејноста на бандитиве кои направија кариера од 100% плагијати?

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Ти ја посочи песната Таурус, те си ископирал од некоја страна што ги хејтаат Цепелин, веројатно е истата на која и јас налетав. Песната што јас ја посочив има повеќе сличност, велам сличност не плагијат бидејќи тоа не е. Исто е и со Миксовите што си ги посочил.
Нема да најдеш една песна која нема да ти заличи на некоја друга. Да не зборуваме за бендови кои направија кариери со кавери, не сакам ни да ги спомнувам тука. Да не зборуваме за поп музиката и за фолкот (додуше тоа не е ни музика:P
Кога сме веќе на темава,

Што мислиш за идејноста на бандитиве кои направија кариера од 100% плагијати?


Не бе, со овие видеава сум ги јачал другарчиња мои, страшни фанови на бендов пред година дена и сега видов темава се активира(не сум ни заприметил дека на кајгана постои) па реков ај да видам и тука мислење ова она :D.
Да, за да биди плагијат треба идентичност, е сега имаше некои мерала од хармонии до курци палце, тоа на музичарите го оставам. Муабетот ми беше дека тргале од негде и растур праеле од пеење до гитаришта во тие ниедни времиња. Сакав само оние кои не знаат(а сигурно ги има на форумот) да се запознаат со интересна работа која нема никому да штети. Aj да не шибам офф цело време, да турам нешто во склоп на темата.
 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
Wow, песнава е супер:
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Led zeppelin мојот омилен кафиќ, и одлично место за ноќни свирки :cool: а вооедно и кафиќ кој ме потсетува на легендарните LED ZEPPELIN!

Интересно е што кога бев 5-6 одд. не ги викав лед зепелин туку лед цепелин :facepalm: а да биде поинтересно сеуште луѓето во македонија ги викаат лед зепелин :pos:. Лед си е лед легендарни за џабе и не се втори по најпродаван бенд, имаат продадено околу 300,000 милиони копии што бројката навистна е огромна. Затоа и се легендарни

Од сите албуми најслушан мие Лед Зепелин 4 кој е издаден во далечната 71ва година, бидејќи албумот на опаковката немал име затоа и е наречен Лед Зепелин 4, малку информација... Во албумот кој кој мие најомилен од сите нивни албумит има песни кои се навистина познати а една од нив е и Black dog. Албумче кое е продадено над 32 милиони копии :cuc:

 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Ајде малку да го раздвижиме и овој подфорум.


 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.527
Поени од реакции
7.116

Кога се работи за раздвижување.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
5.435
Скоро и да заборавив колку се добри :). Со синот на John Bonham на тапани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom